Copy
Vítejte u newsletteru HN o českém předsednictví EU a o dění v unii. Každý čtvrtek ho pro vás připravují Ondřej Houska z Prahy a Kateřina Šafaříková z Bruselu. Své tipy nebo postřehy sdílejte tady nebo tady. Pozor, ironie! Češi Evropu šest měsíců řídit nebudou, jak stojí v názvu newsletteru, jenže někteří politici to často tvrdí. Dost možná proto, že skutečnou roli předsednictví dostatečně neznají. Zásadně se podílet na tom, jak EU funguje, ale Češi během předsednictví mohou.
      

Všude Babiš

Andrej Babiš slíbil, že Čechům vysvětlí, o čem je předsednictví EU a proč je to důležité. „Já to těm lidem vysvětlím. V rozhovorech, v televizi, všude,“ řekl HN, ještě když byl premiér. Reagoval tak na dotaz, proč dramaticky seškrtal výdaje, které měly jít na informační kampaň, jež měla občanům předsednictví přiblížit a vysvětlit. Na námitku, že předsednictví přece není jen o něm, že je to věc celé země, reagoval tak, že hlavní je podle něj ušetřit.

Proč je to důležité?

Ano, proč se zabývat tři roky starými Babišovými výroky pronesenými s jeho příslovečnou skromností? Protože na fakt, že český rozpočet prakticky neobsahuje výdaje na propagaci předsednictví, právě teď doplácíme. „České předsednictví a evropské působení vlády má jeden velký problém: běžný čtenář a divák tuzemských médií si zatím nejspíš vůbec nevšiml, co všechno se děje,“ píše pro HN Vendula Kazlauskas z Asociace pro mezinárodní otázky. A upozorňuje, že Češi by se podle aktuálního průzkumu chtěli o fungování EU dozvědět víc. Informace ale hledají jen těžko.

Jak to, že Babiš nechválí?

Jak jsme v HN opakovaně upozorňovali, předsednictví je pro informování naprosto ideální příležitostí –⁠ rozhodně by přitom nemělo jít o nějakou eurohujerskou propagandu, ale o vysvětlování toho, jak EU funguje, a o zdůrazňování, že Česko je její naprosto rovnocennou součástí. Protože neznalost, to je jeden z hlavních problémů české debaty o EU. Babiš, který se kasal, jak lidem důležitost a fungování EU vysvětlí, by se do toho tedy měl co nejdřív pustit. Jezdí sice po celé zemi, ale o předsednictví nemluví. Není to přitom jen věc vlády, ale celé země. I Babiš by měl předsednictví považovat za svoje, byť je v opozici. A začít by mohl třeba pochvalou ministrů a jejich týmů, jak zatím předsednictví, jehož rozpočet je kvůli němu samému velmi podstřelený, zvládají. 

Kdo další

Není to ovšem tak, že by sami vládní politici neměli co zlepšovat. Mají, a to fakt hodně. Nikdo jim nebrání o předsednictví mluvit při každé příležitosti a vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat. Politici si často stěžují, že média o EU informují málo. Ve skutečnosti je to ovšem tak, že média zrcadlí politiku –⁠ ve většině případů píšou nebo vysílají o tom, o čem politici mluví. Hlavní díl práce je tedy na nich.

Prosvištíme si: Čeští novináři v Bruselu

Zpravodajku přímo v Bruselu mají HN, je jí polovina Ředitelů Evropy, tedy Kateřina Šafaříková (pracuje taky pro Aktuálně.cz a týdeník Respekt). Dále je v Bruselu zpravodaj ČT Petr Obrovský (v červenci vystřídal Lukáše Dolanského), pro ČRo reportuje Viktor Daněk, zpravodajem ČTK je Petr Kupec (a v srpnu mu přijede předsednická posila Alan Lexa). Zpravodajkou Novy je Háta Sassmannová, nově do Bruselu přibyl Miroslav Tomko, který pracuje pro rádia Expres a Classic vlastněná Seznamem, psát by měl i pro samotný server Seznam. Všem médiím přejeme úspěch –⁠ a to zcela bez ironie!

Byznys je dál 

Firmy v Česku si stále víc uvědomují, že musí skončit praxe, kdy za stejnou práci ženám často platí méně než mužům. Politici k tomu ale ještě plně nedospěli, tvrdí v rozhovoru s HN Monika Ladmanová, nová šéfka Zastoupení Evropské komise v Česku.

