Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči

 

Lekce od dolarových milionářů: Bez aktivního investování majetek stěží uchráníte

 

Inspirovat se od bohatých lidí, jak rozmnožit či alespoň udržet majetek, je v dobách inflační vlny, jakou jsme nezažili od devadesátých let a o které si mnozí milionáři myslí, že je dokonce vyšší, než se vykazuje, důležitější než jindy. Tradiční recepty totiž přestávají platit a bez rizika to nejde. Ne že by milionáři měli zaručený recept na úspěch, ale mluví za ně jejich peníze. Z tradičního průzkumu Wealth Report, který už víc než dekádu mapuje aktiva i názory Čechů a Slováků, kteří mají v investicích nejméně milion dolarů, lze například vyčíst, jak zřídkavá je v této skupině situace, kdy se majetek smršťuje.

Zmenšení bohatství totiž po většinu let hlásí jen nepatrné procento milionářů. I kdybychom z opatrnosti připočetli všechny ty, kdo nechtěli na tuto otázku v průzkumu odpovídat, nejde ani o pět procent dotázaných. S jedinou výjimkou, kterou byl rok 2020, poznamenaný covidovým šokem. V něm se kromě nezvykle početné skupiny, které se majetek zmenšil v rozsahu od dvou do devíti procent, mimořádně objevili i milionáři, kteří museli spolknout ztrátu přesahující desetinu investičních aktiv. A nečekaně mnoho bylo i těch, kdo se k otázce nechtěli vyjádřit.

Letos už je zas vše „v normě“. Vlastně nad ní. Že se bohatství víc než čtvrtiny z dotazovaných zvětšilo výrazně, naznačuje, že ztráty byly většinou zaceleny. A očekávání, která si bohatí Češi spojují s rokem 2022, jsou podobně optimistická.

Pokud chcete investovat jako dolaroví milionáři, zvažte nákup stavebního pozemku, ty lákají polovinu z nich. Tip zainvestovat do start-upů už není úplně pro každého, naopak k nákupu rezidenčních nemovitostí ani méně movití Češi radu nepotřebují. To hypoteční boom ukázal velmi názorně.

Výčet investičních priorit, na kterých se shodne alespoň čtvrtina milionářů, pak uzavírají zahraniční akcie. Kdo čeká mezi oblíbenými způsoby ochrany majetku zlato, bude asi překvapen, jak hluboko v seznamu musí dojít.

Přes klasickou moudrost „minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích“ a i při vědomí, že mnozí bohatí majetek zdědili či vyženili nebo vyvdali, stojí za to se nad uvažováním a prioritami milionářů zamyslet. Vždyť v souhrnu mají majetek, který s trhy – minimálně s jejich českou odnoží – dokáže zahýbat.

Výběr týdne

 


Buy the dip

V situaci, kdy jsou burzy blízko historických maxim, se naskočení do akciového kolotoče komplikuje. Už čistě kvůli psychologii, z vrcholu se může padat dlouho. Ovšem kdy v poslední dekádě, kromě loňského covidového jara, indexy „nesmyslně vysoko“ nebyly? Ti, kdo kvůli tomu nákupy akcií odkládali, si většinou rvou vlasy.

Tak jak z toho ven? Mnozí investoři vsadili – řečeno s dryáčnickou reklamou lákající ke kliknutí, kterou využíváme zcela výjimečně:) – na tento jednoduchý trik.13 miliard do kryptoměn

Kdo vyhledává poklesy, má v případě kryptoměn příležitostí až až. Na ty, kterým se velké cenové skoky příčí, cílí nový fond. Argumentem, jímž chce společnost Rockaway zájemce přilákat, je též bezpečnostní audit. A také jednoduchost, má to být na pár kliků.Neznámá pro Škodu Auto a odborářské zavrčení

V koncernu VW se dějí věci a součástí je i zemětřesení v jeho zdatné české dcerce. Dosavadní šéf Škodovky odchází z Mladé Boleslavi do Wolfsburgu řídit hlavní značku Volkswagen a nástupce ještě nemá. Škodováčtí odboráři z rošády, zdá se, velkou radost nemají. Nebo jsou slova jejich šéfa „Nevezmeme člověka, který bude proti Škodě, a nevezmeme člověka, který bude slabý“ jen tradičním rituálem před novým vyjednáváním?Český realitní žralok nespí

Radovana Vítka není třeba představovat. Když vyrazí na nákupy, je to obvykle velké.

K jihočeskému kaprovi moravské víno? Tipy pro dokonalé Vánoce!

Vánoční svátky jsou už za dveřmi a na slavnostním štedrovečerním stole by rozhodně nemělo chybět také kvalitní víno z Moravy! V nabídce online vinotéky HNvíno najdete krásná suchá vína od čtyř zajímavých moravských vinařství.

Oblíbený Sonberk, to je především království Ryzlinku rýnského a Pálavy, ve vinařství Kosík z Tvrdonic zase velmi dobře pracují s odrůdami jako Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský nebo Rulandské šedé. Mladé vinaře v naší nabídce zastupuje Dominika Černohorská a „butikový“ projekt Plenér z Pavlova. Zkuste jejich Cuvée Tři z dřevěného vajíčka! Čtveřici pečlivě vybraných vinařství uzavírá architektonický skvost a ekologicky šetrné vinařství ze Starého Poddvorova – Krásná hora.  

Nejen moravská vína, ale i skvosty z Francie, Itálie, Španělska, Rakouska nebo Německa. Udělejte si radost a pořádnou zásobu kvalitního vína na nadcházející svátky! Vybírejte na www.hnvino.cz s dopravou ZDARMA od 6ti lahví!

Německá lokomotiva mění strojvůdce

Nemusíme o naší vlasti rovnou vtipkovat ve stylu „další spolková země“, ale je nepochybné, že priority našeho západního souseda jsou a vždy budou pro Česko zásadní. Proto je dobré vědět, s čím přichází nová německá vláda i jaké jsou reakce naší politické scény.
Jak zdanit kolosy

Tak dlouho se české ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou snažilo zavést digitální daň a nic z toho nebylo. Jak dopadne globální pokus zdanit nadnárodní firmy? Na palubě už je 140 zemí, ale to neznamená, že je hotovo.Jedna z největších akvizic v ohrožení


Tu firmu možná ani neznáte, ale díky jejím technologiím se – například – váš mobil neloudá a přitom nevysaje baterku až příliš rychle. Proto není ztrátou času přečíst si, proč je takový problém, že má britská ARM změnit majitele.XIXOIO: revoluce, iluze, nebo rovnou podvod?

Reklamě na projekt XIXOIO je těžké uniknout. Pokud si chcete udělat názor na potenciál nabízených tokenů i na rizika, uvařte si kávu a začtěte se do komplexního článku, který situaci mapuje.

Přeji hezký víkend
Luděk Vainert
ludek.vainert@economia.cz


Sledujte naše účty na  Facebook Twitter 

 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.