Copy
View this email in your browser
Dobrý den v novém roce. Rohlíčky i chlebíčky jsou fuč a skončil i veletrh CES, který se po roční pauze pokusil oživit akce pořádané na konkrétním místě s živými lidmi. A nebylo to úplně ono. Po CESu ale plakat nebudeme. Na nejzajímavější věci jsme se podívali na dálku, a než se představené produkty skutečně dostanou na trh, dorazí nejspíš pohodlně i k nám na test.
 
A bude se na co těšit, protože hodnotit nové televizní technologie nebo OLED displeje v laptopech přes internet moc dobře nejde. Obrazové technologie přitom navzdory tomu, jak dlouho už LED i OLED technologie existují, patří k těm nejaktivnějším oblastem. Letos se dá čekat záplava notebooků a počítačových monitorů s novými technologiemi. Běžný bude OLED i miniLED a i do počítačů míří nový koncept QD Displej, který kombinuje OLED jako zdroj modrého světla a Quantum Dot filtr pro vytvoření červené a zelené.
 
Letošek má ale také ještě jeden trend, o kterém jsme zatím nepsali – pokračování snah o regulaci technologických firem. Projevovat se to začalo už nyní; Googlu hrozí, že v USA nebude moci prodávat své chytré reprosoustavy ani telefony nebo chromecasty. Ve Francii dostaly Google a Facebook pokutu od úřadu pro ochranu osobních údajů, protože nenabídly uživatelům snadný způsob odmítnutí všech sledovacích cookies. Google musí zaplatit 150 milionů, Facebook 60. Přitom by stačilo mít v rámci upozornění na sběr osobních údajů vedle tlačítka „Přijmout vše“ také tlačítko „Odmítnout vše“.
 
Čeká se ale také na vyšetřování Applu, který podle svých kritiků zneužívá dominantní postavení k tomu, aby likvidoval konkurenci v oborech, jež jsou pro něj vedlejší. A Apple v tom samozřejmě nebude sám. Minimálně ještě Facebook a Microsoft si musí vyčlenit slušné částky na právníky. Moc veselý začátek roku to není, ale to uživatele nemusí trápit, ti se budou spíše těšit na nové produkty. Apple má mít letošek hodně nabitý, ale o novinkách od Applu pro rok 2022 se spekuluje už alespoň půl roku, a tak není moc co hlásit.
 
U Googlu to vypadá trochu zajímavěji. Google měl vystavovat na CESu, účast na poslední chvíli zrušil, ale hlavní body své strategie pro rok 2022 oznámil na svém blogu. Pod heslem „Lépe spolu i mimo Android“ představil nové funkce, jež mají alespoň trochu snížit ztrátu, kterou má nejrozšířenější mobilní operační systém na ekosystém kolem iPhonů.
 
Google tak oznámil další rozšíření funkce snadného párování Bluetooth zařízení Fast Pair, které bude možné vedle rychlého, „magického“ připojení sluchátek po vzoru Applu a Samsungu použít například i ke spárování sluchátek s televizory se systémem od Googlu a s Chromebooky. Koncem roku by pak stejný způsob nastavení měla podporovat i zařízení chytré domácnosti se zabudovanou podporou pro standard Matter.
 
Google chystá také technologii pro automatické přepojování sluchátek mezi zařízeními a podporu prostorového zvuku, který reaguje na pohyby hlavou. Firma chystá i možnost pokračovat ve sledování videa mezi různými zařízeními, což jsou všechno věci, které už Apple v rámci svého ekosystému nabízí a které uživatele u Applu drží.
 
Google připravuje i lepší spolupráci telefonů s Windows. Nepracuje na tom ale s Microsoftem – místo toho bude rychlé spojení telefonu a počítače záležet na značce počítače. Google se v tomto ohledu spojil zatím s Acerem, HP a Intelem.
 
Francouzské regulaci Googlu a Facebooku jste možná zatleskali, ale co si myslet o tom, že francouzští poskytovatelé internetu budou muset hlásit, kolik CO2 spotřebují na přenos 1 GB dat? Operátorům se to nelíbí a posměch vzbuzuje nová vyhláška i mezinárodně mezi odborníky. Proč? Protože pracuje s nesmyslným předpokladem. Datové sítě mají kapacitu, která určuje všechno, včetně spotřeby energií, a tedy produkce skleníkových plynů. Konkrétní objem přenesených dat není konstantní a není určující pro vyhodnocení energetické efektivity. Naopak, aby operátoři dosáhli co nejlepšího hodnocení, možná by měli začít posílat po své síti petabajty nesmyslných dat, podobně jako evropské letecké společnosti létají s prázdnými letadly, aby nepřišly o přistávací sloty.
 
Tažení proti plýtvání elektřinou je paradoxní ve světě, kdy se naděje stále většího počtu investorů upínají k bitcoinu a etheru, což jsou technologie, které stojí za obrovským množstvím spotřebované energie. Jedna transakce v síti Ethereum spotřebuje stejně energie, jako průměrná americká domácnost za osm dní. A i přesto, že velcí těžaři často využívají obnovitelné zdroje energie, protože mohou být levnější, stále jde o energii spotřebovanou „zbytečně“ a o energii, která ovlivňuje negativně rovnováhu energetických sítí.
 
A nakonec ještě jedna zpráva ze světa veletrhu. Organizátoři veletrhu E3 zaměřeného na videohry a elektronickou zábavu zrušili s předstihem letošní ročník, tedy jeho fyzickou část. Oficiálně uváděným důvodem je Covid, ale podle analytika Mikea Futtera jde jen o způsob, jak může pořádající organizace ESA omluvit zrušení akce, jež se už v předcovidových letech potýkala se ztrátou zájmu vystavovatelů, pro které byla E3 velmi drahá. O tom, že se E3 letos neuskuteční fyzicky, se prý rozhodlo už v polovině listopadu, před nástupem Omikronu.
 
Tento týden vyvolalo na Techu největší zájem představení nové 5G služby od O2 – mobilní internet na doma. O2 nabízelo domácí připojení přes LTE i 3G, takže nejde o překvapení; nové sítě si na sebe musejí nějak vydělat a připlácet si za 5G v mobilu chce jen málokdo. Ono to ale platí i pro domácí internet.
Dění na CESu jsme sledovali bedlivě. Největší množství novinek si tradičně připravil Samsung, což asi nikoho nepřekvapí. Nová technologie televizních obrazovek zůstane pár let doménou skutečných fanoušků, ale nabíjení dálkového ovladače rádiovými vlnami rozhodně vzbudilo pozornost. Odemykáme.
Nakonec se ukázalo, že i když Apple na CESu nevystavuje, stejně do značné míry ovládá agendu veletrhu, protože se s Applem všichni srovnávají, případně s ním spolupracují. Ve výsledku to alespoň motivuje firmy k tomu, aby se zlepšovaly.

 Facebook Twitter 


Copyright © 2022 Economia - Newslettery, All rights reserved.