Copy

Dobrý den,

vítejte u newsletteru Respektu o politice. Nejdůležitějšími událostmi vás tentokrát provede Tomáš Brolík.

Definitivně churavý prezident. Senát si vyžádal zprávu Ústřední vojenské nemocnice, kde je prezident hospitalizovaný. Díky té česká veřejnost konečně ví, že prezident není schopný plnit svojí funkci. Senát už chystá usnesení, kterým by Miloše Zemana dočasně zbavil pravomocí. Dá se očekávat, že pokud se osmého listopadu sejde nová Sněmovna, jak je v plánu, bude takzvané aktivování ústavního článku 66 jedním z prvních kroků, které noví poslanci a dosavadní senátoři učiní.
 


Skončilo tak několikadenní drama, které se kolem prezidentova zdravotního stavu odehrávalo. Jeho okolnosti prošetřuje i policie. Zároveň mizí jedna nejistota. Pokud by parlament prezidenta jeho pravomocí nezbavil, a jeho zdravotní stav se nezlepšil, což je podle lékařů nepravděpodobné, byla by jednání o nové vládě zablokovaná. Prezidentské pravomoci si podělí předsedové sněmovny, senátu, vlády a ústavního soudu.

A předsedkyní sněmovny bude Markéta Adamová-Pekarová. Jde o - s výjimkou premiérského postu pro Petra Fialu - první důležitá personálie, na níž se rodící se koalice dohodla. Sněmovna bude mít podle plánů vítězných koalic šest místopředsedů, dva posty dostane ANO, po jednom pak ODS, lidovci, Piráti a Starostové. SPD Tomia Okamury vyjde naprázdno, což cítí jako křivdu a trvá alespoň na jednom místopředsednickém místě. Jako pirátská místopředsedkyně se přihlásí Olga Richterová. To je překvapení, o Richterové se dlouho mluvilo jako o jasné adeptce na místo ministryně práce a sociálních věcí. O politickém vyjednávání obsazení vlády si můžete víc přečíst na našem webu.

Nad Hradem se smráká. K odstoupení vyzval kancléře Mynáře, který hrál ohledně zdraví svého prezidentského šéfa už zmíněnou krajně nejasnou hru, současný premiér Babiš i pravděpodobný budoucí premiér Fiala. Mynář sám odstoupit nehodlá, vydrží tedy na svém místě až do osmého listopadu. Pokud v ten den parlament odebere prezidentovi jeho pravomoci, osud kancléře se - dle zákona - ocitne v rukou premiéra, a bude sečten. Policie, která šetří události posledních týdnů a dnů na Hradě a v Lánech, se s největší pravděpodobností bude zajímat o Mynářovu roli.

Zemanův poradce Martin Nejedlý přijde o jednu z cenných vymožeností, totiž diplomatický pas, který z obtížně pochopitelných důvodů vlastnil a nejspíše z obavy z prezidentské msty mu jej ministerstvo zahraničí ponechávalo. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek dal Nejedlému sedm dní na jeho vrácení, pak jej dokument zneplatní.
 

Hradní tiskový mluvčí Jiří Ovčáček se dozvěděl od Asociace public relations, že svou práci vykonává neprofesionálně a neeticky. Z velmi pozdního odhalení svých kolegů si Ovčáček nejspíše mnoho dělat nebude, ovšem veřejně se žádným žalmem neupokojí, neboť, jak informuje Český rozhlas, mu to kancléř Mynář už dříve zakázal.

Státní zástupce požádá o vydání Babiše až novou sněmovnu. Jaroslav Šaroch měl původně o vznesení (či nevznesení) obžaloby premiéra kvůli dotačnímu podvodu na Čapím hnízdě rozhodnout do středy. Protože ale Babiš získal nový poslanecký mandát, získal s tím i imunity, a není proto možné postupovat v trestním řízení dál. Minulá sněmovna Babiše imunity zbavila, Šarochova nová žádost je tedy pouze formalita, a nedá se z ní vyvozovat, jak se státní zástupce rozhodne a zda půjde premiér Babiš před soud.

V posledních týdnech se v případu objevily nové informace, především výpověď Babišova syna Andreje, který měl v machinacích hrát roli takzvaného bílého koně. Vztahy otce a syna Babišových jsou špatné, Babiš ml. svého otce veřejně kritizuje a haní. Podle serveru Seznam Zprávy se včera obrátil na policii, neboť se s ním jeho otec údajně chce setkat. Podle Babišova syna a jeho advokáta by se mohlo jednat o ovlivňování svědka.
 

Covid se chystá na příští vládu. Nastupující vláda, ať už bude jakákoliv, s velkou pravděpodobností nastoupí do rozjeté epidemické tramvaje. Počty nakažených a především hospitalizovaných rostou a podle expertů je Česko na cestě k další zdravotnické krizi. (Což je eufemismus pro desítky a stovky mrtvých denně, především starých a nemocných. Je otázka, zda v Česku, kde z vyspělých zemí zemřelo téměř nejvíc lidí, tahle vyhlídka s většinou obyvatel bude nějak hýbat.) Dosluhující vláda zpřísnila podmínky pro nošení respirátorů, personál restaurací bude muset od začátku listopadu kontrolovat bezinfekčnost (jak je to běžné v zemích na jih a západ od nás) a aby neočkované lidi motivovala k vakcinaci, zrušila preventivní testy zdarma.

Sdílejte tento
e-mail s přáteli
Přihlaste se k tomuto
newsletteru


Copyright © 2021

Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu