Copy
Otevřít v prohlížeči

České chlubení štve EU, zemědělské porcování a rumová mezinárodní pomoc

Dnešní výběr pro vás namíchal Benedikt Lederer, editor HN.

 

Unii chybí při českém chlubení upřímnost

Pro politiky to byla velká sláva. Tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) začátkem října otevřel „zcela fungl novou dálnici D1“. Už ale nezmínil, že většinu peněz na její opravu dala Evropská unie. Podobná zapomnětlivost provázela otevření i dalších dálnic, což vadí zástupcům unie v Česku.

 

Potraty rozhodují o vedení europarlamentu

Může být třetí ženou v čele europarlamentu. Šance na zvolení však Robertě Metsolaové, političce z Malty, zkomplikovala Polka, která nemohla jít na potrat.

 

Porcování zemědělských dotací

Tisícihlavé protesty zemědělců doprovázely vládní rozhodování, jak se v následujících letech budou rozdělovat dotace pro české zemědělství za desítky miliard korun. Výsledkem je větší podpora pro menší firmy. Slavit ale mohou i ty velké.

 

Útok na hráče s ojetými vozy

V situaci, kdy se na nové auto čeká dlouhé měsíce, se zvýšila poptávka po ojetinách a jejich ceny vystřelily zhruba o 15 procent nahoru. Jedním z prozatímních vítězů krize automobilového průmyslu tak je start-up Carvago, který napříč Evropou ověřuje v autobazarech ojeté vozy a následně je doporučuje a prodává zákazníkům. Teď usiluje o atakování nejvýznamnějších hráčů na trhu.

 

Finsko je ukázka moderního Ruska

Finsko je určitým příkladem, jak by mohlo dnes vypadat Rusko, pokud by nedošlo k bolševické revoluci, říká politolog z helsinské univerzity Vladimir Gelman. Jak se historicky vyvíjely vztahy mezi oběma státy? To se dozvíte v textu od Ondřeje Soukupa.
 

Rumová mezinárodní pomoc

Kdo je z Litvy, může se na Tchaj-wanu cítit jako celebrita. Baltský stát je u tamních obyvatel v oblibě kvůli sporu s Čínou. Zároveň se Tchaj-wan snaží Litvě pomoci poté, co Peking omezil jejich vzájemný obchod. Už koupil na 200 tisíc lahví litevského rumu a do evropské země hodlá napumpovat miliardy korun.

 

Od burgerů ke kryptoburze

Mezi nejmovitějšími lidmi světa se objevilo nové jméno – Changpeng Zhao, zakladatel a generální ředitel největší kryptoburzy Binance. Kdo je muž, který v minulosti dělal burgery v McDonald’s?

Tipy, jak se zabavit

 

Moje slunce Mad – Český animovaný film bojoval o zisk Zlatého glóbu. Nevyšlo to, ale ve hře jsou ještě Oscary. Příběh z Kábulu je zároveň stále možné vidět v kinech.

School of Chocolate – Čokoláda nejsou jen tabulky nebo pralinky. Dají se z ní dělat úchvatná umělecká díla. V tomto ohledu stojí za zhlédnutí soutěž na Netflixu - School of Chocolate. Jenom pozor. Při sledování má člověk hroznou chuť sám čokoládu jíst. Tak opatrně.
 

The Legend of Lunetic – Divadelní představení o tom, co formovalo současnou generaci lidí kolem 30 let. Odpověď: Lunetic. Jestli vás zajímá víc, hra je na programu třeba v únoru v Praze.

Tečka na konec

A ještě jedna věc k 90. letům. V neděli začal v České televizi seriál Devadesátky. Jestli jste ještě neviděli, stojí za to. A stejně tak i rozhovor s bývalým šéfem pražské mordparty, který je autorem scénáře.

TIP: Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na HN.cz/predplatne.

 Facebook Twitter 


Copyright © 2022 Economia - Newslettery, All rights reserved.


Chcete změnit odběr tohoto newsletteru?
Můžete upravit nastavení nebo odhlásit odběr.

Email Marketing Powered by Mailchimp