Copy
Dobrý den z Hospodářských novin.

Tohle je Alena Schillerová z června 2022: „Atmosféra ve společnosti je velice napjatá. Inflace nadále zrychlila na 16 procent, a je tak nejvyšší za posledních 30 let. A co vláda řešila tento týden? Jeden by si skoro oddychl, dle programu vlády, že inflace v České republice neexistuje. Proto navrhujeme snížení DPH u základních potravin z 15 procent na 0 procent a zastropování cen u základních potravin!“

A tohle je Alena Schillerová z června 2020: „Já jsem zásadně proti snížení DPH na potraviny, protože kdybychom ho snížili, tak když pominu to, že by to byly desítky miliard korun, tak komu by ty peníze zůstaly? Zůstaly by řetězcům, to je absolutně něco, co tady v žádném případě nedopustíme.“

Ano, je těžké pamatovat si všechno, co kdy člověk říkal a dělal, aby pak náhodou nekritizoval vládu za to samé. Možná by si předsedkyně poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí měla vedle profesionálních fotografů najmout i nějakého ideologického kontrolora. Kdo se v tom má pak vyznat? Zvlášť voliči hnutí ANO. Ti jsou, zdá se, zrovna dost náchylní k tomu nechat se snadno zmást.

Politici ohýbají fakta, a dokonce lžou celá staletí. A nechtějí na tom zjevně nic měnit. Jenže dřív se to dalo snést lépe. V dnešním světě kompjůtrů se nějaké pracné oddělování faktů od blábolů topí v bažině emocí prýštících z různých sociálních médií. Pomohlo by snad jen zavedení pokuty za každou prokázanou lež voleného politika. Zřídil by se úřad, stejně jich máme tolik, že jeden navíc by nás už nezabil, a tenhle by byl užitečný. Jeho lidé by namátkově prověřovali výroky poslanců, senátorů, ministrů a jiných volených politiků, a pokud by narazili na nějaké blábolení či přímo lež, trestali by. Stačila malá pokuta, jedna koruna za jeden blábol. V součtu by to bylo možná překvapivě dost peněz. Třeba takový Tomio Okamura by prázdnému rozpočtu ulevil řádně.

Vůdce SPD tvrdil v České televizi koncem května, že „tu elektrickou energii my v České republice vyrábíme velice levně, je to přibližně za 25 haléřů za kilowatthodinu, a dokonce z uhlí za 15 haléřů za kilowatthodinu. Kvůli Evropské unii ale tu naši levnou elektřinu posíláme na evropskou burzu do Lipska, kde nám ji zdražují až o 4000 procent, slyšíte dobře, až na 8 Kč za kilowatthodinu, a to si potom draze kupujeme.“ A ona to není pravda. Což se ty stovky tisíc lidí, kteří to viděli na ČT, nedozvědí. Leda by si daly tu práci a někde si nedohledaly, že ve skutečnosti se do té ceny připočítává tady v Česku mnoho dalších nákladů a výsledek nereguluje EU, ale trh sám.

Zdá se, že jsme tak nějak smířeni s tvrzením, že lež se šíří dvakrát rychleji než pravda. Což je škoda. Je samozřejmě nemyslitelné vytvářet nějaký úřad pravdy. Na druhou stranu, stav, v němž se dnes ocitá naše moderní demokracie, je žalostný. Je dobře, že se politika dostala do každého obývacího pokoje, do každého mobilu. Je ale špatně, že se tam z ní dostává jen to horší a zbytečnější. Je tedy potřeba přimět politiky, aby se začali mnohem více bát lhát a zkreslovat realitu. Kdo vymyslí jak na to, dostane cenu. Velkou. Předám ji osobně. Předem za všechny děkuji.

Přeji vám dobrý víkend a dobré čtení našich Názorů.


Jan Kubita, redaktor HN

Ondřej Soukup: Pro privatizaci Budvaru není žádný důvod. Přesto se ten nápad vrací jako bumerang

Vyvolává to neodbytný pocit déjà vu. Opakuje se to zhruba v pětiletých intervalech. To vždycky začne léto a někdo z českých politiků navrhne privatizovat Budvar. Následuje bouře v médiích a na sociálních sítích. Někdo okamžitě začne křičet o výprodeji „rodinného stříbra“. Dokonce se objevil argument, že to je, jako kdyby Saúdská Arábie prodala svá ropná pole. Argument je to natolik bizarní, že vlastně dobře ukazuje míru racionality celé diskuse.

To nejlepší z Názorů HN za tento týden:

Petr Honzejk: STAN v průšvihu jak mraky. Parta skautů s korupčním podezřením, to neskousne ani otrlý český volič

 

Martin Ehl: Západní lídři konečně dojeli do Kyjeva a otevřeli Ukrajině cestu do EU. A Rusko zahájilo odvetu

 

Tomáš Sedláček: O líbání a matematice aneb Rozum jako ztvrdlé emoce

Julie Hrstková: Vyšší úroky chrání staré před znehodnocením peněz. Mladým ale blokují přístup k bydlení

 

Luděk Vainert: Koruna na eurových kapačkách. Teď jen jak dlouho vydrží rezervy a vůle je využít

 

Filip Rožánek: Dvě oblasti, které vládě vůbec nejdou: média a komunikace

 

Sledujte naše účty na  Facebook Twitter 

 

Copyright © 2022 Economia, a.s., Hospodářské noviny, HN.cz, All rights reserved.
Tento e-mail vám zasíláme na základě vaší registrace k odběru novinek na hn.cz/news (viz Obchodni podminky).

Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.

Nechcete tento e-mail dostávat? Stačí odhlásit odběr tohoto newsletteru.
Sdílet Sdílet
Twítnout Twítnout
Linknout Linknout
Poslat Poslat