Copy
View this email in your browser
Krásný dobrý den. Tohle přání se snadno naplní ve chvíli, kdy vás dokáže potěšit jemná ironie osudu, smysluplný software nebo příkladná péče firem o své produkty.
 
Tento týden musíme začít ironickým příběhem, který poznamenal společnost Canon. I na ni dolehl čipový hladomor, který se projevil v nečekané oblasti – u čipů, které potvrzují „pravost“ inkoustu a v zásadě tak chrání nejziskovější část podnikání Canonu před strašidelným neoriginálním inkoustem.
 
Kvůli nedostatku čipů musel Canon začít prodávat inkousty, které se pro tiskárny tváří jako „padělky“  a uživatelé platící za inkoust jeho hmotnost ve zlatě pak čelí varování o selhávajících tiskárnách a musí se vyrovnat s tím, že jim zařízení neukazuje aktuální stav inkoustu.
 
Problém se navíc týká velkých profesionálních multifunkcí pro podnikové nasazení, takže je to ještě větší radost. Canon kvůli této situaci musel na webu nabídnout návody, jak postupovat v případě, že tiskárna hlásí neoriginální náplň. V praxi to vlastně moc neznamená. Inkousty i bez čipů budou pořád drahé. Mnohem férovější by bylo prostě vydat firmware, který kontrolu pravosti inkoustů odstraní, ale Canon podle všeho raději bude prudit platící zákazníky.
 
Ale i tahle epizoda je důvod, proč by se zákazníci měli koukat spíš po tankových tiskárnách, do kterých se lije inkoust z lahve bez čipů. I Canon takové kousky už nabízí a naše recenze základní tankové tiskárny byla příjemným překvapením. Náklady na inkoust vyšly sedmkrát nižší než cena listu obyčejného kancelářského papíru. A oficiální inkousty jsou tak levné, že nemá vůbec cenu shánět neoriginální. 
 
Od ironie k radosti se přesuneme pohledem na cestu dešťové kapky z místa dopadu až do oceánu. Koncept rozvodí a úmoří se učí ve škole – a webová aplikace River Runner Sama Learnera ukazuje, co to znamená v praxi. Stačí vybrat na mapě libovolné místo, kliknutím vypustit dešťovou kapku a sledovat, kde skončí. Model je samozřejmě zjednodušený, ne každá kapka doputuje až do moře, ale celý koncept je poutavý a skvěle zpracovaný včetně možnosti měnit rychlost, s jakou se voda, a tedy i kamera po satelitní mapě pohybuje. Zkuste to.
 
Další krásný kus softwaru, který je dostupný zdarma, bez reklam, jen s cílem udělat někomu radost, je Wordle. Jednoduchá webová hra se slovy, kterou vytvořil Josh Wardle pro svou partnerku, která má ráda křížovky. Hra je jednoduchá. Každý den je nutné uhodnout jedno slovo o pěti písmenech. Hráč má šest pokusů. Hra každé napsané slovo vyhodnotí a ukáže zeleně písmena, která jsou ve slově a jsou na správné pozici, a žlutě písmena, která hledané slovo obsahuje, ale která nejsou na správném místě. Pro nás je to trochu složitější, protože hádaná slova jsou pouze v angličtině, ale zase je to dobré na procvičování.
 
Na popularitě hra nabrala ve chvíli, kdy do ní autor přidal možnost sdílet svůj postup ve formě barevné matice, která ukazuje, jak v kterém kroku hráč trefil písmenka. Hra existuje jenom na webu, nemá mobilní podobu ani pro iOS, ani pro Android, tedy ne od Joshe Wardla. Mobilní aplikace inspirované úspěchem webové hříčky vznikly, včetně varianty s třicetidolarovým ročním předplatným, ale Apple je smazal. Na Androidu klony existují, ale ne všechny „vykrádají“ Wordle Joshe Wardleho. Hra s názvem Wordle je v Google Play od roku 2018 a používá trochu jiný princip, hráči mají za úkol ze zobrazených písmen vytvořit co nejvíce slov.
 
On ani princip Wordle není úplně originální, rozdíl je v tom, že webová verze existuje jen pro radost, autor z ní nemá ani cent, i když si díky virálnímu úspěchu rozhodně zlepšil svůj pracovní životopis, i když to ani nepotřeboval, Josh totiž vytvořil dva extrémně úspěšné webové projekty pro Reddit – The Button a r/Place. Teď jen aby někdo neziskově udělal i českou verzi. A pokud existuje, dejte mi prosím vědět.
 
Další trocha radosti pochází od Nvidie. Výrobce nedostupných grafických karet prodloužil svůj rekord firmy, která nejdéle aktualizuje svůj produkt s Androidem. Majitelé Shieldu si mohou stahovat „Shield Experience 9“, aktualizaci, která přináší novější verzi Android TV a mimo jiné také podporu streamování her v rozlišení 4K s HDR ze služby GeForce Now. 
 
Dobrou oficiální zprávu máme i z ČTÚ, i když jsme na ni přišli pozdě: ČTÚ nám potvrdil, že v Česku uvolnil pásmo 5945–6425 MHz pro wi-fi 6E. Možnost používat nejnovější standard wi-fi, který přináší nové přenosové pásmo, a tím pádem vyšší datovou propustnost, platí od poloviny listopadu. Teď už jen sehnat na test vhodná zařízení, která nový standard využijí naplno.
 
A poslední dobrá zpráva je pro majitele telefonů Xiaomi. Německý Úřad pro bezpečnost informační techniky prozkoumal firmware telefonů Xiaomi a nezjistil žádné problémy s bezpečností nebo cenzurou. Němci telefony zkoumali kvůli obvinění litevské rozvědky, že telefony cenzurují komunikaci uživatelů, a následné výzvě litevského ministerstva obrany k bojkotu značky.
 
A špatné zprávy si necháme na jindy.
 
Na Techu jsme po dlouhé době otestovali něco trochu mimo hlavní proud: chytrou horkovzdušnou fritézu. Chytré části systému umožňují na dálku spustit vaření, upozornit v mobilu na dokončený pokrm a připravit si nastavení pečení pro vlastní recepty. A vlastně to není špatné.
Proč evropským operátorům vadí technologie, která chrání soukromí uživatelů, a proč před ní varují i Evropskou komisi s tím, že soukromé prohlížení webu oslabuje digitální suverenitu EU?  Snaha operátorů něco zakázat je dost dobrý důvod to vyzkoušet – pokud tedy máte iPhone s iOS 15, ve kterém na uživatele čeká Private Relay. Odemčeno.
Nakonec jsme si dopřáli trochu nostalgie delším textem o skvělé technologii, která doplatila na to, jak povedená byla. Minidisky jsou kulturní ikona, kterou zahlédnete i v Matrixu, hlavně ale díky nim byl lepší rozhlas a někde stále pomáhají dělat divadlo.

 Facebook Twitter 


Copyright © 2022 Economia - Newslettery, All rights reserved.