Copy
View this email in your browser


 
 

 Česko, ekonomika, již mají zachránit migranti, kteří ale nepřijdou

 

Česku chybí oficiálně 350 tisíc pracovníků, podle některých jiných odhadů ale až půl milionu. České firmy se tedy nevyhnou tomu, aby buď zásadně změnily způsoby výroby, což by obnášelo v mnoha případech vysoké investice do automatizace či radikální zvýšení platů, nebo budou tlačit na politiky, aby změkčili zákony, které pracovní imigraci do Česka regulují.

Cesta k ekonomice s vyšší přidanou hodnotou je zřejmě kombinací všech těchto tří přístupů. Zdá se, že firmy a jejich lobbistická sdružení zatím zvolily tu nejjednodušší cestu, tedy třetí bod: za posledních pár týdnů se objevilo hned několik volání po otevřenějších hranicích pro pracovní migraci.

Namátkou vybíráme: Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR volá po tom, aby nová vláda podporovala ekonomickou migraci na základě stávajících programů. Česko-německá obchodní a průmyslová komora v průzkumu mezi svými členy zjistila, že polovina jejích členů chce od nové vlády otevření trhu práce zahraničním pracovníkům. A digitální platforma Flecto, která se zaměřuje na pružný trh práce, dokonce sebevědomě tvrdí, že do Česka během příštích pěti let přijdou desítky tisíc pracovníků z Asie, hlavně z lidnatých zemí, jako jsou Indie či Malajsie.

Ovšem, o pružnějším pracovním trhu nebo o změně zákonů umožňující jednodušší zaměstnávání cizinců v koaliční smlouvě a návrhu vládního programu pětikoalice nic nenajdeme. Už příští rok, jak píše Julie Hrstková, ale bude z hlediska pracovního trhu turbulentnější než ten letošní – lidé nejsou, ale na vyšší mzdu také můžeme kvůli dopadům inflace a pandemie zapomenout.

Nedostatek lidí není jen český případ. Sousední Německo by za ideálních podmínek potřebovalo 400 tisíc nových pracovníků ročně – od akademiků s nejvyšším vzděláním po svářeče a další specializované dělnické profese. Němci si na to schválili nový zákon o imigraci specialistů, který značně zjednodušuje proceduru žádosti a vstupu do země.

Sny o asijských pracovnících může zhatit globální soutěž vyspělých zemí, které v zásadě všechny lákají vzdělané a šikovné lidi z chudších částí světa. Propracovaný program na to má například Kanada.

Co tedy zbývá českým firmám? Přemýšlet hlouběji i o jiných způsobech, jak si zajistit pracovní sílu do budoucna, než je dovoz dělníků i inženýrů z Východu. Třeba snížit svoji závislost na levné práci a zároveň se zasadit o skutečně funkční stát, který by byl atraktivnější pro lidi z celého světa.

Výběr týdne
 

 

ČEZ se měl proměnit už před třemi lety

Ředitel energetické firmy Daniel Beneš chce s nastupující vládou Petra Fialy jednat o několika věcech: co bude znamenat Green Deal, jak dokončit tendr na nový jaderný blok v Dukovanech a jak firmu transformovat. Tady vysvětluje proč.

 

Desetkrát větší čokoláda

Rodinná firma z Uherského Brodu získala kulinářské Oscary, její čokolády či pralinky zná stále více lidí. Za dva roky vyrostla na desetinásobek a plány má veliké.

Roda – symbol moderního španělského vinařství

Španělská vinařská scéna prochází poslední dekády výraznou kvalitativní proměnou. Tradiční vinařství doplňují nové vinařské projekty, které naplno využívají současných znalostí o pěstování révy a moderních technologií pro vinifikaci vín. Špičková vinařství z regionů jako Rioja, Ribera del Duero nebo Priorat nabízí úžasná dlouhověká vína za bezkonkurenční ceny. Reprezentantem nové vlny je i Bodegas Roda.

Vinařství Roda dnes patří mezi nejvyhledávanější výrobce celého Španělska. Je hvězdou regionů Rioja a Ribera del Duero. Založeno bylo v roce 1987 v městečku Haro a čtyři roky po založení začala stavba moderního vinařství se sklepem zabudovaným do zdejší skály. Hrozny pro výrobu vín Roda pochází z celkem 20 různých parcel v nadmořské výšce 550 až 640 metrů nad mořem. Vinice jsou obhospodařovány dle organických postupů, sklizeň probíhá výhradně ručně. 

Ročně vinařství vyprodukuje zhruba 300 000 lahví vín, exportovaných do 50 zemí světa. Vysoce hodnocená červená vína z Bodegas Roda nechybí ani v České republice, najdete je v nabídce eshopu HNvíno.

Odkaz: https://www.hnvino.cz/bodegas-roda 

S čipy pro Škodu Auto už je to prý lepší

Michael Oeljeklaus, člen vedení mladoboleslavské automobilky zodpovědný za výrobu a logistiku, vysvětluje, že největším problémem byl čip ovládající stahování zadních oken. Desítky tisíc vozů z odstavných parkovišť ale nyní mohou začít v továrně dodělávat.

 

Třetí nejbohatší Čech přilákal americké fondy

Radovan Vítek pustil do CPI obří americké fondy Apollo. Skupinu ocenily na více než 130 miliard dolarů.

 

Lyžovačka bude

Slovenský miliardář Igor Rattaj sice mluví o tom, že hotely, skiareály a akvaparky jeho skupiny TMR bojují o přežití, ale díky důvěře investorů a covidovým pasům se lyžovat bude.
Přeji hezký víkend
Martin Ehl
martin.ehl@economia.cz

Sledujte naše účty na  Facebook Twitter 

 
 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.