Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
 
Vážení čtenáři,

děkuji vám za přínosnou zpětnou vazbu k pilotnímu dílu investičního podcastu MoneyPenny. Příští týden vyjde nový díl a bude se věnovat tématu, jak se chránit před všemi těmi -flacemi, které nám hrozí. Rozhovorová část se dotkne finančního makropohledu. Pokud máte nějaké otázky, můžete je položit prostřednictvím formuláře a my je zkusíme zapracovat. 

Zároveň vítám všechny nové odběratele, je nás od minulého týdne o několik set více. Je to fakt jízda! Pro nováčky avizuji, že tento newsletter je neformální, ale drží se samozřejmě faktů. Dnešní vydání je více analytické, ale vychází tu i měkčí témata týkající se třeba seberozvoje. Zároveň tu funguje oboustranná komunikace, k níž je určená návštěvní kniha.

S newsletterem je také spjatá Investiční rubrika HN.

 
Dnešní témata:
  1. Buďte připravení, obři se dělí
  2. Jak je to s těmi drahými trhy

Obři se dělí


Minulý týden byl překvapivý prohlášeními hned tří gigantů, že se rozhodli rozdělit svůj byznys do více firem. Jak už jste asi pochopili, mě tyhle byznysové věci moc nezajímají, pokud z nich nejsou cítit peníze, na které si může sáhnout i drobný investor. A tady to vypadá na potenciálně zajímavé příležitosti.

Kdo že se nám to dělí?

Farmaceutický gigant Johnson & Johnson oznámil, že se plánuje rozdělit do dvou společností. První si má ponechat prodeje generik a různých kosmetických přípravků od tělových mlék po ústní vodu. Druhá firma bude zahrnovat vývoj nových léčiv a nemocničního zařízení. General Electric se má zase rozdělit na tři firmy zaměřené zvlášť na letectví, zdravotnictví a energetiku. A nakonec japonská Toshiba se rozdělí také na tři společnosti.

Jaké jsou za tím motivy?

Wall Street nesnáší obří konglomeráty, které jsou rozkročené ve velkém množství odvětví. Takový Microsoft je sice obří firma, ale když se podíváte, co dělá, drží se pořád v technologickém sektoru. To se o GE nebo Toshibě zrovna říct nedá. Je tak velmi těžké akcie těchto firem dobře ohodnotit, což vede k tomu, že se jim na trzích moc nedaří. Cílem rozdělení tak bývá zpravidla snaha zvýšit efektivitu řízení a zároveň tržní kapitalizaci.

Co na to říká historie?

Je celá řada studií, která tvrdí, že rozdělení podobných konglomerátů má zpravidla pozitivní efekt. Odděleným společnostem se říká spin-offy a podle většiny studií v letech po oddělení překonávají růstem svých akcií tržní indexy. Nejdříve ale přichází většinou propady, neboť akcionáři původní společnosti dostanou akcie i spin-offu, který je menší. A tak třeba velké fondy začnou tyto akcie automaticky prodávat. Zpravidla ale následuje v horizontu jednoho až tří let silný růst.

Co si z toho lze odnést?

Existuje investiční strategie zaměřená na investice do spin-offů, která zmíněného propadu a následně růstu využívá. Mistrem této strategie je třeba investiční guru Joel Greenblatt a píše o ní ve své knize You Can Be a Stock Market Genius. Zároveň je k dispozici webová stránka, kde prakticky všechny proběhlé nebo plánované spin-offy najdete na jednom místě. K dispozici jsou ale i pasivní fondy zaměřené na spin-offy. Samozřejmě vždy platí, že nákupu jakékoliv akcie musí předcházet analýza. Každý spin-off do oblak nepoletí.
Více naleznete zde

Trhy jsou...


Velký ohlas vzbudil článek o tom, že Warren Buffett prodává akcie a hromadí hotovost. V médiích najdete tunu článků, které spekulují o tom, že slavný věštec z Omahy tuší krizi. Snažil jsem se proto vysvětlit, že to nic takového neznamená.

