Copy
View this email in your browser

Krásný letní den, vážení čtenáři. Tentokrát můžeme zpomalit spolu s Microsoftem, který se rozhodl, že Windows nemusí mít novou verzi tak často. Už před rokem se v Redmondu rozhodli, že dvě aktualizace za rok jsou trochu moc. Tým Panose Panaye, který má na starost Windows i zařízení Surface, se ale zamyslel trochu více a dospěl k závěru, že není kam spěchat. Windows 11 se tak dočkají „nástupce“ až v roce 2024, i když zatím není jisté, zda Microsoft změní název na Windows 12, nebo zvolí jiný způsob pojmenování.
 
Změna strategie neznamená, že by Windows 11 nutně stagnovaly – naopak, Microsoft chce údajně oddělit aktualizace klíčových prvků systému, které ovlivňují IT systémy ve firmách, a uživatelské funkce, jež mohou mít podobu aplikací a doplňků operačního systému. Takových drobnějších vylepšení by ve výsledku mohlo být naopak více – až čtyři dávky za rok. Microsoft tuto změnu zatím oficiálně neoznámil, informace zveřejnil Zac Bowden ze serveru Windows Central.
 
Od idey „poslední verze Windows“ v podobě Windows 10, kterou Microsoft představil před sedmi lety, se hodně změnilo a redmondská společnost nedokázala úplně naplnit původní sliby o tom, jak svižně se Windows budou měnit a zlepšovat. Podobný problém mají i Apple s Googlem – meziroční změny operačních systémů jsou sále menší a obě firmy pomalu vyčerpaly potenciál vzájemného kopírování.
 
Informační technologie pro koncové uživatele se dostaly na vrchol, podobně jako spalovací motory v automobilech – zlepšení jsou malá, hraje se na efektivitu a nejvíce prodávají design a pohodlí.
 
Trochu problematická je v tomto prostředí snaha prodávat vše jako předplatné, o níž jsme psali minulý týden. Absurditu předplatného na cokoliv nově ukazuje BMW, které chce pravidelné poplatky vybírat z vyhřívání sedaček ve svých vozech. Ono to není tak jednoduché, jak říkají titulky, ale ukazuje se, že BWM umožní aktivovat za jednorázový poplatek nebo formou předplatného funkce, které si uživatel nezaplatil, když si vybíral nový vůz. Vyhřívání volantu a sedaček je podle všeho ve všech modelech, jen někde není aktivní, podobně je to ale u některých modelů i s adaptivním odpružením podvozku.
 
Předplatné samotné nemusí stačit, jak ukazuje Netflix. Dominantní streamovací platforma pod tlakem konkurence v podobě Disney+, HBO Max a dalších služeb chystá, pravděpodobně na jaro příštího roku, spuštění levnější varianty svých služeb – slevu si bude chtít vynahradit reklamou. Pro Netflix jde o zásadní změnu; ještě nyní firma láká uživatele na to, že je při sledování nebude rušit reklamou. Ale peníze jsou peníze a Netflix je dražší než konkurence, respektive toho za stejnou cenu u své nejnižší varianty nabízí citelně méně – omezuje kvalitu obrazu i počet souběžných streamů. O tom, jak přesně bude verze s reklamou fungovat, zatím zprávy nejsou, ale Netflix se pochlubil tím, že technologii a reklamní obsah pro něj bude zajišťovat Microsoft.
 
Před týdnem unikly ven informace o tom, že se Facebook chystá šetřit a přestane nabírat nové zaměstnance. Není v tom sám. Zpomalený nábor nových lidí oznámil i Google – firma letos přijala 10 tisíc nových zaměstnanců a v ekonomice zasažené kombinací pandemické hrozby a inflace se soustředí jen na posilování v oblasti samotného vývoje produktů a vybrané oblasti s potenciálem zisku. Google přitom nebojuje jen s aktuálně nepříznivým stavem ekonomiky, ale hlavně se staronovou konkurencí.
 
Zatímco souboj s Facebookem ustál a i blokování cílené reklamy ze strany Applu dokáže nějakým způsobem vynahradit, u mladé generace může narazit. Podle interních dat Googlu, která zveřejnil TechCrunch, totiž mladí lidé vyhledávají často ne na Googlu nebo Bingu, ale v aplikacích, jako jsou Instagram a TikTok – alespoň v případě, že hledají restauraci, kam se půjdou najít. Google také říká, že například při nákupním vyhledávání v USA více než polovina lidí začíná s hledáním na Amazonu. No, dobře jim tak. Mimochodem v českém prostředí je nejlepší použít Heuréku či seznamovské Zboží, alespoň to jsme zjistili při monitorování výprodejů ve spojení s Prime Day na Amazonu.
 
Nakonec máme i nějaké čistě pozitivní zprávy. Tou nejlepší je spuštění betaverze služby Opravidlo. Projekt online korektoru pro český jazyk spojil vědce z Ústavu českého jazyka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR a Ústavu teoretické a komputační lingvistiky Univerzity Karlovy s podporou Seznamu a Wikipedie. Webová aplikace, která zdarma zkontroluje překlepy a chyby je super a může fungovat jako protějšek oprav v Microsoft Office nebo Google Docs.
 
Podle naší zkušenosti český systém funguje dobře, pokud nepoužíváte moc cizojazyčných termínů a názvů, jen je pomalejší, což je pochopitelné s ohledem na to, že jde o akademický projekt, o který je docela velký zájem. Zdá se lepší než opravy od Googlu; Microsoft Office jako dlouho vyvíjený komerční produkt má ale pár výhod, například lepší slovník rozšířených zahraničních výrazů a možnost slovník upravovat a rozšiřovat, případně přesvědčit systém, aby vybrané chyby ignoroval.
 
Opravidlo by bylo skvělé v podobě doplňku webového prohlížeče či zabudované do aplikací, které pracují s textem – a třeba se něco takového v budoucnu zhmotní. Zatím jde stále jen o veřejné testování nehotového produktu.
 
Nakonec jazyka se týká i novinka Facebooku, který spustil nový překladač založený na strojovém učení. Podporuje 200 jazyků včetně češtiny, ale hlavně přidává jazyky, které zatím moderní jazykové nástroje opomíjely, například africké jazyky. Lépe by měly fungovat i překlady do češtiny, firma nám ale neumožnila přístup ke srovnávacím překladům, takže to nemůžeme jednoznačně potvrdit.  

My jsme se po sváteční pauze věnovali recenzím. Test 8K televize od Samsungu ukázal, že miniLED podsvícení má ještě neodhalený potenciál. Proti loňské první generaci jsou letošní televize nečekaně lepší. O hodně lepší. A protože je těžké tomu věřit, tak jsme recenzi odemkli.
Vynechat jsme nemohli ani konec spolupráce Applu s legendárním designérem Jonym Ivem. Tři roky po změně ze zaměstnance na externího dodavatele Ive v Applu končí, a zdá se, že nadobro. Zanechává za sebou obrovský vliv, který vlastně všichni nosíme v kapsách, případně v uších.
Nakonec tu máme další díl Zápisků budoucího solárníka – tentokrát s praktickými informacemi z pojišťoven o tom, jak je to s požáry bleskem zasažených elektráren a dalšími problémy při jejich provozu. A také o tom, co může hromosvod udělat s plánovaným výkonem elektrárny.

 Facebook Twitter 


Copyright © 2022 Economia - Newslettery, All rights reserved.