Copy
Dobrý den z Hospodářských novin.

Někdo to udělat musel. Někdo se musel obětovat a prozkoumat i programy těch nejmenších politických trpaslíků, kteří mají jen pramalou šanci dostat se do sněmovny. (A kteří nás, často oprávněně, vůbec nezajímají). Buďme ale spravedliví a dejme šanci všem. Podívejme se, jestli se mezi nimi neskrývá někdo zajímavý.

Tak třeba volební číslo 10, hnutí Prameny: „Striktně odmítnout všechny agendy vedoucí k zotročení obyvatel.“ Výborně. Dál? Žádní migranti, žádný Brusel, právo na hotovost, obnova státních podniků... Aha. Tak na tohle už máme komunisty, SPD a pana „Flákance“.

Co Senioři 21, číslo 14? „Zavedení třetí nápravně výchovné skupiny pro recidivisty“, „Snížení poslanců ve sněmovně na 120 a senát na 27 senátorů“, „Zvážit, zda zachovat název Letiště Václava Havla, se kterým mnoho občanů nesouhlasí“. Aha, zase něco pro ty, kteří si myslí, že dobře už bylo a nejlíp před rokem 1989. Velmi nedoporučujeme.

Číslo 11, hnutí Levice: „Platy poslanců výrazně snížíme“, „Zavedeme regulaci nájmu“, „Bílé plomby musí být hrazeny ze zdravotního pojištění“, „Je nezbytné zastropovat ceny mobilních dat na částce, která je obvyklá v EU“. Aha. Tihle jsou sice mladí a nepamatují si, jak „úžasně“ před rokem 1989 bylo, přesto se chtějí k ledasčemu z té doby vrátit. Pozor na ně.

Dvaadvacítka, Moravané: „Vznik moravské národní banky“, „Zavedení trestného činu nelegálního překročení hranic“. Hm... Tak pokud nejste z Moravy a netrpíte patologickým blouzněním výrazně výstředního ražení, nic pro vás.

Č. 21, Otevřeme Česko: „Postavíme KSČ mimo zákon“. Dobře, to by šlo. Co dál? „Zrušíme povinnost vyplňovat dotazníky statistických úřadů“, ou... „Zavedeme toleranci alkoholu u řidičů na 0,5 promile“, „Zrušíme poplatky za televizi a rozhlas“. Aha, tak tady taky raději ne, pokud máte zdravý rozum.

Takže asi nic. Za pokus to stálo, ale žádná nová hvězda politické scény se tu letos nerodí. Nezbývá než si opět vybrat mezi známými značkami. Sice to také žádná hitparáda není, ale aspoň víme, že všechno by mohlo být ještě mnohem horší.

Dobrý víkend a dobré čtení našich Názorů přeji.

Jan Kubita, redaktor HN

Petr Honzejk: Kolik je vlastně Babišů mladších a proč dělá režisér Klusák medvědí službu demokracii

Není lepší téma pro první díl volebního deníku než to, které v českých volebních kampaních ještě nikdy nebylo. Zároveň je to ale téma vůbec nejošidnější, protože autor může lehce propadnout nejrůznějším zkreslením a osobním preferencím. Ale do toho. Jak správně tušíte, jde o Andreje Babiše mladšího. Syn premiéra se zjevuje na jeho mítincích jako Nemesis a vzrušeně mu připomíná, jak se k němu choval. Tvrdí, že jeho otec zneužil psychiatrii a nechal ho zavléci na Krym, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. A vyzývá lidi, aby nevolili hnutí ANO.

To nejlepší z Názorů HN za tento týden:

Jan Kubita: Chceme auta zelenější! Tady je máte. Ne, nasypeme vám písek do převodovek!

Martin Lobotka: Dokud bankéři nezmění názor, byty v Česku levnější rozhodně nebudou

Julie Hrstková: Mzdy rekordně rostly, s přidáváním je ale konec

Filip Rožánek: Popoví důchodci z ABBA dali hudebnímu světu lekci z marketingu

Tomáš Sedláček: Rekordně nízká nezaměstnanost, vysoká rovnost, nový svět a my

Martin Ehl: Všichni jsme Američané. Opravdu? Co když útočníci z 11. září dosáhli svého cíle?

Sledujte naše účty na  Facebook Twitter 

 

Copyright © 2021 Economia, a.s., Hospodářské noviny, HN.cz, All rights reserved.
Tento e-mail vám zasíláme na základě vaší registrace k odběru novinek na hn.cz/news (viz Obchodni podminky).

Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.

Nechcete tento e-mail dostávat? Stačí odhlásit odběr tohoto newsletteru.
Sdílet Sdílet
Twítnout Twítnout
Linknout Linknout
Poslat Poslat