Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Vážení čtenáři,

v českém investičním rybníku panuje poslední týden poměrně velké rozhořčení a padají emočně nabitá slova o definitivním pohřbu českého kapitálového trhu. Investory rozčiluje především premiér a celá vláda, když bez ohledu na trhy vypouští kurzotvorné informace.

Vypadá to, že speciální sektorová daň na zisk energetických firem je na spadnutí a měla by být představená do konce prázdnin, otázka daně mířené na bankovní sektor je zatím spíš jen ve vzduchu, ale to k dostatečnému vyděšení investorů stačí.

Zastánci sektorové daně argumentují, že růst zisku ČEZ je dán růstem ceny elektřiny a růst zisků bank táhnou vysoké úrokové sazby. Obojí je něco, co dopadá do byznysu obou sektorů zvnějšku a tamní manažeři se na tomto překvapení nijak nezasloužili.

Odpůrci daně oponují, že mluvit o abnormálním období je obecně scestné, neboť tak by šlo označit i nedávné doby velmi nízkých cen elektřiny, respektive sazeb. ČEZ bude kvůli způsobu, jakým prodává elektřinu, navíc profitovat hlavně až v letech budoucích.

U bank se zase argumentuje tím, že teď jejich zisky mohou sice vypadat dobře, ale jejich kondice se může brzy zhoršit. V recesi porostou nesplácené úvěry a bankám vzrostou také náklady spojené s refixací hypoték na nižší sazby, až dojde k jejich poklesu.

Ať se kloníte ke komukoliv, zůstává na pováženou, že vláda dříve odmítala s médii více či méně komunikovat. Nyní nemá problém vypouštět jen tak kurzotvorné informace. Pokud držíte české akcie nebo čekáte na úsporný tarif, přeji pevné nervy. 


Dnešní témata:
  • Giganti nejsou na řadě
  • Příprava na příští zimu

Značka je zlato

Kdo nebyl zrovna na pláži s vybitým telefonem, neunikla mu akciová jízda na amerických trzích. Rozpoutal ji šéf americké centrální banky svým proslovem, který následoval po oznámení o zvýšení sazeb. Investory povzbuzuje také zatím solidní výsledková sezona. 

Jak to všechno začalo?

Sledovat tiskovou konferenci šéfa americké centrální banky Jeroma Powella je nejlepší s otevřeným terminálem, kde vidíte pohyby na trzích. Paradoxně to často funguje tak, že vidíte reakci trhů, ale vůbec netušíte, co přesně ji způsobilo. Zpravidla to bývá souběh několika výroků. Myslím, že by to byla levnější alternativa ke Scio testům. Jinak Powell de facto řekl, že by mohlo dojít ke zpomalení tempa zvyšování sazeb dříve, než se čekalo.

Proč letí akcie na Měsíc?

Kromě povzbudivých slov šéfa Fedu rozdmýchávají optimismus poměrně dobré výsledky firem. V indexu S&P 500 za druhé čtvrtletí zatím překonalo zaokrouhleně odhady 52 procent firem, 35 procent bylo v souladu a jen 12 procent propadlo. Suverénně nejvíce překonaly odhady informační technologie, za nimi s odstupem následuje energetika a zdravotnictví. Oproti předchozím čtyřem kvartálům jsou ale celková čísla horší.

Jak si vedou technologie?

Mezi technologickými akciemi překonalo odhady 72 procent firem, které dosud reportovaly. Za zmínku stojí ale hlavně typičtí američtí giganti. Apple přidal za poslední měsíc už 17 procent, od začátku roku tak ztrácí už jen devět procent. Amazon je za měsíc o čtvrtinu výše, Google o čtyři procenta, Microsoft o 7,5 procenta. Investoři si v tomto kvartále uvědomili, jak výsadní postavení tyto firmy na trhu mají.

Proč mají takové postavení?

Firmy budou v očekávání recese pravděpodobně snižovat výdaje na reklamu, ale otázka je, která firma si může dovolit nebýt vidět na Googlu. Microsoft stále více stojí na cloudových službách, které jsou pro firmy klíčové. Apple je kult moderní doby, na jehož produkty se stojí fronty i v recesi. Kvůli své dominanci dostávají zmíněné firmy ránu až poslední v řadě, než se ale ekonomické domino dostane k nim, může být po recesi. 

Jak sázet na velké značky?

Narazil jsem na článek, na mimochodem dobrém serveru Finlord, kde je zmíněný výzkum, který měřil, jak dobrý nápad by bylo investovat do indexu nejsilnějších a nejoblíbenějších 47 značek na trhu. Zmiňované firmy jsou dnes v první čtveřici. Vyšlo, že investice 1000 dolarů by se mezi lety 2000 a 2020 zhodnotila na 7500 dolarů. Investice ve stejném období do indexu S&P 500 zhodnotila investici 1000 dolarů na 3710 dolarů.
Více se dozvíte zde

Čepici na hlavu

Už jsem v newsletteru několikrát zmiňoval, jak si lidé montují na střechy svých domů soláry hlava nehlava a rovnou přikupují i baterie. Obyvatelé bytů ale zpravidla takovou možnost nemají, neznamená to ale, že jsou proti rostoucím cenám elektřiny nebo plynu bezbranní. 

