Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
 
Vážení čtenáři,

z minulé krátké ankety vyplynulo, že tu hodně z nás vyrůstalo na Kouzelné školce. Tak doufám, že jste všichni měli také nejraději Michala s Františkem. Jinak v redakci se posiluje zpravodajství z finančních trhů, takže všechno vypadá fanfárově. Doufám, že se také máte fajn.
 
Na co se dnes podíváme?
  1. Naučte se soucítit s vlastní budoucností
  2. Umění jistí proti akciovému výplachu
Tak jdeme na to!

Vyčerpaná vůle


Nedávno jsem na sociálních sítích zahlédl takovou hezkou úvahu. Když se mluví o cestování do minulosti, často diskuse skončí u různých paradoxů. Lidé se bojí, že jen malou změnou by mohli třeba zásadně pozměnit chod věcí. Vezměte si ale, že přítomnost je minulost budoucnosti. A diskuse je v přítomnosti o budoucnosti paradoxně opačná. Často převládá pocit, že nemáme na nic vliv a zkoušet něco změnit vyjde vniveč. 

Co to má společného s investicemi?

V investicích hraje zásadní roli čas a vnímání času. A teď nemám na mysli neustálé omílání, že je potřeba investovat co nejdříve, neboť složený úrok umí zázraky s nižšími částkami až v delším horizontu. Psychologické studie naznačují, že jedním z důvodů, proč lidé neinvestují nebo investují málo, je problém, že člověk nesoucítí sám se sebou v budoucnu.

Když člověk přemýšlí sám nad sebou, tak se to projevuje ve velmi vysoké aktivitě v mediální prefrontální mozkové kůře. Když začnete přemýšlet nad někým jiným, aktivita klesá. Čím menší máte k danému člověku emoční vazbu, tím nižší je aktivita. A teď už asi tušíte, že nízkou aktivitu vykazuje mozek, když přemýšlí nad svým budoucím já třeba za dvacet let.

Experimenty ukázaly, že ochotu spořit nebo investovat lze u lidí zvýšit tak, že je seznámíte s jejich budoucím já. Skupina lidí seznámená se svou starší verzí při plánování rodinného rozpočtu zpravidla alokuje na penzi vyšší částku než lidé, kteří se dívali na svou současnou digitální podobu. Tak se možná zkuste v některé z aplikací jako FaceApp udělat staršími a třeba se nad sebou slitujete. Zajímavé, že to ještě žádný fintech nezkusil.

Takovýto malý trik vám ale asi stačit nebude, potřebujete mít ještě vůli. A jak ukázala známá tisícekrát citovaná studie psychologa Roye Baumesitera, vůle máme jen omezené množství. Když před vás někdo položí dort nebo chlebíček a řekne vám, že se ho nesmíte ani dotknout, bude vás to stát hodně sebeovládání. Když poté dostanete za úkol vyřešit třeba nějaký kvíz, vzdáte to dřív než člověk, který situaci s dortem nezažil. Vaše vůle se vyčerpala. Až teda na to, že to podle nejnovějších výzkumů není asi pravda. 

Ve vědě je rozšířeným problémem fakt, že se často nedaří replikovat již provedené studie nebo jsou zveřejňovány v nadměrné míře ty, kde se potvrdil vytoužený výsledek. Baumeisterova studie i další starší výsledky na dané téma mohou být právě tento příklad. Expertům ze Standfordu navíc vyšlo, že ve skutečnosti je jev v podobě vyčerpané vůle otázkou toho, čemu daný člověk věří. Takže možná je na čase se vzchopit a třeba jen malými krůčky měnit svou budoucnost. 

Abych to ukončil omletou písničkou. Za třicet let vám složené úročení udělá při výnosech akciových indexů z pěti set korun měsíčně půl milionu korun.
Více naleznete zde

Krásno a peníze


Koupit si obraz může být zajímavá investice, umožňuje v portfoliu rozložit riziko, dokáže nabídnout solidní zhodnocení, a když ani jedno z toho nevyjde, minimálně se na něj dobře dívá. Nemusíte být ale zrovna milionáři, abyste mohli do krásna též investovat.

Proč investovat do umění?

Obrazy nebo třeba sochy umožňují diverzifikovat portfolio, neboť jejich výnosy jsou nezávislé například na vývoji akciových trhů. Nejblíže mají k vývoji cen zlata a komodit. Zároveň nabízí průměrné výnosy srovnatelné s firemními dluhopisy, dlouhodobě tedy reálné zhodnocení kolem čtyř procent.

