Copy
View this email in your browser

Jak přežít karanténu?

 

Dnes radí astronaut, hvězdný historik nebo Marky Mark...

Být doma, pracovat a ještě k tomu se starat o děti je náročné. Hodně náročné. Proto pro vás vybíráme tipy na zajímavé čtení, koukání, poslech i vaření, které vám pomohou karanténu přečkat v o něco větší pohodě. A zároveň budete vědět, co se děje. Přihlaste se a dostanete je každý všední den ráno přímo do své mailové schránky.

Život s virem

 

Astronaut radí

Pište si deník, dodržujte harmonogram, volejte si s přáteli, jděte ven, pokud můžete, nezapomínejte na koníčky. Málokdo ví víc o tom, jak vydržet zavřený doma sám se sebou, než astronaut Scott Kelly, který strávil více než rok na Mezinárodní vesmírné stanici. Jeho rady, jak přežít karanténu, stojí za přečtení.
 

Neklesejme na mysli

 

 

Z předpovědí, které se na nás valí, by se jednomu zamotala hlava. Vilém Semerák, odborník na mezinárodní obchod z institutu CERGE-EI, má ale jasno: ekonomika to přežije, historicky už zvládla větší výzvy, je možné, že do dvou let bude vše zase OK.


Druhá šance

Yuval Noah Harari je momentálně asi nejvlivnějším myslitelem. Izraelský historik prodává knížky po milionech, čtou se po celém světě. V obsáhlém komentáři pro Financial Times sepsal, jaké jsou největší výzvy spojené s virovou pandemií (článek je za paywallem). A konstatuje, že je to příležitost, aby se obnovila důvěra lidí ve vědecké poznání, v média a instituce. Tak snad...


Be ready!

V obchodech mizí toaletní papíry závratnou rychlostí. Abyste něco neprošvihli, radši si ve speciálním kalkulátoru spočítejte, jak dlouho s aktuální zásobou rolí vydrží vaše domácnost. Být připraven je v časech krize klíčové!

 

To nejdůležitější z dění kolem koronaviru najdete v naší průběžné ON-LINE REPORTÁŽI.

A jinak?

Vzhůru dolů

Victor Vescovo je možná snílek, ale úspěšný a s pořádným tahem na branku. Když se před lety rozhodl, že sestoupí na pět nejhlubších míst planety Země, zdálo se to jako bláznovství. Ale jemu se to povedlo, ve své ponorce dosedl i v Mariánském příkopu. Magazín Wired zrekonstruoval, jak náročné – technologicky i finančně – tohle dobrodružství bylo. A stojí to za to.


Z divocha klaďas

Mark Wahlberg představuje jeden z nejpozoruhodnějších příběhů dnešního Hollywoodu. Vyrůstal s devíti bratry v chudé bostonské rodině, kradl, rval se, byl závislý na kokainu, pak se na chvilku stal se svým starším sourozencem členem kapely New Kids On The Block. A to byl teprve začátek – následně vystupoval jako raper Marky Mark, slavnější byl ale spíš svými románky a lámáním srdcí. A dnes? Je z něj úspěšný herec a producent s řadou miliardových blockbusterů na pažbě, příkladný otec, oddaný křesťan a samozřejmě pořád vypadá dobře.


Mladí kosmopolité

Hranice ani jazyky nejsou překážkou. Dnešní vysokoškoláci mají mnoho možností při výběru studijních oborů po celém světě. A nebojí se jich využít. I chovanci z Kočičí polepšovny by o tom mohli vyprávět, kdyby jen nemňoukali. Každý rok vyjede studovat do ciziny kolem 7000 Čechů.

Tipy na dlouhá odpoledne a ještě delší večery

Upír z Feratu – Auta nás v době karantény drží při životě, ale co kdyby byla upírská a sála krev? Slavný film Juraje Herze z roku 1981 je zdarma k vidění na YouTube kanálu Národního filmového archivu.

Respekt Speciál – Dvacítka speciálů Respektu, v nichž najdete články o Evropě, vědě, politice a mnoha dalších tématech, je mimořádně odemčená, takže si je můžete přečíst všechny zdarma.

Outsider – Hrozivá vražda malého chlapce a ještě děsivější okolnosti. Stephen King a HBO. Hororový seriál Outsider je nejnovější hit špičkové televizní produkce, kterou si můžete pustit doma na pár kliknutí.

Cvičme v rytme s výsadkáři – Jen sedět u počítače a televize je špatný nápad. Musíte se i hýbat. A kdy jindy začít s novou výzvou než na začátku nového týdne – pomohou vám čeští paragáni, kteří natočili sérii fitnessových videí pro každý den

Tosca – Vídeňská státní opera patří k nejvýznamnějším světovým scénám klasické hudby. Po dobu virové pandemie, kdy je pro návštěvníky uzavřená, pouští každý den on-line nějaký záznam ze svého repertoáru. V pondělí 23. března je na programu Tosca.

Domácí Lego film – Vezměte lego, mobil, vyhraďte si dvě hodiny času, obrňte se trpělivostí, a budou z vás filmaři. Natočit si doma stop-motion snímek nikdy nebylo snazší než právě teď.

Dobrou chuť


Buchtičky s krémem


Sladká česká klasika není úplně typickým rychlým pokrmem, který zvládnete levou zadní jen s pár surovinami. Na druhou stranu na jejich výrobu není potřeba nic mimořádného a především, s pomocí pana Cuketky jsou buchtičky se šodó hračkou i pro začínající kuchtíky.

Tečka na konec

Hlavní je vykročit do dalšího týdne s koronavirem jistě a s úsměvem!

via GIPHY

Chcete tento newsletter odebírat taky?


Někdo vám tento text přeposlal? Přihlaste si zdarma odběr, dostanete jej každý všední den ráno do své e-mailové schránky. Stačí jen kliknout na tlačítko a zadat adresu.

Přihlásit odběr →
Tento newsletter pro vás připravil tým Hospodářských novin. Těšíme se nashledanou zase zítra.
HN na Twitteru
HN na Facebooku
Copyright © 2020 Economia - Newslettery, All rights reserved.


Chcete změnit odběr tohoto newsletteru?
Můžete upravit nastavení nebo odhlásit odběr.

Email Marketing Powered by Mailchimp