Jourová versus Orbán

V minulém newsletteru jsme psali o projevu maďarského premiéra Viktora Orbána v Sedmihradsku, ve kterém si pohrával s rasovou politikou. Řada politiků ho za to odsoudila. Teď se přidala i česká eurokomisařka Věra Jourová. V rozhovoru pro HN upozornila, že Orbánovy výroky nepřicházejí jako blesk z čistého nebe, ale zapadají do celkového kontextu drancování demokracie v zemi Orbánovou stranou Fidesz a jejími spojenci. Evropská komise kvůli tomu vede s Budapeští spor, který formálně skončil. „České předsednictví může dát hlasovat o sankcích na Maďarsko kvůli porušování právního státu při první příležitosti, která se naskytne,“ dodala Jourová, která je odpovědná za hodnoty EU včetně právního státu.

Kéž by to bylo jen horkem

Evropská komise „chce Polsko zlomit a přinutit ho, aby se plně podřídilo Německu“, tvrdí faktický vládce Polska Jarosław Kaczyński, šéf hlavní vládní strany Právo a spravedlnost. Varšava prý odpoví tím, že bude v EU blokovat vše, k čemu bude mít sílu. Hm. Potvrzuje to náš týden starý verdikt, že Visegrádská čtyřka je jako aliance uvnitř EU k ničemu. ODS ovšem, zcela nepochopitelně, dál setrvává v Evropském parlamentu ve své bezvýznamnosti jako hlavní spojenec Kaczyńského strany. Té strany, která, podobně jako Andrej Babiš, má k penězům z eurofondů přístup ve stylu „pošlete nám je a pak zhasněte“.

Nechutný folklor

„Vnímám to jako folklor, byť je to samozřejmě nechutné,” řekl Ředitelům Evropy o Kaczyńského výrocích vysoce postavený diplomat z jedné středoevropské země. A dodal to, o čem se v kuloárech mluví už delší dobu - cílem je, aby se navzdory současným vyhroceným výrokům podařilo  s Polskem ohledně fungování právního státu dosáhnout dohody. O oboustranně přijatelný smír má zájem Evropská komise i například Česko. Věřme, že i sama Varšava. Vedlejším produktem by byla skutečnost, že Orbán by pak byl v unii ještě izolovanější.

Ostře sledované: Právní stát

Co sakra mají pořád s tím právním státem, řeší se v internetových diskusích pokaždé, když se otevře nová bojová linie mezi institucemi EU a –⁠ v posledních letech –⁠ Maďarskem a Polskem. Že je právní stát zbytečný luxus, který není teď čas řešit, se nechal slyšet i premiér Petr Fiala. Je to omyl. Právní stát, tedy rozdělení mocí ve státě, nezávislost jeho institucí, pluralita médií, tvoří krov EU, bez kterého se rozpadne. Jak jinak obhájit, že třeba nizozemská firma může směle podnikat v Maďarsku, protože se případně může spolehnout na nestrannost tamní policie a soudů? Respekt k vládě práva odlišuje svobodnou Evropu od predátorských režimů Putinova typu, takže Ředitelé Evropy ho budou dál sledovat.

Kolo, rybník, špekáčky

Když už Ředitelé Evropy mluvili s Věrou Jourovou, zeptali se, kam zamíří na dovolenou po tomto týdnu, až jí skončí pohotovost v Bruselu. „Já jsem tak málo s rodinou, že budu doma na Vysočině, v Třebíči,“ řekla Jourová. „Takže kolo, rybník, špekáčky. Letos se prý spíš budu brodit v biomase, ale i tak se tam k vodě těším,“ dodala. Výlet na nafukovacím člunu, který na Vysočině praktikují někteří jiní politici, prý neplánuje.

Jen tři hodiny od Paříže!

Na dovolené je momentálně velká část Evropy a Ředitelé slíbili, že budou informovat, kde mocní tohoto světa nabírají sílu. Vězte tedy, že Emmanuel Macron odjel na tři týdny na Azurové pobřeží do rezidence francouzských prezidentů ve Fort de Brégançon. To samo o sobě není nijak zajímavé, Macron tam tráví dovolenou skoro každý rok. Svým ministrům ale letos docela jasně zarámoval, kam můžou a nemůžou jet. Řekl totiž, že členové vlády musí být –⁠ kvůli válce na Ukrajině a dalším věcem –⁠ vzdáleni maximálně tři hodiny od Paříže. Tak Bali holt, až to Putin zabalí.

Kdo chce písničku?

