Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Dobrý den,

kdybyste teď dostali nabídku vzít si půlroční nebo rovnou roční volno (a ten všemocný kdosi by vám dal jistotu, že po návratu neumřete hlady, třeba i ve vaší práci by na vás rádi počkali), využili byste ji? Potřebujete to a chcete to? Nebojíte se, že bez práce, třeba i vysilující, byste ztratili ponětí vlastního účelu a hodnoty? A pokud nebojíte, víte, jak byste s tím časem naložili? Dělali byste něco, nebo byste takzvaně nedělali nic?
 


 

Spousta otázek, které si můžete pokládat při čtení článku mých kolegyň o pracovní přestávce, zvané trochu módně sabatikl. Lidí, kteří z různých důvodů opustí svou práci, aby si dali si prostě oraz, není zas tak málo. Ale jistě: je to relativní luxus pro obzvlášť bezstarostné, obzvlášť žádané nebo ty z několika málo oborů, kde na měsíce zmizet je možné a myslitelné.

Jak tuhle vymoženost zpřístupnit víc pracovníkům, a jak s ní vlastně dobře naložit, to všechno se v textu také dočtete. Odkazem na něj je hned tahle povedená obálka našeho kreslíře Pavla Reisenauera.
 

 
 



Já jsem si sabatikl nevzal, ale když už jsem si četl o lidech, kteří to, jak říká fráze, udělali jinak, tak jsem je v pondělí trochu napodobil, po práci využil vzácné příležitosti, kdy to snadno šlo, a se spacákem a karimatkou odjel do Brd.
 

Trvalo to tím pádem asi tak pět bdělých hodin, druhý den dopoledne jsem byl zase v práci, a tak to nebyl ani trochu sabatikl, ale to osvěžení stálo to za to. Doporučuji skoro stejně tak hodně jako už zmíněný a vychválený článek.
 

Ani nevím, jestli bunda, kterou jsem v současném počasí z nějakého bláznivého důvodu měl v batohu, je gore-texová. Možná, že ani není, a možná tím nic není lepší. Nepromokavá prý je, a proto v ní nejspíš také budou látky, které narušují fungování hormonů. Uměla tkanina, která mě udrží jakž takž v suchu, je fajn věc. Ale jak v rozhovoru s kolegou Martinem Uhlířem říká lékařka a badatelka Klára Matoušková:
 

Je to velmi zajímavý rozhovor, který ukazuje, že složitý je náš svět a je nesnadné dohlédnout důsledky všech našich rozhodnutí. A důsledky jsou větší, než jsme schopní nebo ochotní si připustit.
 

 

Na závěr něco průzračnějšího, slovenští čtenáři a sousedé prominou. Jejich vláda prožívá nekomplikovanou a dobře známou krizi koaličního soužití. Oč v ní jde se můžete dočíst v hlavním zpravodajském textu aktuálního čísla, a máte-li unavené oči, ale uši ve formě, máme pro vás ještě podcast. Kolegyně Hana Řičicová mluvila o bratislavském kabinetním konfliktu s novinářem Martinem Milanem Šimečkou a jeho kolegyní Zuzanou Kovačič Hanzelovou. Je to dobrý poslech.
 

Milí čtenáři, děkujeme za přízeň a zájem,
hodně sil a hodně štěstí,
Tomáš Brolík
Sdílejte tento
e-mail s přáteli.
Přihlaste se k tomuto newsletteru.
Bude vám chodit každý týden.
Facebook
Twitter
Instagram
Copyright © 2022 Respekt (Economia, a.s.)
Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu