Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
 
Vážení čtenáři,

je za deset minut deset večer a dopisuji už 23. vydání newsletteru. Za více než čtyři měsíce od startu nás jsou na palubě už tři tisíce. To je skvělé!
Dnes je jedno téma trochu netradiční, proto jsem jej umístil až úplně na konec, ale třeba vám udělá radost a v metru nebo kdekoliv jinde zkrátí dlouhou chvíli.
 
Na co se dnes podíváme?
  1. Možná přijde i stagflace
  2. Stát dává, tak berte
  3. Jedna malá romance
Tak jdeme na to!

Možná přijde i stagflace


Slovo stagflace je jako zaklínadlo. Když ho pronesete před ekonomy, rozhostí se mrazivé ticho. Centrálním bankéřům se začnou vracet noční můry a investoři propadnou zoufalství. Už proto je trochu nepříjemné, že se tento výraz na ekonomických a investičních webech objevuje poslední dobou stále častěji. Vzestup vyhledávání hlásí i Google.

Co je to stagflace?

V ekonomické teorii se tak říká situaci, kdy roste inflace takovou měrou, že ekonomika reálně stagnuje. Navíc inflaci doprovází vysoká nezaměstnanost. Nejvýraznější stagflaci zažil svět, a zejména Spojené státy, v 70. letech minulého století. Tehdy se utrhla inflační očekávání ze řetězu a přestala platit do té doby vzývaná myšlenka, že existuje výměnný obchod mezi nezaměstnaností a inflací. Ekonomové opravdu věřili, že výměnou za vyšší inflaci lze dosáhnout nižší nezaměstnanosti. Důležité je, že řešením nakonec byla prudká restrikce ze strany centrální banky a následná těžká recese. Proto ekonomy ze stagflace mrazí.

Proč se to dnes řeší?

Někteří ekonomové a investoři si všímají podobných paralel. Před padesáti lety byl jedním z faktorů, který vedl k utržení cen ze řetězu, šok v podobě růstu cen ropy. Ropa je nákladovou položkou v celé ekonomice. Letos zažívají prudký růst cen prakticky všechny komodity používané v průmyslu. Indexy sledující jejich ceny hlásí za letošek růst takřka o 60 procent. Zároveň jsou narušené dodavatelské řetězce a řada zboží chybí. Vzhledem k nastupující ekonomické revoluci v Číně se to nemusí v dohledné době změnit. Na americkém trhu navíc v srpnu prudce klesl počet nově vytvořených pracovních míst v doprovodu solidního růstu mezd. Zároveň skončila šeková podpora domácností. Centrální banka se tak dostává do situace, kdy potřebuje utáhnout měnovou politiku, aby přibrzdila inflaci, zároveň ji ale svazují čísla z trhu práce. Z takové situace mívají centrální bankéři noční můry.

Co má dělat investor?

V době stagflace se investicím obecně nedaří. Nejvíce trpí akcie zranitelné inflací a slabým ekonomickým růstem, což je v podstatě definice technologických akcií. Na akciovém trhu se tak relativně daří situaci zvládat akciím firem zaměřených na základní služby a zboží. Alespoň přiměřenou ochranou mohou být také protiinflační dluhopisy, které některé státy včetně České republiky nabízí. Protiinflační dluhopis slibuje zpravidla vyplatit úrok ve výši inflace a zároveň nějaký bonus k tomu. Současná doba proti té v 70. letech je ale také poznamenaná podstatně větším zadlužením jednotlivých států, je proto potřeba dívat se na udržitelnost státních dluhů. Kvůli všemu zmíněnému je pro investory stagflace obdobím zoufalého hledání výnosu.

Má smysl mít obavy?

Poslední srpnová čísla z amerického trhu práce jsou ovlivněná obavami z šíření varianty delta, proto prudký propad v tvorbě nových míst nemusí být tak fatální, jak vypadá. Ani hrozivě špatná nálada spotřebitelů ještě není důvodem čekat to nejhorší – stagflaci. Je pravděpodobné, že jde jen o dočasné zakolísání. Zároveň to ale tlačí na další oddálení utažení měnové politiky. A centrální banky vždy bojují s časem. Pokud lidé přijmou vysoký růst cen za novou normu, uzpůsobí tomu svá inflační očekávání a mohou roztočit další růst cen. Scénář ze 70. let je ale pořád hodně daleko, tehdy se inflace dostala na dvojciferná čísla. Mít obavy ze stagflace je proto zatím hodně předčasné, jistit se proti hrozbě zvýšené inflace trvající déle, než se čekalo, je ale rozumné.
Více naleznete zde

Revoluce v investicích


Světová banka vyzvala před lety Česko, aby nějak podnítilo svůj národ k investování. Neměla na mysli nutně představení dalšího způsobu investic na penzi, ale stalo se. Ve sněmovně leží vládní návrh zákona, který ocení hlavně aktivní investoři.

Co od něj čekat?

