Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
 
Vážení čtenáři,

kdyby se zhodnocovalo mé portfolio stejně rychle, jako přibývá odběratelů tohoto newsletteru, válím se už nějaký ten pátek v Karibiku. Zároveň to ale znamená, že přestávám tušit, kdo jsou naši čtenáři, proto bych si dovolil požádat vás o vyplnění krátkého dotazníku spokojenosti. Takže všechny stížnosti sem. Nebojte, ještě ho připomenu na konci.
 
Na co se dnes podíváme?
  1. Poslední dovolená, než zase všechno zavřou
  2. Na zelený plán odpovězte zelenými investicemi
  3. Žít jako Elon je trochu na hlavu, ale zkuste to
Tak jdeme na to!

Dovolená v zahraničí


Lidé milují cestování, protože vytváří nové podněty, ty stimulují paměť a to vytváří pocit, že za daný čas stihli více věcí. Mají pocit naplněnějšího života, což ústí ve spokojenost. Cestování je tedy tak trochu droga, k čemuž nemusíte letět zrovna do Mexika nebo Guatemaly. I když klidně můžete, zrovna tyto dvě destinace jsou Čechům otevřené. Podívali jsme se, kam se dá letos ještě vyrazit, jaké jsou podmínky, kolik tam stojí letenky a kolik na místě stojí zboží a služby.


Co nám vyšlo?

Nejzajímavější destinací je Albánie. Lze do ní vyrazit bez jakýchkoliv podmínek. Na českém semaforu je zelená, tudíž při návratu stačí pouze test. Od června navíc mezi Prahou a Tiranou létá přímý spoj. Cesta se zpáteční letenkou se dá zvládnout za 2200 korun. V zemi jsou oproti Česku zboží a služby levnější o čtvrtinu. Příroda je nádherná, jen pokud jste cyklisté, tak pozor na ego. Do kopců vás tam budou předjíždět na starých kolech i babičky.

S těmi přístupy bez omezení to často není tak růžové, protože letecká společnost test zpravidla požaduje, takže se mu stejně nikdo nevyhne. Některé země požadují také pojištění. Patří mezi ně například Kostarika, která vás ale jinak pustí dovnitř bez testů. Střední Amerika je stále otevřená českým turistům. Země ale většinou požadují testy a nevyhnou se jim ani očkovaní. Cenové hladiny jsou v zemích podobné té české a letecky se to dá zvládnout za 16 tisíc korun tam i zpátky. Jen kvůli omezeným letům je to pekelně dlouhé cestování.

Letět se dá i do Namibie a nyní si tam lze užít doslova soukromé safari. Podobně je lákavá i Tanzanie. Jen létat obecně do všech těchto exotických zemí by měl člověk opravdu jen s očkováním. Skončit s covidem-19 v tamní nemocnici nebo na izolaci není zrovna dovolenkový zážitek, který chcete. Navíc očkování znamená, že se vyhnete sérii testů při návratu do Čech. Budete mít pouze povinnost vyplnit příjezdový formulář, což se ale týká úplně každého, vracejícího se z jakékoliv země.
Více naleznete zde

Zelený plán


Zprávou numero uno ve světě byznysu bylo minulý týden zveřejnění plánů Evropské komise, jak bojovat s klimatickými změnami. Nová opatření musí schválit ještě jednotlivé země a europoslanci, což bude lítý boj. Bez ohledu na to, co si o tom myslíte, je jeden důsledek jasný: pěkně se nám všem prohnou peněženky.

Jak se na tu smršť připravit?

Už letos řadě domácností podraží elektřina o desítky procent – a bude to horší. Proto má vzniknout fond, ze kterého by mohlo mít konkrétně Česko k dispozici 44 miliard korun na podporu domácností, třeba formou dotací na nové kotle nebo energetické sociální dávky. Střední a vyšší třída se ale musí o sebe postarat samy. A tak si lze postavit třeba soběstačný dům nebo reálněji – dostat se i na druhou stranu celé té rozvahy. To znamená svézt se investičně na zelené vlně.

Které firmy změny nejvíce zasáhnou? 

Největší změny rozhodně čekají automobilky. Většina prodaných i vyrobených vozů tradičních automobilek má pořád spalovací motory, jejichž prodej má být do roku 2035 zakázaný. Jednou z prvních firem, které se rozhodly ukončit výrobu vozů se spalovacími motory, bylo Volvo. Asi nejradikálnější plán má firma Stellantis, patří pod ní Peugeot nebo Chrysler, která se rozhodla investice do vývoje spalovacích motorů zcela ukončit. Akcie od začátku roku vystoupaly o osmdesát procent. Problém je, že tradiční automobilky si s sebou nesou závaží starého byznysu.

Kam ale nejlépe investovat?

Členské státy mají mít povinnost vybudovat infrastrukturu dobíjecích stanic tak, aby byly k dispozici každých 60 kilometrů. Jednou ze společností, která z toho bude těžit, je ChargePoint, která má infrastrukturu více než 132 tisíc dobíjecích stanic v Severní Americe a v Evropě. Předpandemický růst tržeb činil vyšší desítky procent, firma očekává, že trend bude pokračovat. Není ale dosud v zisku. To platí často i o dalších firmách zaměřených na zelenou ekonomiku, například o evropském výrobci větrných turbín Siemens Gamesa. Ve stejném byznysu působící dánský Vestas se loni v zisku udržel. Ceny akcií všech zmíněných firem v posledních měsících vyklesaly z maxim na přelomu roku, nicméně jsou pořád celkem drahé.

Co s tím tedy dělat?