To, že jsme v minulém newsletteru poslali písničku velvyslanci Jaroslavu Zajíčkovi, se setkalo s pozitivními reakcemi. Ozval se třeba Daniel Braun, klíčový muž eurokomisařky Jourové, který je zástupce šéfky jejího kabinetu. Sám má prý rád třeba Faith No More, takže posíláme písničku i jemu, pusťte si ji! Mimochodem, Braun chodívá na festival Rock Werchter a Ředitelům Evropy slíbil, že příští rok půjde během vystoupení aspoň jedné kapely zapařit rovnou do kotle. Samozřejmě si to za rok ověříme!

Braun povýší

Daniel Braun už nebude zástupcem šéfky kabinetu Věry Jourové, ale rovnou šéfem kabinetu, jako první Čech v historii. Dlouho plánovaná změna nastane během pár týdnů až několika málo měsíců, řekla Jourová v podcastu Bruselské chlebíčky.

Co si přečíst

🔭 O co Rusku jde v jeho vydírání Evropy pomocí zemního plynu, jaké další kroky asi Vladimir Putin udělá? Odhaduje přední analytik.

👋 Angličtina českých europoslanců není špatná ve srovnání s ostatními, tvrdí „jejich“ tlumočnice v Evropském parlamentu Věra Poledníková. A zároveň vysvětluje, proč tlumočníci v europarlamentu včetně jí samotné stávkují.

🔦 Přežije Visegrádská čtyřka? Nejen toto téma objasňuje zahraničnímu publiku Ondřej Ditrych, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, v rozhovoru pro prestižní newsletter Nonproliferation.eu.

Osobnost týdne

Kyriakos Mitsotakis, premiér Řecka

Když už jsme psali o dovolené, Mitsotakis si ji tedy zrovna neužije. Vyšlo najevo, že řecká tajná služba odposlouchávala opozičního politika –⁠ a není jasné proč. Mitsotakis to zatím nedokázal uspokojivě vysvětlit, šéfa tajné služby už ale přiměl k rezignaci. Řecko vychází z hodnocení svobody médií velmi špatně, odposloucháváni byli i někteří novináři. Je to velká kaňka na Mitsotakisově vládnutí, které jinak například z hlediska zvládnutí pandemie nebo chodu ekonomiky nevypadalo špatně.

Co si poslechnout a kam zajít

⚔ Polovina Ředitelů Evropy se vám dnes hlásí z vojenské pevnosti Josefov z festivalu Brutal Assault. To je nejlepší hudební festival na světě a budu se o tom hádat klidně až do smrti. Pro náš newsletter je ovšem, vzhledem k situaci, podstatnější, že na něm zahraje i několik ukrajinských kapel. Zkuste třeba skupinu 1914 a její, žel, aktuální píseň „… And Now a Cross Marks His Place“.

💡 Soutěžte! A to s českým předsednictvím EU. Dejte si tenhle kvíz

🧠 Chcete se na něco, co souvisí s EU nebo s děním v evropských zemích, zeptat opravdu špičkových zahraničních expertů? Udělejte to jednoduše přes tento link, odpoví v podcastu.

Tečka podle Kateřiny Šafaříkové

Ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) čeká záhy jeden z nejtěžších úkolů jeho politické kariéry. Musí přesvědčit Maďary, aby přestali blokovat celosvětovou dohodu o minimálním zdanění firem. Shody na patnáctiprocentní dani pro nadnárodní giganty, které využívají zátiší daňových rájů všude na planetě a neplatí téměř nic, bylo dosaženo loni na na půdě OECD. O co v dohodě jde, vysvětlujeme tady. Podpořilo ji 136 zemí včetně Česka, které dohromady tvoří 90 procent světového HDP. Aby ale dohoda platila i pro země EU, musí k tomu její členové schválit samostatnou normu, a tu Maďaři blokují –⁠ velmi pravděpodobně proto, aby si vymohli ústupky od EU jinde. Najít šém, který prosadí dohodu, bude vyžadovat um, přesvědčivost, energii a čas. O Stanjurovi se v poslední době často píše v souvislosti se zásahy jeho spolupracovníků z katolické komunity proti návrhům ostatních resortů směrem k větší emancipaci žen. Vzkaz ministrovi na dovolenou proto zní: Pro lepší svět uděláte mnohem víc, když zachráníte dohodu o globální dani, než honem na slovo gender.

Odběr tohoto newsletteru si můžete zdarma přihlásit zde
Další informace najdete na hn.cz
         
Copyright © 2022 Economia – Newslettery, All rights reserved.

Již nechci dostávat tyto zprávy