Copy
Dobrý den z Hospodářských novin.

Co se stane s vozem, v němž jeden brzdí a druhý šlape na plyn? Rozbije se. Když bylo tím vozem loni touhle dobou Česko, rozbilo se a přišla zničující druhá, třetí a pak bůhvíkolikátá vlna koronavirové pandemie. Odborníci varovali před rozvolňováním a exponenciálním růstem počtu nakažených, premiér Andrej Babiš ale rozhodl, že je potřeba udělat si hezké dovolené, dobře se pobavit po tom napjatém jaru, a tak se dělalo, že tu žádný vir není. Dopadlo to katastrofálně.

„Chci, aby si lidi užili léto“. Přesně tak zní hlavní titulek předvolebních novin hnutí ANO, které v těchto dnech dostávají do rukou desítky tisíc lidí. A nad tím vším fotografie rozesmátého Andreje Babiš s půllitrem plným piva a dole rozhovor, v němž vykresluje situaci jako dobrou, vyzývá až k bezstarostnosti a hlavně si to prostě máme teď užít. Očkování totiž „jede“. Stejně jako loni „jela“ chytrá karanténa.

Jenže očkování nejede. Ani náhodou. V Česku se zdaleka neočkuje tak, jak bylo v plánu. Proočkovanost je slabá, patříme v ní k nejhorším v EU. Zájem o vakcínu má jen necelá polovina lidí. K vakcinaci se registrovala asi jen třetina mladých lidí do 29 let, přes 110 tisíc seniorů stále čeká na termín. Alespoň jednu dávku dostalo 44 procent lidí, druhou má asi 22 procent. Což je podle epidemiologů málo. Neblížíme se ani původně kýženým 70 procentům proočkované populace a přitom bude kvůli novým mutacím potřeba dosáhnout ještě vyššího čísla.

Je jasné, že se lépe poslouchá to, co hlásá rozesmátý premiér s půllitrem piva v ruce, než nějaká varování odborníků nebo třeba Babišova ministra zdravotnictví. Minulý týden v pátek, v té samé chvíli, kdy Babiš radí, abychom si především užili léto, Adam Vojtěch svolal tiskovou konferenci, aby na ní varoval před zavlečením nebezpečných mutací ze zahraničních dovolených do Česka. „Vidíme, co se děje v Británii, v Portugalsku, v Rusku i v jiných zemích, kde se situace zhoršuje zejména kvůli delta mutaci,“ řekl. „Klíčové bude léto,“ pronesl Vojtěch, důležitá je teď podle něj „obezřetnost“. Slyšíte ten rozdíl?

Celé to bohužel znamená jednoduchou věc – pandemie s námi může být o poznání déle, než dnes doufáme. A také to, že až na podzim přijde ochlazení a slábnutí naší imunity, vrátí se nám zřejmě do nějaké míry loňský průšvih.

Dobrý víkend a dobré čtení našich Názorů přeji. A pevné zdraví.

Jan Kubita, redaktor HN

Martin Lobotka: Hrdí boomeři si připadají jako hrdinové, ale ekonomickému větru ani dešti neporučili a kradou budoucnost mladým

Tahle země není pro mladé. Respektive je-li dnes, zanedlouho nebude. Ano, zní to katastroficky, nic jiného však při pohledu na události posledních týdnů, které ale zapadají do velkého narativu porevolučních let, konstatovat dle mého názoru nelze.

To nejlepší z Názorů HN za tento týden:

Jan Kubita: Andrej Babiš našel někoho, kdo ho může zachránit od volebního průšvihu. A přitom ho nemá zrovna v lásce

Tomáš Sedláček: New Republic of Internet se nám rodí pod rukama

Luděk Vainert: PPF zažila první porážku v éře po Kellnerovi. Ještě hlubší šrámy si odnáší šéf Monety

Martin Ehl: Vlídnost vůči Putinovi se nevyplácí čili Ruská plynová páka opět v akci

Petr Honzejk: Recenze programu ČSSD - Frkni tam 20 deka Husáka, půl kila Marxe, zavři oči a modli se, že to sežerou

David Marek: Málo lidí, drahý materiál. Je čas na vyšší úrokové sazby

Sledujte naše účty na  Facebook Twitter 

 

Copyright © 2021 Economia, a.s., Hospodářské noviny, iHNed.cz, All rights reserved.
Tento e-mail Vám zasíláme na základě Vaší registrace k odběru novinek na https://ihned.cz/news/ (viz Obchodni podminky).

Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.ihned.cz.

Nechcete tento e-mail dostávat? Stačí odhlásit odběr tohoto newsletteru.
Sdílet Sdílet
Twítnout Twítnout
Linknout Linknout
Poslat Poslat