Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Vážení čtenáři,

po schválení převzetí české firmy Avast americkým NortonLifeLockem, na čemž hodně českých investorů před týdnem vydělalo, se hodně mluví o tom, zdali úspěšně dopadne i převzetí herní Activision Blizzard pod křídla Microsoftu. Lidé věnující se této akvizici jsou poměrně optimističtí.

Akcie se nyní obchoduje za cenu 80 dolarů za kus s tím, že pokud dojde ke schválení akvizice, tak Microsoft za akcii vyplatí 95 dolarů. Potenciální zisk je tedy 18,75 procenta. Není proto divu, že hodně drobných investorů zvažuje, že si zaspekuluje.

Kuráž jim dodává fakt, že právě na tuhle spekulaci má vsazeno i Warren Buffett, jenž si kvůli ní koupil v Blizzardu 9,5 procentní podíl. Sám ale upozorňuje, že to nemusí vyjít. Jistou možností, jak tlumit destruktivní dopad podobných sázek, je využívání opcí. Za poplatek se můžete pojistit před hlubší ztrátou.

Všichni dobře víme, že ztráta bolí mnohem víc, než jakou radost přináší, když něco získáte. Když investujete do umění, tak zde jako pojistku můžete použít prostý fakt, že obraz, který si koupíte, se vám bude také líbit a v nejhorším jej pověsíte na zeď.

Právě o investování do výtvarného umění je nový díl podcastu MoneyPenny se ženou, která obsluhovala marockého krále, respektive sbírku jeho umění.


Dnešní témata:
  • Jak investují ultrabohatí
  • Co bude s českou měnou

Rodinné kanceláře

Seděl jsem nedávno nad polévkou s jedním rentiérem, který zároveň vede společnost, jež se rentiérstvím zabývá. Zaujalo mě, když mi řekl, že aktuálně už se zaměřují na bohatší klientelu - rozumějte s majetkem 100 milionů korun a výš. Nižší sumy ztrácí přitažlivost.

Byl to zhýčkaný rentiér?

Po debatách s lidmi z firem, kteří se zabývají správou majetku bohatých nebo ultrabohatých lidí, mi vychází, že bohatých opravdu musí rychle přibývat. Jenže vyvozovat něco z osobní zkušenosti je vždycky nebezpečné. Začal jsem proto hledat nějaké odhady a uspěl u zprávy od Knight Frank. Když se prolistujete až na stranu 99, najdete tabulku, která říká, že počet dolarových milionářů v Česku se zvýšil mezi roky 2016 a 2021 o 122 procent. 

Byl by nějaký kontext?

Aktuálně tak Česko může mít něco přes 78 tisíc dolarových milionářů a podle predikce jich tu mezi námi bude žít do roku 2026 přes 139 tisíc. Zmiňovaný nárůst v uplynulých pěti letech je zároveň třetí nejvyšší na světě. Více milionářů přibylo už jenom v Irsku nebo Singapuru, což jsou navíc daňově nebo blízkostí Číny dost specifické destinace. Zároveň mezi námi prý žije odhadem kolem 2500 ultrabohatých lidí s majetkem přes 30 milionů dolarů.

Jak si spravují peníze?

Zpravidla si je nespravují sami, ale využívají různých privátních služeb, které v Česku nabízí banky, ale i specializované firmy na správu majetku. Oblíbeným institutem, který nabízí třeba banky, jsou family offices (humpolácky přeloženo: rodinné kanceláře). Tyto správcovské entity spravují majetek bohatých od investic přes daňové optimalizace po charitu nebo různá pojištění. Zajímavé pro nás je, že banka UBS vydává zprávu, do čeho investují.

Co se ve zprávě píše?

Stojí za prolistování celá, ale co je zajímavé, je poměrně vysoké navyšování pozic v private equity, což jsou investice do firem, které nejsou na burze. Historicky tyto investice vynáší více než akciové trhy, navíc firem mimo burzu ve Spojených státech neustále přibývá. Letos byly navíc hlavně penzijní fondy dotlačeny k nuceným odprodejům kvůli rebalancování portfolií. Jde samozřejmě o velmi rizikovou investici, zároveň má ale zajímavé ceny.

Co z toho může kápnout?