Jaká jsou s tím spojená rizika?

Je to jako s vybíráním jednotlivých akcií, musíte mít o umění zájem a vzdělávat se v něm. Skoro každý investor do umění to má i jako svou zálibu. Také si musíte dávat pozor na falzifikáty, kterých je na trhu hodně.

Jak s investováním začít?

Měli byste začít navštěvovat galerie a nejdříve zjistit, co se vám líbí. Následně je dobré najít odborníky, kteří vám poradí, co a kde hledat. Nákupy starých mistrů malířů jsou taková jistota, v Česku je velmi populární moderna, nejvíce ale dokážou vynést soudobí autoři, jen je složité si dobře vsadit. Nápovědu nabízí kromě galeristů třeba Artindex.

Kolik na to potřebuji peněz?

Stačí vám klidně tisíc korun. Existují totiž služby jako Portu Gallery, přes které se do umění investuje kolektivně. Investor pomůže zafinancovat vybraný předmět a zároveň získává právo hlasovat o případném prodeji. Pokud přijde zajímavá nabídka ještě před uplynutím investičního horizontu (3–5 let), bude se o něm hlasovat. Mimochodem do středy je otevřena výstava, kde Portu vystavuje držené investice.

Je ještě jiná možnost?

Drobný investor může též investovat do digitálního umění, které je spojeno s technologií blockchain, využívané u kryptoměn. Jde v podstatě o nákup obrázku nebo krátkého videa, který je následně zapsaný ve virtuální účetní knize, kdy je zřetelné, kdo vlastní originály. V kurzu jsou momentálně Pudgy Penguins, což jsou roztomilí tučňáci, jichž je 8888 kusů.

Kolekce byla před necelým měsícem vyprodána během 19 minut. Uživatelé za jednoho tučňáka zaplatili sto dolarů. Aktuálně cena začíná téměř na 9000 dolarech. Někdo by ale řekl, že jde spíš o takovou sportku než investici.
Více naleznete zde

Co se bude tento týden dít?

Pod drobnohledem je vývoj šíření mutace delta. Vrásky budí například to, že koronavirus dostává ve Spojených státech do nemocnic stále více dětí. Nálada spotřebitelů navíc klesla na desetileté minimum. Očekává se proto, že zpomalí maloobchodní prodeje. Zároveň dojde ke zveřejnění záznamu z jednání americké centrální banky, které by mohlo naznačit, jaké je rozpoložení měnové autority ohledně utahování peněžních kohoutků.

Událostí ke sledování je určitě Tesla AI Day, kdy by Elon Musk měl říct více k tomu, jak se vyvíjí software pro autonomní vozy. Letos v létě firma spustila možnost předplatného tohoto softwaru.

Jak jsem avizoval minulý týden, byl ve Spojených státech schválen infrastrukturní balíček, který do ekonomiky pošle další peníze, nicméně prošla i kontroverzní část o kryptoměnách. V platnost by vešla až v roce 2023, pokud se ale nic nezmění, v podstatě ochromí kryptoměnový trh.

Také se vyplnila varování ohledně čínských akcií. Země zveřejnila rozsáhlý plán na tvrdou regulaci, která naběhne během následujících let. Zahraniční kapitál proto dál odplouvá z Číny třeba do Indie nebo do USA. Jde ale snad jen o krátkodobý efekt.

V úterý zveřejní výsledky Walmart. Ve středu se přidá Cisco a Nvidia.
 

Co stojí za to neminout?

  • Další těžká váha naskakuje do českého zemědělství, investoři z J&T koupili už třetí farmu. Půda dokáže skutečně solidně vynášet a může se na tom svézt každý.
  • Češi přichází na chuť investicím do zrající whisky. V tuzemsku to nabízí některé firmy a výnosy jsou docela solidní.
  • Zde vám na základě vaší osobnosti řeknou, jak byste měli přistupovat k investování.
  • Americký burzovní regulátor odsouhlasíl plán burzy Nasdaq požadovat od kotovaných firem diverzitu ve správních radách, co se pohlaví, rasy a genderu týče.
  • Viděl jsem trilogii Herec od České televize, a i když nemá s investicemi nic moc společného, tak si ji dovolím hluboce doporučit.
Mějte se hezky
 

PS.: Stále zůstává k dispozici 👉 návštěvní kniha


Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.