Co Warren Buffett dělá?

Za posledních devět měsíců Buffett prodal více akcií, než koupil. Konkrétně tvoří čisté prodeje částku sedm miliard dolarů. Hotovost v portfoliu Berkshire Hathaway dosáhla téměř 150 miliard dolarů. Jsou to impozantní čísla, nicméně z pohledu celého obřího konglomerátu nejde o nic nenormálního. Buffett jen rebalancuje portfolio, což by měl dělat každý jednou za čas. Zkrátka, když vám hodně rostou ceny akcií, je dobré část odprodat a držet si i peníze. Investor by měl mít totiž předem stanovený poměr mezi hotovostí a akciemi v portfoliu.

Co předvídá Warren Buffett?

Sám Buffett nic o blížící se velké krizi neříká a indexy jako Buffettův indikátor ukazující na přehřáté trhy s ním nemají moc společného. Nicméně když už něco Buffett řekne, stojí to za pozornost. V roce 2017 vyhrál třeba sázku, že burzovní indexy porazí ve výnosech aktivně řízené fondy. V roce 2017, kdy se šířily zvěsti o přehřátých akciích, Buffett řekl, že jsou naopak levné a půjdou pořádně nahoru. Dnes jsou 71 procent v plusu. Sám Buffett se samozřejmě také mnohokrát spálil a není neomylný.

Co si od investičního gurua vzít?

Jsou to spíš obecná a základní pravidla pro investování. Buffett vždy varuje předtím, aby se člověk snažil časovat trhy. Zkrátka čekat na krizi může být jako čekat na Godota a mezitím investorovi utečou výnosy. Také doporučuje investovat pravidelně, třeba nakupovat jednou měsíčně, čímž se vyhlazují drahé a levné nákupy. A za třetí nevěřte lidem, kteří tvrdí, že umí předpovědět krach. Kdyby to někdo uměl, nechal bych si to stejně pro sebe.

Jak se Buffettem inspirovat?

Buffett byl podnikavý už od svého dětství, a kapitál tak buduje aktivně už skoro osmdesát let. Sám má problém se smrtí, protože mu dle jeho slov kříží plány v akumulaci kapitálu. Buffettovi je dnes už 91 let a skvělá kniha o jeho životě nese název The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life. Pokud vás zajímá, co má v portfoliu, lze to nalézt na serveru Cheaper Than Guru. Brzy přibudou obchody za třetí čtvrtletí.
Více naleznete zde

Co se řeší?

Americký, čínský i český růst cen minulý týden znovu překvapil novými rekordy. Investičně je nejvíce sledovaná americká inflace. Trhy ale na třicetiletý rekord meziročního růstu cen ve výši 6,2 procenta reagovaly jen slabším poklesem. 

Když si totiž inflaci ve Spojených státech rozeberete, zjistíte, že polovinu z 6,2 procenta tvořil růst cen pohonných hmot a nových a ojetých automobilů. Inflace je hodně individuální a každého zasahuje podle toho, co nakupuje. Alespoň zatím.

Naopak tu jsou faktory jako právě rostoucí ceny výrobců v Číně, rostoucí ceny bydlení a nakonec i rostoucí inflační očekávání. Ta se v USA na tříletém horizontu vyšvihla už na čtyři procenta. Ve středu přijdou čísla o říjnové inflaci z eurozóny.

V úterý zveřejní výsledky Walmart, což je zároveň takový indikátor spotřebitelské důvěry. Ve středu se přidá Nvidia a ve čtvrtek Alibaba.

Co neminout?

  • Více než osm procent dospělých Američanů jsou milionáři a nakupují ve slevách.
  • Narazil jsem na zajímavou esej o tom, jak se dívat na současné ceny akcií.
  • Zajímavou investicí mohou být i české veterány, jednu Jawu také mám.
  • Přichází úplně nová ekonomika, říká muž, který budoval miliardové firmy.
Užijte si nový sváteční týden
 
 
David Busta


Návštěvní kniha 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde. Pohlazení po duši 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.