Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
 
Vážení čtenáři,

má investiční mise v Hospodářských novinách končí. Dobře, dělám si legraci. Pustil jsem si soundtrack ze seriálu Ochránce od geniálního Jiřího Hájka a jen jsem se nějak dojal. Brečím skoro jako šéf Bohemia Energy na včerejší tiskovce. O. K., to také není pravda, ale nemám k tomu daleko.

Klíčové ale dnes je, že i my jsme něco nahráli. Není to skladba ani pláč, ale nový investiční podcast MoneyPenny. Takže prosím poslechněte si ho a jako vždy je zpětná vazba vřele očekávána.

 
Dnešní témata:
  1. Investiční laici těží z nápadů burziánů
  2. Na vzdělání vyděláte tisíce procent

Těžíme znalosti profíků


Ptáte se mě často na to, koho sledovat kromě našeho newsletteru. Rozhodl jsem se proto dané téma dnes trochu více rozpracovat. Zejména na Twitteru totiž přibývá účtů, kde čeští portfolio manažeři sdílí své investiční myšlenky s veřejností. Komunita už čítá tisíce laických investorů, kteří díky tipům burziánů solidně vydělávají.

Kdo jsou ti profesionálové?

Když minulý rok udeřila pandemie a došlo k prudkému propadu na akcivých trzích, mnoho aktivních portfolio manažerů si uvědomilo nejpozději v dubnu, že je to obří příležitost. Zároveň se rozhodli, že se o ní podělí. Nebo alespoň tak mi to většinou říkají. Na Twitteru tak zveřejňují své aktuální, plánované i minulé nákupy.

Komu své investiční rady cílí?

Především nejde o rady. Portfolio manažeři oficiálně sdílejí pouze své myšlenky, kdyby totiž přímo radili, do čeho investovat, byli by jednou nohou v kriminále. Drobní investoři jsou jim ale vděční, těch děkovných zpráv, co burziáni dostávají, je opravdu hodně. Dělal jsem si anketu v investičních skupinách a 74 procent drobných investorů tyto myšlenky využilo.

Kdo jsou největší oblíbenci?

Miláčkem drobných investorů je finančník Radovan Vávra s téměř 50 tisíci následovníky. Když si projdete zpětně jeho investiční tipy, tak pokud jste na ně vsadili, vydělali jste i vyšší desítky procent. Jeho posledním tipem jsou akce automobilky Ferrari. Podle banky Morgan Stanley i Vávry si ještě investoři neuvědomili její potenciál.

Na co si ale dávat pozor?

Mluvil jsem hned s několika oblíbenci retailového davu a vždy jasně zdůrazňují, aby si lidé uvědomili, že nákup vybrané akcie je riziko, za které nesou zodpovědnost pouze oni sami. Dalším důležitým faktorem je, že každý z portfolio manažerů má jinou investiční strategii. Radovan Vávra míří hodně na dálku, Filip Kejla už tolik ne a třeba Aleš Vávra je shortař.
Více naleznete zde

Vzdělání dává nejvíce


Konečně tu máme nový investiční podcast MoneyPenny, který má tři části. V první rozebírám já, kolega Šimon a náš neurotický robot MoneyPenny investiční novinky. Druhá část je věnována rozhovoru s expertem a třetí výhledu do budoucna opět v režii nás tří. Pokud máte rádi styl tohoto newsletteru, bude se vám líbit i podcast.

Koho jsme si do pilotního dílu pozvali?

Daniel Drahotský je prototyp analyticky smýšlejícího introvertního člověka. Navíc začínal v 90. letech jako redaktor v Hospodářských novinách. Takže asi chápete, že jsem k němu okamžitě cítil náklonnost a hned jsem se v něm viděl. Takže co mě ještě čeká? Vydělat na prodeji firmy první milion. Odřídit velký investiční fond pod taktovkou Richarda Wooda nebo v J&T Bance vyjednávat s Patrikem Tkáčem a rozjet řadu retailových fondů.

O čem všem jsme se s ním bavili?

Zajímalo nás především, jak přemýšlí finančník a co si z toho odnést. Drahotský má tři investiční portfolia. První nazývá klidným spánkem a zahrnuje do něj podíly ve fondech nebo přímo akcie firem, které mají potenciál tu být podle něj věčně. Druhé portfolio je čistě spekulativní, kde má firmy, jejichž akcie létají nahorů a dolů. Třetí portfolio tvoří dluhopisy a hotovost. A nakonec má také hypotéku vzatou za nízké úroky, protože si prý rád nechává od banky platit za to, že si od ní půjčil peníze.

Co se snaží naučit své děti?

Své dceři koupil k narozeninám jednu akcii Alphabetu za 800 dolarů, dnes už stojí téměř 3000 dolarů. A následně si s ní povídá o tom, jak i ona jako youtuberka přispívá k výdělku společnosti. Svému synovi, který brigádničil v McDonaldu, koupil akcie této firmy a opět si s ním povídá, na čem firma vydělává, jak funguje. Naprosto klíčové je podle Drahotského vzdělání. Sám říká, že na svém vydělal 31 000 procent, než to přestal počítat.
Více naleznete zde

Co se řeší?

Pokračuje výsledková sezona a reportovat bude hodně firem, na které dávají často tipy zmiňovaní portfolio manažeři na sociálních sítích. Patří mezi ně čínská elektromobilka Nio, sofistikované osobní finance SoFi nebo třeba softwarový Palantir.

Už více než 80 procent firem překonalo svými výsledky očekávání a nic nenaznačuje, že by tomu měl být konec. Euforii trochu přidal minulý týden americký Fed, když řekl, že stáhne podporu ekonomiky do června příštího roku.

Když se totiž podíváte do minulosti, zjistíte, jak extrémně změkčuje svou rétoriku a protahuje období levných peněz. O to větší ale pak může být inflační náraz. Ve středu vyjdou čísla za říjen, čeká se meziroční růst cen o 5,8 procenta, realita ale může být horší.

Nyní má trh inflační očekávání na třech procentech v příštích letech, jakmile se ale očekávání zvednou, Fed bude muset prudce zabrzdit jako ČNB. Ostatně právě obava ze zvýšených inflačních očekávání byl hlavní důvod, proč šly u nás sazby tak prudce nahoru.

Co neminout?

  • Sepsal jsem několik tipů, jak si nenechat inflací sežrat vaše úspory.
  • Na Bloombergu vyšel článek, který se snaží rozklíčovat, co se na akciových trzích opravdu děje.
  • Dobrý newsletterovský přehled ze světa kryptoměn nabízí Holky v kryptu.
Ještě se znovu připomínám s podcastem.
Nechte nám určitě zpětnou vazbu.
Užijte si nový týden

 
 
David Busta


Návštěvní kniha 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde. Pohlazení po duši 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.