Vybírat jednotlivé akcie není proto zrovna jednoduché, nabízí se vsadit na sektor obnovitelných zdrojů jako celek. To umožňují jednoduše a za nízké poplatky pasivní fondy (ETF), zajímavý přehled lze najít na Investopedii a výborný vyhledávací nástroj je německý justETF. Na stejném principu fungují i investiční platformy Portu nebo Fondee, které jdou ještě o krok dál v jednoduchosti investování. Stačí si založit účet, poslat peníze a vybrat si z již nabízených témat, která jsou většinou postavená právě z ETF. Konkrétně na Portu od dubna letošního roku většina nově otevřených účtů (1045 lidí) investovala do tématu technologický pokrok, který v sobě též skrývá z 19 procent elektromobilitu a z 19 procent společnosti, které berou v úvahu dopad na životní prostředí. Čistě strategii Inovací k udržitelnosti si vybralo 151 lidí.
Více naleznete zde

Žít jako Elon


Nemožné je slovo, které používají lidé. Věci nejsou drahé, to ty máš málo peněz. Miluji motivační citáty, když jsou třeba takhle chytré... Akorát, že vůbec. Nicméně povedlo se mi narazit na vcelku stravitelný (motivační) článek o tom, jak funguje během dne Elon Musk. A i když to může působit samozřejmě, některé myšlenky jsou užitečné a zkusil jsem je aplikovat na sebe. Přece jen je to inspirativní miliardář, postavil vesmírnou společnost, automobilku, naučil opice ovládat počítač myslí a kope tunely pod Los Angeles... Něco by na tom mohlo být.

Takže, co se může hodit?

Elon má rozplánovaný den do pětiminutových bloků. To zní docela děsivě, ale obecně jakékoliv rozplánování, a nikoliv jen v hlavě, ale opravdu na papíře nebo v nějakých tabulkách, funguje. Když si člověk určí, co přesně v kolik udělá, je hodně těžké přitom následně prokrastinovat. Ten pocit z toho, že neděláte, co máte, je fakt hrozný.

Americký miliardář přeskakuje snídani. On to dělá spíš kvůli úspoře času, ale já se v knize Konec stárnutí dočetl, že je to především dobré pro zdraví. Je to taková forma kalorické restrikce pro nás, normální lidi, co nejsou magoři, kteří chtějí každý den hladovět. Vede to ke snížení krevního tlaku, poklesu hladiny cukru v krvi i snížení hladiny cholesterolu.

Když už máte napsaný časový plán a je tam třeba schůzka na hodinu a je to ve vaší moci, stáhněte ji na půl hodiny. Třeba se to nepovede, ale zkuste to. Když vám něco trvá běžně hodinu, dejte si do plánu půl hodiny. Asi to za tuto dobu hned napoprvé nestihnete, ale fakt budete čím dál rychlejší. Muskova strategie je taková šoková terapie, která ale nemusí u hodně lidí zabírat. Někdo potřebuje jít po krůčcích.

O tom zase pojednává kniha Atomové návyky, jejímž autorem je James Clear. Když má člověk k věci opravdu hodně velký odpor, měl by začínat pomalu a dávat si úkoly, které nelze odmítnout, jinak by mu bylo ze sebe špatně. Ke cvičení se dá donutit malými krůčky. Stačí tři kliky denně a ani nebudete vědět, jak rychle se samovolně posunete k padesáti. Ono stejně jako cestování je i sport svým způsobem návyková droga. 
 
Více naleznete zde

Co se bude tento týden dít?

V úterý vyjde v Německu statistika týkající se cen výrobců. Červnová čísla by měla vykázat meziměsíční zpomalení růstu cen. Ve Spojených státech se vydá více stavebních povolení. Výsledky zveřejní Netflix a Interactive Brokers.

Středa je na ekonomické události chudá, nicméně výsledky hospodaření zveřejní Coca-Cola nebo Johnson & Johnson. Tyto dvě společnosti byly společně s PepsiCo, která zazářila už minulý týden, v našem výběru dividendových aristokratů. Výsledky zveřejní též Buffettův oblíbenec Verizon a Crown Castle, kterého jsme na jaře uváděli jako zajímavou protiinflační akcii, od té doby je v plusu skoro čtyřicet procent.

Ve čtvrtek Evropská centrální banka rozhodne o dalším vývoji úrokových sazeb, neočekává se žádná změna. Na následné tiskové konferenci by ale mohlo padnout něco o plánech na utažení programu nákupu aktiv. Určitě si počkejte na výsledky Intelu. Zajímavá budou také čísla za AT&T, Twitter nebo Abbott.

Pátek má přinést čísla o zhoršení nálady v německém i britském zpracovatelském průmyslu. Výsledky zveřejní Honeywell.

Příští týden se konečně dočkáme výsledků velkých technologických firem.

Co stojí za to neminout?

  • O plánech Škody a obecně výhledu elektromobility mluvil Martin Jahn – a budou to těžká léta.
  • Pokud vás zaujaly zelené investice, pak vás možná osloví stránky Pavly Wernerové, která se je snaží přiblížit nejen holkám. I kluci si přijdou na své.
  • Vychází u nás, zatím jen na webu, i zelený newsletter našeho analytika Martina Ehla. V posledním díle dal tip, jak se svézt na zelené revoluci třeba v Polsku.
  • Jestli se chcete zorientovat ve vesmírných ambicích miliardářů Muska, Bezose a Bransona, vyšel k tomu skvělý článek.
  • Náš přední komentátor Petr Honzejk napsal o tom, jak se vám zlepší život, když si dáte detox od sociálních sítí.
Přeji vám krásný týden
 

PS.: Připomínám se s dotazníkem. A nový díl letního speciálu o investicích do bydlení najdete na webu HN.
 


Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, IHNED.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@ihned.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.ihned.cz.