Copy
View this email in your browser

Jak se nezbláznit z karantény?

Být doma, pracovat a ještě k tomu se starat o děti je náročné. Hodně náročné. Proto pro vás vybíráme tipy na zajímavé čtení, koukání, poslech i vaření, které vám pomohou karanténu přečkat v o něco větší pohodě. A zároveň budete vědět, co se děje.

Život s virem

 

Co a jak

Otázek je v současné době více než odpovědí. Jak se propadne česká ekonomika? A co eurozóna? Budou vlády rozhazovat peníze z helikoptéry? Přinášíme přehled odpovědí na otázky, co se může dít, jak ekonomiku zachránit a jak se dá situace využít.

 

Čísla, samá čísla


Máte rádi grafy, tabulky, žebříčky a nejlépe všechno dohromady? A zajímáte se o dění kolem koronaviru? Pak je pro vás přímo určen obsáhlý materiál z dílny Financial Times, kde najdete detaily třeba i o tom, jak v kterých zemích rychle či pomalu přibývá nemocných ve srovnání s Itálií.


Kdo s koho

Momentálně to je jedna z nejdiskutovanějších otázek: která aplikace na vzdálenou spolupráci firemních týmů je lepší? Je to Slack, nebo Microsoft Teams? Či snad Hangout od Googlu a na videokonference Zoom? Pro všechny zmíněné jsou každopádně miliony lidí na home officech po celém světě skvělou zprávou. A pro Facebook? Ne tak úplně – zase se přes něj totiž šíří fakenews a dezinformace, především přes WhatsApp.  

To nejdůležitější z dění kolem koronaviru najdete v naší průběžné ON-LINE REPORTÁŽI.

A jinak?

 

Hrrr na predátory

Vít Klusák v českých kinech, dokud ještě byla otevřená, vyvolal mánii s dokumentem V síti, který ukazuje na temná zákoutí českého internetu. Ale pozor, ve světě už frčí něco, čemu angličtina říká pedo hunting či anti-pedophile vigilantism. O co jde? Parta puberťáků se na sociálních sítích vydává za mladičkou slečnu, vyláká sexuálního predátora na fiktivní schůzku a tam ho pak hromadně konfrontují, vše natáčí na mobil a následně sdílejí. Na Youtube a TikToku těchto rádoby hrdinských videí přibývá.


Okřídlení inženýři

Ptačí hnízdo není zrovna něco, co by lidem rezonovalo v uších jako příklad inženýrské geniality. Jenže možná ptákům křivdíme, možná to je přesně naopak. Co když v tom zdánlivém chaosu a křížení větviček a chmýří je logika a symetrie, nad kterými lidský rozum zůstává stát?

Tipy na dlouhá odpoledne a ještě delší večery

 

Vlastníci - Jedno z největších překvapení, a to jak po byznysové, tak po umělecké stránce, tuzemské filmové scény. Za pár kaček si ho můžete užít doma nebo třeba na chatě.

Kominského metoda - Tenhle z produkce Netflixu vám vydrží na pár večerů. Michael Douglas a Alan Arkin hrají dva stárnoucí hollywoodské kámoše, kteří řeší přesně to, co mají - sex, alkohol, prostatu a… To stačí, ne?

Imagine – Jedna z nejslavnějších písní Johna Lennona v podání all stars super crew hollywoodských i jiných celebrit. Vše odstartovala představitelka Wonder Woman, izraelská herečka a modelka Gal Gadotová.

Vzdělaná – Tara Westoverová vyrostla na americkém středozápadě v mormonské rodině. Touha po vzdělání ji ale přiměla utéct z domova, kde se žilo podle pravidel z 19. století. Strhující autobiografie, která ukazuje, jak zásadní je dbát na vzdělání.

Návrat OrihoNádherná, ale zatraceně náročná hra pro Xbox. Ori vypadá jako zajíček, ale je to malý duch ochránce, který v prvním díle zachránil les, v němž se narodil. Záchrana se podařila a teď se Ori stará o malou sovu Ku. Jenže… objeví se háček a Ori musí znovu zachraňovat.

Dobrou chuť


VRTULKY S TUŇÁKEM

Tip na rychlé těstoviny pro čtyři z domácích zásob a konzerv, to abyste nemuseli do obchodu. A pozor, vyzkoušeno na mlsných teenagerech.

Jedna drobně nakrájená cibule, jeden až dva stroužky drobně nakrájeného česneku, lžička dobré směsi italských bylinek, dvě větší konzervy tuňáka, jedna konzerva drcených rajčat, sůl, pepř, olivový olej, jeden sáček kratších těstovin typu fusilli či farfalle. Možno přidat půl deci až deci bílého vína, dvě kostky cukru.

Na pánvi zesklovatět cibuli, pak osmahnout, dodat česnek, zalít drcenými rajčaty. Osolit, mírně opepřit, dochutit bylinkami, případně cukrem. Po krátkém povaření vhodit okapaného tuňáka. Nechat varem zhoustnout a ochutnat – pokud je omáčka příliš hustá, naředit vínem. Uvařit těstoviny a smíchat. Na talíři si každý opepří sám. Sýr k tomu nepatří, na rybu se nedává!

Pro ty, kdo to rádi pálivé a anglicky, doporučujeme tip od BBC.

Tečka na konec


Hledáte inspiraci, čím zabavit děti? Zkuste pár jednoduchých pokusů s obyčejnou vodou a věcmi, které najdete doma.
Tento newsletter pro vás připravil tým Hospodářských novin. Těšíme se nashledanou opět v pondělí a přejeme klidný víkend.
HN na Twitteru
HN na Facebooku
Copyright © 2020 Economia - Newslettery, All rights reserved.


Chcete změnit odběr tohoto newsletteru?
Můžete upravit nastavení nebo odhlásit odběr.

Email Marketing Powered by Mailchimp