Dlouhodobý investiční účet se má zařadit po bok doplňkového penzijního připojištění nebo životního investičního pojištění. Reálně nabízí též možnost daňových odpočtů, zároveň se na něj vztahují stejné podmínky. Vložené peníze je možné vybrat až po dosažení 60. roku života a po investování nejméně po dobu 60 kalendářních dnů.

Je to výhodné?

Pokud jste aktivní investor a investujete s cílem dané peníze mít na důchod, pak je to příjemná novinka. Pokud vám broker nabídne obchodní účet v daném režimu, tak si budete moci odepsat až 48 tisíc korun ze základu daně z nákupu třeba akcií Microsoftu. Reálně tak při investici 4000 korun měsíčně ušetříte ročně na daních 7200 korun. Oproti penzijnímu připojištění ale nemá investor nárok na státní příspěvek.

Kdo vám to nabídne?

Podle současného návrhu může majetkový účet v režimu dlouhodobého investičního účtu nabídnout jakýkoliv broker s licencí ČNB. Týká se to i platforem jako Portu nebo Fondee. Portu už takovou možnost připravuje a zároveň u něj plánuje snížit poplatky. I když mají penzijní fondy poplatky omezené regulací, a navíc dostávají jejich účastníci státní příspěvek, může být nakonec kvůli ještě nižším poplatkům výhodnější účet u některého brokera. 

Mám do toho jít?

Nejdříve ještě musí zákon vůbec projít sněmovnou a nyní to vypadá, že k tomu dojde až po volbách, takže se může řada věcí změnit. Jinak je to určitě zajímavá možnost třeba pro část portfolia určenou čistě na penzi. Daný účet si může založit klidně vaše babička nebo rodiče, kteří mohou mít k věku 60 let blízko nebo jej už překonali. A v horizontu pěti let jim úspory na daních při investici 4000 korun měsíčně udělají roční zhodnocení přes 2,5 procenta. Nemluvě o tom, že něco vynese samozřejmě i samotné investování.
Více naleznete zde

Co se bude tento týden dít?

Bedlivě budou sledovány v USA statistiky růstu výrobních cen, vývoj velkoobchodních zásob a údaje o nezaměstnanosti. Vyjde béžová kniha americké centrální banky, která může přinést pohled bankéřů na současný režim měnové politiky. Ve čtvrtek zasedá Evropská centrální banka, ale nějaké zásadní rozhodnutí se nečeká.

Stojí za to sledovat, jak se bude vyvíjet přijetí bitcoinu jako oficiální měny Salvadorem, což nastane od úterý. Má to zajímavý důsledek i pro Česko. Bitcoin se totiž stane oficiální měnou jedné země a nákup takové měny nepodléhá zdanění. České úřady sice dávají avizo, ať Češi s koncem zdanění bitcoinů nepočítají, čeští právníci už ale úřadům vzkazují, že se uvidí u soudu.

Co stojí za to neminout?

  • Líbí se mi projekt nabízející výuku tvorby her profesionály. Také se mi líbí platforma Brilliant, která vás naučí třeba programovat řešením problémů.
  • Za pár eur si můžete pořídit bydlení v Itálii už i v relativní blízkosti Říma.
  • Pokud jste na svém počítači zažili modrou smrt, mohla ho způsobit částice z vesmíru.
  • Už brzy začne Noc vědců pro děti i dospělé zdarma.
  • Cena kryptoměny solana se utrhla ze řetězu. Nabízí platformu pro decentralizované finance.

Jedna malá romance


Občas do newsletteru přidávám různé poznatky z neurovědních oborů nebo vás lákám na nové objevy z fyziky či jiných oblastí vědy. Většinou jsou to texty, které ve mně buď vzbudily údiv nebo mi pomáhají vysvětlit, proč se my lidé někdy cítíme pěkně na nic a co se s tím dá dělat.

Jsme hladoví po klidu. Proto jsou přecpané čekárny psychoterapeutů, mindfulness články trhají čtenost, na Instagramu každý cvičí jógu a – řečeno hyperbolou – zbytek republiky stanuje v posilovně. Extrémně sledovaná jsou i různá ezoterická videa.

Ať už je to jogín nebo prodavač ezoterie, snaží se lidem pomoci najít hlubší pravdu. Bývá to metafora pro snahu vyrovnat se s vlastní existencí, najít nějaký hodnotový systém a ukotvit se v něm. Najít právě onen klid. Principiálně je to skvělé, zároveň i trochu falešné...snad to takto napsané nezní moc arogantně.

Pokud ale hledáte pohlazení po duši s trochou nenucené vědy spojené s jednou romancí vyšla mi v rámci edice Hospodářských novin divadelní hra Dědic našich tajemství. Je o tom, co nás všechny formuje a proč někdy tak špatně spíme.

Můžete si ji stáhnout v PDF, EPUB nebo MOBI. A třeba mi pošlete zpětnou vazbu, moc mě to potěší, včetně té kritické. Zároveň jsem si uvědomil, že jsem vám nepoděkoval za moc hezké vzkazy, které mi píšete do návštěvní knihy.

Vědomí, že jsem někomu pomohl, je naplňující.

Děkuji.

 
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.