Jak dnes lidé spoří energie?

Z průzkumu agentury Ipsos vychází, že nejvyšší procento domácností už přešlo z koupání ve vaně na sprchování. Vysoké procento lidí se k tomu chystá nebo jej zvažuje, pouze deset procent odmítá si koupel odepřít. Nejčastěji pak domácnosti plánují regulovat teplotu, a to jak během doby pobytu, tak doby, kdy jsou v práci. Podobně přes šedesát procent lidí plánuje provádět samoodečty a hlídat si, jakou mají aktuální spotřebu.

Na čem lze nejvíce ušetřit?

Nejvyšší úspory lze dosáhnout na snížení teploty vytápění, a to i díky tomu, že v Česku se v domácnostech topí zhruba na 24 stupňů Celsia. Napříč zeměmi Evropské unie se jako optimální teplota pro obývací pokoj uvádí většinou 20 stupňů. Pokud topíte plynem, pokles teploty vytápění o tři stupně vám při dnešních cenách ročně ušetří mezi pěti až sedmi tisíci korunami. Jak pro to nadchnu svou věčně zmrzlou partnerku, jsem ještě nevymyslel.

Existují nějaké další možnosti?

Menším trikem, který nic nestojí, je třeba snížení teploty v lednici. Také byste ji měli ideálně dát do nejstudenějšího místa v bytě a nezasunovat ji příliš blízko ke zdi. Pohrát si lze i s radiátory, za které je vhodné umístit hliníkovou fólii. Přes radiátory byste neměli nic dávat. Stojí za to také vytahovat nabíječky ze zásuvek a nenechávat spotřebiče v úsporném režimu, ale vypínat je - velkým žroutem jsou stolní počítače.

Kdo jsou největší žrouti energií?

Mezi největší žrouty energií patří bezesporu klimatizace, která vás stojí mezi deseti až patnácti korunami za hodinu fungování. Velkým žroutem jsou i plazmové televize. Naopak se dá čekat, že půjdou na dračku nové ledničky, nejlepší je koupit si ledničku se štítkem B, investice se může rychle vrátit, pokud máte nějaký starý stroj. Nejúspornější zařízení jsou zbytečně drahá. Stojí také za to zjistit si, na kolik stupňů jaké prádlo prát.

Jak to bude s pomocí státu?

Vznikl takzvaný úsporný tarif, kdy se můžete podívat, na jakou slevu bude mít vaše domácnost využívající elektřinu nebo plyn nárok. O podporu nebudete muset žádat, ale váš dodavatel vám o ni automaticky sníží zálohy. Dosáhnout můžete až téměř na 17 tisíc korun. Aktuálně ale na ministerstvech panuje takový chaos, že nikdo pořádně neví, kdy která část bude vyplacena, tudíž se možná části podpory dočkáte letos a částí příští rok.
Více se dozvíte zde

Co se řeší

Klíčovou událostí následujících dní je zasedání České národní banky, jde o první rozhodnutí o sazbách, kdy je bankovní rada v novém složení pod vedením Aleše Michla.

Očekává se, že se sazby nezmění, maximálně by mohlo dojít k jejich jen mírnému růstu o 0,25 procentního bodu. Důležitý bude hlavně výhled do budoucna.

Gratuluji držitelům akcií společnosti Avast, jejíž převzetí americkým NortonLifeLockem schválil britský antimonopolní úřad. Akcie posílily o čtyřicet procent.
 
Investiční start-up Upvest umožňující drobným investorům investovat do developerských úvěrů se dostává zcela pod křídla Komerční banky.

Na pražskou burzu zamíří česká firma zaměřená na internet věcí Hardwario a nabídne investorům dvacet procent svých akcií.

Evropská centrální banka aktivně reinvestuje splatné dluhopisy a je zřetelné, že nakupuje ty italské nebo řecké na úkor německých.

Čína spouští opatření, která mají řešit problémy tamního nemovitostního trhu. Developeři by měli dostat podporu zprostředkovaně od centrální banky a nového fondu.

Co neminout?

  • Máme rozhovor s Janem Bednářem, který logisticky dobyl USA a jeho firma míří na burzu. (čj)
  • Stručně jsem srovnal možnosti, kde a za jaký úrok si lze dnes uložit hotovost. (čj)
Přeji vám hezký den
 
David

Kniha oprav a připomínek 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde.
Portfolio tracker 👉 zde. Investiční skupina 👉 zde.
Líná investiční portfolia 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel tohoto newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.