Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
 
Vážení čtenáři,

centrální banka zvyšuje sazby a nedostupnost vlastního bydlení opět vzroste. Přináším proto pár tipů, jak se tomu bránit. Zároveň mám v plánu téma brzy rozpracovat do praktického návodu, abyste věděli, co přesně, kde a jak s tím můžete dělat. Doufám, že se máte dobře, a přeji vám, ať se dozvíte zase něco zajímavého.
 
Na co se dnes podíváme?
  1. Chci hypotéku za jedno procento
  2. Pojištění mi platí zaměstnavatel
Tak jdeme na to!

Hypotéka za jedno procento


Sazby hypoték rostou a už brzy se určitě přehoupnou přes tři procenta. Včera mi přišly do e-mailu tiskové zprávy prvních bank, které zdražují. Vzhledem k naladění centrální banky tomu není konec. Existuje ale pořád cesta, jak si i dnes zařídit půjčku na bydlení s úrokem ve výši jednoho procenta.

Kde takové zázraky hledat?

Existuje Státní fond podpory investic, jenž nabízí program Vlastní bydlení. Žádat mohou mladí lidé do 40 let o úvěr na vybavení domu či bytu nebo stavbu domu či koupi bytu. Budu se držet pořízení bytu, kdy aktuálně lze zažádat o půjčku ve výši 2,4 milionu korun, ale měla by se snad v dohledné době zvýšit na rovné tři miliony.

Je půjčka vůbec výhodná?

Aktuálně je hodně výhodná, neboť výše úrokové sazby se odvíjí od takzvané evropské referenční sazby pro Českou republiku a ta podle tabulek pro říjen činí 1,03 procenta. Průměrná hypoteční sazba byla v srpnu 2,32 procenta, nyní je určitě vyšší, ale ještě nejsou dostupná data. Kdybyste si půjčili dva miliony na 20 let, ušetříte na úvěru od státu oproti hypotéce od banky víc než 300 tisíc korun.

Má to ještě další výhody?

Pokud se vám narodí dítě, dostanete dotaci ve výši 30 tisíc korun. Všechny konzultace přímo s úřadem jsou zdarma. Půjčku vám při současném úroku zafixují na pět let. Pokud přijdete o práci, máte za daných podmínek možnost o přerušení splácení – týká se to však jen jistiny. Tedy úrok musíte platit nadále.

Kde jsou háčky?

Vyřízení je drahé, časově náročné a po pravdě musíte být finančně velmi gramotní, abyste to dotáhli do konce. Čeká vás několik výpisů z katastrálního úřadu. Potřebujete znalecký posudek na cenu obvyklou. Extra pojistku na záplavy nebo výpisy z exekucí. Jen náklady na tyto věci překročí 10 tisíc korun. Na konci zjistíte, že si nemůžete úroky odečíst od základu daně. Jste celou dobu vyřizování závislí na dobré vůli úředníků nebo znalce.
Více naleznete zde

Životní pojistka zdarma


Životní pojištění je tak složitý produkt, že půlka lidí už jen z jeho nastudování psychicky onemocní a pak už je na pojištění pozdě. Nebo alespoň takovou mám teorii, proč toto téma lidé opravdu nesnáší. Bez legrace, životní pojištění je poměrně důležité.

Jak jsou na tom se životkem Češi?

Podle průzkumu ČSOB Pojišťovny má životní pojistku 60 procent Čechů. Jejich očekávání od pojištění jsou ale často docela nereálná. Polovina respondentů si myslí, že kryje léčbu alergií, a třetina, že pokrývá náklady na antikoncepci. Češi se navíc rádi pojišťují na rizika spojená s úrazy a neřeší nemoc. Občas neuvedou při sjednávání pojistky pravdu a pak se diví, že jim nikdo nic nevyplatí.

Kde dělají lidé největší chyby?

Pokud preferují pojištění rizik spojených s úrazem před nemocemi. Ze statistik pojišťoven vyplývá, že například drtivá většina smrtí nastává v důsledku nemocí. Na úraz bývají sice pojistky levnější, ale při zohlednění pravděpodobností méně výhodné. Lidé též zapomínají uvádět do smluv obmyšleného člověka, tedy toho, komu bude pojišťovna platit. Je to klíčové, aby se pozůstalí dostali k penězům rychle. 

Na co se pojistit?

Nejdůležitější je pojistit se na případ smrti, invalidity nebo vážné nemoci. Invalidita může být přitom pro pozůstalé nákladnější než smrt, protože nedojde jen k výpadku příjmu, ale vzrostou i náklady na péči nebo úpravy bytu. Proto banky často odmítají poskytnout hypotéku člověku, který si nechce zároveň zřídit životní pojištění.

Jak si zajistit hypotéku?

Pokud vám zaměstnavatel nabízí příspěvek na investiční životní pojištění, stojí za to ho využít. Investiční životní pojištění má dvě složky; rizikovou a právě investiční. Nikde není ale psáno, do které složky má příspěvek jít, a tak jej lze využít na rizika a pokrýt tak pojistku. Kvalitní smlouvy mívají obvykle měsíční nákladovost v průměru kolem 1500 korun měsíčně.

 
Více naleznete zde

Co se řeší?

Ve Spojených státech se opakuje už celkem tradiční vyjednávání o rozpočtu, respektive jeho dluhovém financování. Když k dohodě nedojde, země zbankrotuje. Zní to děsivě, ale v tak extrémní situaci nikdo nevěří, neboť důsledky by byly hrozivé.

Česká národní banka překvapila minulý týden výrazným zvýšením sazeb, komerční banky už během pondělí reagovaly zvýšením úrokových sazeb u hypoték a budou se přidávat další. Zároveň jsou z inflace nervózní centrální bankéři po celém světě.

Dodavatelé elektřiny posílají svým zákazníkům nemilé dopisy, neboť nejsou často schopní dostát svým závazkům. Pokud chcete přejít k někomu jinému, bude to kvůli návalu trvat.

Pomalu se blíží výsledková sezona za třetí čtvrtletí.

Co neminout?

  • Možná na vás budou naléhat dodavatelé energií, abyste se vzdali své smlouvy a uzavřeli s nimi novou. V žádném případě to nedělejte.
  • Přinášíme novou analýzu, jak se vyvíjela výnosnost realitních fondů, jak těch pro kvalifikované, tak těch pro drobné investory.
  • Zajímavou investicí je odkoupit od armády bunkr, předělat ho na ubytování a pronajímat jej.
  • Facebook odložil plán na uvedení Instagramu pro děti do 13 let a je to zatraceně dobře.
Přeji vám hezký týden
 
 
P.S: Návštěvní kniha 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde. Pohlazení po duši 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.