Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
 
Vážení čtenáři,

nová varianta koronaviru nám v redakci trochu narušila plány, a tak dnešní vydání newsletteru vzniklo v kooperaci se Šimonem, kterého znáte z našeho podcastu MoneyPenny. Všichni jsme už z té koronavirové šlamastiky zralí na panáka, tak Šimon koukl na téma, jak investovat do alkoholu. Já se vypravím na akciové trhy. Přejeme vám inspirativní čtení a ať už ty špatné zprávy skončí.
 
Dnešní témata:
  1. Evropské akcie jsou levné
  2. Dejte si panáka do portfolia

Evropské akcie za hubičku


Nikdo nečekal, že se v pátek přidají k Black Friday i akciové burzy. Koronavirus se převlékl do varianty omikron a nyní se čeká, jak špatná to je zpráva. Celá panika ale zároveň zvýraznila jeden zajímavý trend: rozkol mezi evropskými a americkými akciemi.

Co zajímavého se ukázalo?

Při prudkém poklesu v pátek spadly evropské burzovní indexy o čtyři až pět procent, tedy výrazně více než ty americké. Minulý týden byl kvůli svátku na americkém trhu ve znamení nižších objemů obchodování, to je pravda, nicméně vyšší citlivost evropského trhu na špatné zprávy se poslední dobou stává už pravidlem.

Jak si vedou trhy ve srovnání?

Podle ukazatelů jako je třeba poměr ceny akcie k odhadovaným budoucím ziskům na akcii nebo rozdíl ve výnosu desetiletého dluhopisu a dividend na trhu jsou evropské akcie velmi levné. Alespoň tedy ve srovnání právě s těmi americkými. Takže by se mohlo zdát, že je dobrý nápad koupit si nějaký pasivní fond sledující evropské akcie…

Kde se schovává háček?

Nemá smysl si moc lhát do kapsy, Evropa ztrácí na poli technologických a dravých firem. Americké akcie se od těch evropských odpoutaly do značné míry kvůli tomu, že za tamní dravé firmy jsou investoři ochotní zaplatit více, neboť čekají vyšší zisky v budoucnu. Dalším důvodem je, že evropské ekonomiky ztrácí poslední dekádu dech.

Má smysl v Evropě investovat?

Rozhodně není třeba ji zase zatracovat, protože se tu dají vybrat zajímavé akcie. Nynější slevy na akciových trzích tak například plánují analytici, které jsem oslovil, využít k nákupu akcií Rolls Royce, BP, Royal Dutch Shell nebo polovodičový ASML. Co se týče samotného omikronu, tak to snad nebude tak černé.
Více naleznete zde

Lijeme alkohol do portfolia


Jak správně použít lahev whisky všichni víme – otevřít, nalít do broušené sklenice a vypít u krbu. Láhev alkoholu ale může fungovat i jako investice. Konkrétně hlavně víno a whisky se těší schopnosti uchovat hodnotu. Historie ukazuje, že dlouhodobě spolehlivě poráží inflaci.

Jak se do alkoholu investuje?

Zájem investorů a sběratelů o investice do alkoholu poslední roky roste. Variant, skrze něž uložíte peníze do alkoholu, je víc než dost. Můžete koupit lahev, akcie likérky nebo využít stále populárnější investování do celých sudů. To má tu výhodu, že konkrétně whisky na místě stále zraje a nabírá tak na hodnotě.

Podle čeho láhev vybrat?

Nakupujte pouze kolkované lahve, protože i typ kolku se může odrazit v ceně lahve. Vybírejte především mezi limitovanými edicemi. Lahev obyčejného Jacka Danielse, kterou seženete v supermarketu, díru do světa neudělá. Naproti tomu u některých limitovaných sad můžete dobře investovat, i když obsah vaší investice nalijete do sebe. Dokonce i obal limitované edice má hodnotu.

Mám mixovat whisky s vínem?

Na party rozhodně ne. Z hlediska portfolia jsou ale právě tyto typy alkoholů nejoblíbenější a jejich kombinace vám může jedině prospět. Pro víno je ideálním investičním horizontem 10 až 20 let. Přibližně 85 procent z investičních vín pochází z Burgundska. Trh s whisky zase ovládá ta skotská. Většinou v sudech zraje zhruba 3 až 5 let, což je i časové rozpětí investice.

Jak investovat virtuálně?

Až budete vybírat dárky, můžete darovat právě třeba investiční alkohol. Mimochodem nejdražší panák padesátileté The Yamazaki Single Malt Whisky  by vás vyšel na zhruba 350 tisíc korun. Investovat do hříšného byznysu lze dnes i bez lahví pomocí burzovně obchodovaných fondů. Většinou se zaměřují na akcie firem, které v alkoholovém odvětví působí.
Více naleznete zde

Co se řeší?

Omikron je samozřejmě ve středu zájmu, nicméně reálně investory zajímá spíš to, jak na novou variantu viru budou reagovat vlády potažmo centrální banky. Nová vlna pandemie by tak mohla oddálit zvyšování úrokových sazeb.

Významně se kvůli tomu snížily sázky trhu na zvýšení úrokových sazeb amerického Fedu už příští rok v červnu. Na druhou stranu zápisky z posledního zasedání ukázaly, že v bance panuje ochota sáhnout k utažení měnové politiky ještě dřív. Konkrétně je myšleno rychlejší ukončení nákupu dluhopisů. Takže rozhodne omikron.

V ECB inflaci považují pořád za krátkodobou a nehodlají na nynějším nastavení nic měnit. Očekává se přitom, že v úterý zveřejněná listopadová inflace dosáhne meziročně na 4,5 procenta. Ta německá už je na 6 procentech.

Tento týden, zatím bez konkrétního data, se sejde ropný kartel OPEC a rozhodne, co dál s cenou ropy. Ta oproti minulému týdnu odepisuje přes deset procent.

Ve středu budou výsledky Okty a Snowflake.

Co neminout?

  • Vím, že vás tu s tím prudím pořád, ale protiinflační dluhopisy za letošek vynesou 6,3 procenta.
  • Finimize sesumíroval, co měli za lubem ve třetím kvartále Soros, Buffett a Dalio.
  • Broker Lynx má ve svém e-booku opravdu pěkně zpracované investiční strategie velikánů světa investic.
Přejeme vám úspěšný týden
 
Šimon a David

Pokus se vám tento newsletter líbí, přepošlete ho svým kolegům a přátelům. :)
Kniha oprav 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde. Pohlazení po duši 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.