Copy
Dobrý den z Hospodářských novin.

Minulý víkend jsme si zničili levici v Česku. Tu formální, která vypadla ze sněmovny. Ta skutečná je zničena už dlouho.

Ani jedna ze dvou parlamentních stran, které samy sebe označují jako levicové, nepřekročila pětiprocentní hranici. Sociální demokraty letos volilo o 32 procent méně lidí než před čtyřmi roky, komunisty dokonce o více než 50 procent lidí. To je málo vídaný propadák.

Přitom je až zvláštní, jak moc se v této zemi stranám s nálepkou „levice“ nedaří. Každý desátý tu zažil exekuci, každý pátý si vzal spotřebitelský úvěr, aby měl na něco, co si ze své mzdy nemohl dovolit, ani střední třída si tu dnes skoro nemůže dovolit vlastní bydlení. Zdálo by se, že jsme téměř ideální stát pro nějakou ryze levicovou stranu. Proč tu tedy dostávají takový výprask?

Hlavním důvodem je fakt, že místní levicové strany jsou mimořádně neschopné. Komunisté nebyli skutečnou levicí nikdy. Jsou obyčejnou protestní stranou bez obsahu. Jen tu posledních třicet let tyli hlavně z nostalgie po svém totalitním režimu, který si někteří kdysi uměli užít. Nyní byli po zásluze potrestáni za spolupráci s Andrejem Babišem a úplně stejný osud potkal i sociální demokraty. ČSSD se před osmi lety zkrátka rozhodla, že je pro ni důležitější jít do vlády a upíchnout své lidi všude možně po státní správě než být autentickou levicovou demokratickou silou.

Andrej Babiš dokonale využil nedokonalé schopnosti běžných voličů chápat složitý a neatraktivní svět politiky. Nabídl intenzivní marketing, pár záplat na rozdrásané šaty a stačilo to. Levicové publikum bylo i za to málo vděčné, protože ostatní nenabízeli ani to.

Levici v Česku navíc nepožírá jen Babiš. Je víc typů levicového voliče. Ten často opomíjený má blíž k liberálnímu středu, ale zároveň trpí mnoha sociálními obtížemi. Samoživitelé z měst, drobní živnostníci, vzdělaní zaměstnanci v hůře placených profesích. Zejména sociální demokracie je zcela ignoruje, a oni se proto často uchylují ke středovým stranám. Přesně tak se zachovali letos, kdy volby nerozhodovala žádná levicová témata. Byl to především protest proti Babišovi a voliči mírně od středu doleva neměli důvod se radikalizovat a přimknout se k nějaké programově levicové straně. Klidně volili třeba starosty.

Odchod ČSSD a KSČM ze sněmovny ještě víc obnažil tu zjevnou díru na politickém trhu. A ten, kdo ji v příštích letech šikovně zaplní, se může na dlouho stát významnou politickou silou v zemi.

Pravicového voliče zde může napadnout, jestli to není vlastně dobře, že levice vypadla nejméně na jedno volební období ze sněmovny. Ale není. Zůstává tu obrovská poptávka po politické síle, u které by našli zastání všichni ti, kteří si v současném tržním prostředí naší prozápadní demokracie připadají poražení a neúspěšní. A pokud se jejich nespokojenost nebude zmírňovat, a pravicové strany k tomu recept zatím nenabízejí, budou se ještě víc uchylovat k odpůrcům demokracie a moderního světa plného osobních svobod. A ti, jak víme, když se dostanou do čela státu, uškodí všem, ať už se svými názory pohybují kdekoliv na pravolevé politické škále.

Dokud pravicové strany nezačnou zmírňovat sociální bolesti těchto lidí, levice tu bude zkrátka chybět.

Dobrý víkend a dobré čtení našich Názorů.

Jan Kubita, redaktor HN

Petr Honzejk: Zpátky na zem. Česko žádnou změnu nechtělo. Demokratům vyhrála volby jen náhoda

Nadšení z úspěchu někdy zatemňuje úsudek. Známe to všichni. Něco se nám náhodou povede a připadá nám, že je všechno vyřešeno a že svět už provždy bude světlejší a lepší. A pak se samozřejmě ukáže, že je to blud. Čím dřív si to uvědomíme a vrátíme se na zem, tím lépe pro nás. Protože jinak narazíme na realitu tak tvrdě, že se budeme zvedat jen těžko. 

To nejlepší z Názorů HN za tento týden:

Jan Kubita: Justice si to chtěla udělat jednoduché. Takže zničila kariéru i život Vlastě Parkanové

Luboš Kreč: Hradní suita se chová jako galerka nebo jako zpupní místodržící

Julie Hrstková: Rychlé povolební vystřízlivění kvůli vyrovnaným státním financím

David Marek: Domácí úkoly nové vlády

Tomáš Sedláček: Povolební naděje aneb Zpět na Západ

Filip Rožánek: Co chtějí politici provést s médii? Novou sněmovnu čeká rozhodnutí o Radě ČT

Sledujte naše účty na  Facebook Twitter 

 

Copyright © 2021 Economia, a.s., Hospodářské noviny, HN.cz, All rights reserved.
Tento e-mail vám zasíláme na základě vaší registrace k odběru novinek na hn.cz/news (viz Obchodni podminky).

Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.

Nechcete tento e-mail dostávat? Stačí odhlásit odběr tohoto newsletteru.
Sdílet Sdílet
Twítnout Twítnout
Linknout Linknout
Poslat Poslat