Copy
Dobrý den z Hospodářských novin.

To hlavní, co Česko po říjnových volbách potřebuje, je nový stát. Stát digitálnější, nejspíš o dost menší a hlavně vstřícnější. Takový totiž ani zdaleka nemáme, byť nám ho politici slibují už třicet let. A dnes, necelých sto dní před volbami, se bohužel zdá, že takový stát nebudeme mít ještě dlouho.

Pokud by měly volby dopadnout tak, jak nyní naznačují průzkumy a modely, o vládu se bude opět pokoušet především Andrej Babiš a jeho ANO – strana, která o modernizaci státu namluvila asi nejvíc, ale za posledních osm let pro ni udělala snad ještě méně než kdokoliv předtím. Nějaká další jeho vláda tu klidně může spravovat stát celé další volební období. Což jsou další čtyři roky čekání na státní aparát, jaký mají k dispozici lidé třeba v Německu, Rakousku, Velké Británii nebo Estonsku. Aparát, ve kterém by nemusely mít tisíce lidí každoročně obavy, že při vyplňování stohů dokumentů přehlednou nějakou drobnost a úředník na ně pak zaklekne a ztrestá je.

Modernizace státu ale není pro Andreje Babiše prioritou ani před letošními volbami. Důležitější jsou pro něj boj s imaginárními migranty nebo šíření fake news o Pirátech. Přitom zrovna on by měl nejlépe vědět, v jak žalostném stavu náš stát je. Jak zoufale pomalou a analogovou máme například síť hygienických stanic. Jak zničující bylo pro tisíce podnikatelů procházet tím úmorným soukolím covidové pomoci. Je to aparát, kvůli kterému čekají tisíce lidí ještě dnes na výplatu ošetřovného za březen nebo duben.

Stačí mít odhodlaného premiéra, politiky, kteří si konečně uvědomí, že jde o mimořádně důležitou věc pro budoucnost země, a pak už jen pár „drobností“. V první řadě provést důkladnou inventuru všeho, co dnes vlastně státní správa je. Abychom konečně zjistili, co, kdo, kde dělá zbytečně, kde se dělá stejná činnost dvakrát nebo kde se utrácí moc peněz za drahé externí právní služby a zároveň se platí vlastní právníci. Mnohem vážněji je třeba začít brát zprávy NKÚ. A v neposlední řadě, je nutné přivést do státní správy kvalitní zaměstnance a odborníky. Dnes je státní správa neatraktivní asi pro 60 procent vysokoškoláků, jak ukazují průzkumy. Tohle nevábné číslo by měla příští vláda srazit mnohem níž.

Pokud se nic z toho nestane, Česko zůstane na chvostu žebříčku digitální ekonomiky a společnosti Evropské unie. Založení firmy tu bude dál trvat skoro měsíc, vyplňování všech daňových přiznání a plnění daňových předpisů zabere děsivých 230 hodin ročně a Česko bude podle Světové banky v podmínkách pro podnikání tři místa za africkou Rwandou.

Přemýšlejme o tom pořádně. Do voleb už je jen trocha času.

Dobrý víkend a dobré čtení našich Názorů přeji.

Jan Kubita, redaktor HN

Petr Honzejk: Sociální sítě z nás dělají prvoky. Letní detox od nich vám vrátí čas, svobodu myšlení a reálný pohled na svět

„Tati, ty nám říkáš, že pořád čučíme do mobilu, ale co děláš ty? Vždyť ty jsi na tom Twitteru a Facebooku taky pořád!“ říká mi třináctiletá dcerka. Nadechuju se, abych jí vysvětlil, že to je něco jiného, protože já na sítích vlastně pracuju a tak dále. Ale dcerka se na mě dívá tak ironicky, že zase vyfouknu a zamyslím se. Nemá ona vlastně pravdu?

To nejlepší z Názorů HN za tento týden:

Julie Hrstková: Krize bydlení? Velké nákupy nasvědčují, že často jde jen o krizi očekávání

Martin Ehl: Svoboda bez odpovědnosti = olympiáda bez medaile

Jan Kubita: Blíží se volby a my si zase zvolíme i lháře a podvodníky. Jinak to totiž neumíme

David Busta: Strach z delty obchází trhy, zatím ale jen poprchává. Průtrž přijde až později

Tomáš Sedláček: Konspirace, kterou dýcháme, ať je pravdivá či není

Luděk Vainert: Tokio čeká olympijská ekonomická katastrofa. Pokolikáté už?

Sledujte naše účty na  Facebook Twitter 

 

Copyright © 2021 Economia, a.s., Hospodářské noviny, iHNed.cz, All rights reserved.
Tento e-mail vám zasíláme na základě vaší registrace k odběru novinek na https://ihned.cz/news/ (viz Obchodni podminky).

Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.ihned.cz.

Nechcete tento e-mail dostávat? Stačí odhlásit odběr tohoto newsletteru.
Sdílet Sdílet
Twítnout Twítnout
Linknout Linknout
Poslat Poslat