Háčkem je, že pokud nejste ultrabohatý jedinec, tak si přímo na private equity nesáhnete. Nicméně dnes už existují na všechno pasivní fondy (ETF), tedy najdete fondy, které investují do private equity firem, které mají na starost vybírat peníze od investorů, investovat je do soukromé firmy a vydělat na tom. Problém je ale v tom, že zájem těchto firem je královsky platit své zaměstnance a na vás jako ETF investora mohou zůstat jen zbytky.
Více se dozvíte zde

Měnové turbulence

Mezi ekonomy se aktuálně vedou docela vyhrocené diskuse o tom, jestli má Česká národní banka v úmyslu s inflací vůbec něco dělat nebo už to úplně vzdala. Byznysmeni si zase oddychují, že banka dostala konečně rozum a nezničí jim byznys vysokými sazbami.

Co má ale čekat investor?

Pro drobného investora je tématem především kurz koruny. Pokud koruna oslabuje vůči světovým měnám, investor je nadšený – dostane třeba za dolary víc korun. A k dolaru ztratila za rok česká měna jedenáct procent, k euru něco přes tři procenta, což je ale dáno tím, že centrální banka aktivně intervenuje na podporu koruny právě vůči euru. Například polský zlotý nebo maďarský forint patřící do stejné rodiny měn vůči euru výrazně ztrácejí. 

Co se bude dít s korunou?

Aktuálně se analytici kloní k dalšímu oslabování, předpokládá jej i centrální banka ve své prognóze z minulého týdne. V zahraničí pravděpodobně dál porostou sazby, u nás se s tím už moc nepočítá, takže bude klesat zájem o koruny. Česku se také zhoršuje obchodní bilance, což je další tlak na oslabení. Patříme pořád mezi rizikové regiony a devizové rezervy banky nejsou nekonečné. Zatím tedy vše hraje spíš ve prospěch slabší koruny.

Má smysl to vůbec řešit?

Poslední týdny stále častěji slýchám, že se profesionální investoři přestávají měnově zajišťovat. Dokonce i některé fondy o tom uvažují, byť to samozřejmě nemohou kvůli regulaci komunikovat předem. Oficiální už ale je, že od měnového zajištění upouští Portu, a jak vyšlo z posledního průzkumu, hodně z vás u nich má peníze. Argumentují tím, že potenciální výnos z měnového zajištění už nereflektuje riziko.

Co tím mají na mysli?

Zajištění proti výkyvu kurzu koruny vůči euru nebo dolaru je výnosná věc. Úrokové sazby v Česku jsou vyšší než v eurozóně nebo v USA, a tudíž při zajištění inkasujete i část rozdílu mezi těmito sazbami. Problém je ale v tom, že k zajištění potřebujete určitou zástavu, a pokud nemáte na účtu hotovost, tak při velkých výkyvech kurzu ji musíte doplňovat odprodeji třeba akcií, což vás může stát výnosy. A navíc zajištěním neprofitujete na oslabení koruny.

Dá se to nějak shrnout?

Pokud věříte, že šance na oslabení koruny je podstatně vyšší než na její posílení vůči měnám, které máte v portfoliu, pak je fajn investovat bez zajištění. Pokud ale čekáte, že bude koruna posilovat, pak zajištění dává smysl. Kolik na případném zajištění vyděláte nebo proděláte a jak přemýšlet nad rizikem, se můžete dočíst ve starší zprávě Finlordu. Pokud máte účet u Portu s vlastní strategií, je zajištění čistě na vašem rozhodnutí.
Více se dozvíte zde

Co se řeší

Česká národní banka se sazbami minulý týden nepohnula, ale zároveň změnila výhled na další roky a počítá s tím, že i ten příští bude inflace pořád děsivých 9,5 procenta.

Ve středu odpoledne našeho času vyjdou červencové údaje za americkou inflaci, očekává se zpomalení z meziročních 9,1 procenta na 8,7 procenta.

Společnost ČEZ významně zvýšila výhled ziskovosti a má za poměrně pěkné ceny předprodanou elektřinu na další roky, určitě si přečtěte naše shrnutí.

Na optimisticky naladěné akciové trhy se nám znovu vrátila meme mánie a akcie oblíbené mezi degeny z Redditu, jak si sami říkají, rostou o desítky procent.

Co neminout?

  • Hedgeový fond Bridgewater vydal nový výhled zaměřený a chování trhů při stagflaci. (aj)
  • Pokud máte děti, určitě vás zajímá, jak to vypadá se dvěma měsíci volna navíc. (čj)
Přeji vám hezký den
 
David

Kniha oprav a připomínek 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde.
Portfolio tracker 👉 zde. Investiční skupina 👉 zde.
Líná investiční portfolia 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel tohoto newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.