Copy
I'm going to succeed, because I'm crazy enough to think i can!
Vaata seda kirja oma veebilehitsejas

Artiklite seeria: TOITUMINE

Tervislik toitumine - paari lausega või natuke rohkem

Hea sõber, soovin sinuga jagada aastatega läbi teooria ja kogemuste omandatud teadmisi toitumisest, treeningutest ja tervisest üldisemalt. Olen aru saanud, et teadmistes peitub jõud ja nende jagamine sulle on mulle suureks rõõmuks. Teeme kohe algust ja loodetavasti leiad enda jaoks midagi kasulikku!
Tutvustan sulle ideoloogiat, millega on tervislik eluviis ja tulemused 100% garanteeritud. Selleks “imedieediks” on
teadlikkus ja planeerimine. Kõlab veidi kuivalt ja igavalt? Paraku peitub lihtsuses võlu ja täpselt sama baastõde kehtib nii kaalulangetaja kui kaalust juurde soovijale.
Kõikvõimalikud “söö mida tahad ja palju tahad” kaalulangetamisprogrammid, tabletid, toidulisandid ja tervist kahjustavad söömisnõuanded saadavad meid igapäevaselt ja seetõttu on tervikpilt hägune ja õiget infot keeruline eristada. Segadusse ajavad fabritseeritud edulood ja ärilised huvid, millega järgmist suurt asja tahetakse maha müüa.
Teadlikkus
Teadlikkus, mida me sööme, mis on meie kehale kasulik ja mis mitte ning toiduga seonduva planeerimine tähendabki tervislikku eluviisi ja tervislikku toitumist. Teadmine, mida teeb liigne suhkur, kuidas alkohol takistab söögi imendumist, kuidas nisujahu toodetest on 90% kasulikke aineid ära võetud jne annavad meile selguse ja teevad toiduvaliku lihtsamaks.
Planeerimine
Enne poekülastamist toidunimekirja koostamine aitab oluliselt säästa aega, närvi ja kindlasti ka raha. Kui külmkapis puudub “5 aastat säiliv jama”, siis ei saa me seda ka süüa! Läbi lihtsa planeerimise nagu nimekirja koostamine hoolitseme oma tervise eest ja tagame hea valiku. Teadmistepagas ja planeerimine loovad järjepidevuse, mille abil muutub tervislik toitumine loomulikuks osaks meie igapäevaelust. Kurb on tõdeda, et söömine on muutunud kiire “kütuse” tankimiseks ja oleme unustamas kui olulist rolli mängib hea toit haiguste, ülekaalu, alakaalu, meeleolude kõikumise ja üldise tervise puhul.
Kõige lihtsam on meelde jätta, et päris toit on tervislik toit. See tähendab, mida vähem töödeldud ja rafineeritud söök on laual, seda parem meie kehale.

Tervislik toiduvalik on viiest põhigrupist koosnev:

  • leib ja teraviljatooted;
  • juur- ja köögiviljad;
  • puuviljad;
  • piim ja piimatooted;
  • liha, kala, munad.
Kuidas jääb D-vitamiini, toidulisandite, omega 3, 6, 9 rasvhapete ja muu säärasega? Tasakaalustatud toit annab kehale kõik vajaliku ja pole tarvis pead murda kas midagi sai liiga palju või vähe. Pigem muudab lisandite tarvitamine organismi tasakaalu ja soovituslik on enne menüüga tervist korrigeerida, kui apteeki tormata mõnd uut preparaati proovima, mida telekast söögi alla ja peale reklaamitakse. Loomulikult on ravimitel oma aeg ja koht, kuid siiski kiputakse eirama probleemi ennast, milleks on ebatervislikud eluviisid ja tegeletakse tagajärgede ajutise lappimisega.
Vaata oma külmkapi sisu üle, koosta poenimekiri ja mõtle, kas tahad olla terve, täis energiat ja hea tujuga. Alusta juba täna!

Lisalugemist:
“10 soovitust mitmekesiseks toitumiseks”: http://www.toitumine.ee/10-soovitust-tervislikuks-toitumiseks/
“Maitsev ja tervislik toit valmib kiiresti”:
http://toidutare.ee/toidust/n%C3%A4dalalood/D8BF
Veidi teaduslikumalt “Tasakaalustatud toitumine”: http://tap.nutridata.ee/46

Kolme punkti meelespea :
  • Päris toit = tervislik toit. Söö päris toitu, sest see on tervislik toit. Iga päev peaks tarbima toiduaineid kõigist viiest põhigrupist: leib ja teraviljatooted; juur- ja köögiviljad; puuviljad; piim ja piimatooted; liha, kala, munad.
  • Söö tihti. Vähemalt 4-5 toidukorda päevas. Regulaarselt ja tervislikult süües õpib keha rohkem kasutama rasvu energiaks. Kvaliteetne toit annab parema enesetunde ja ei aja isutama magusa “prahi” järele. Lisaks reguleerid tihedalt süües paremini koguseid - sa ei söö korraga üle!
  • Söö vikerkaart. Erinevad puu- ja köögiviljad ja söö seda, mis lõhnab (sibul, kaneel, basiilik, tüümian jne). Taimedel on evolutsiooniga välja arenenud erinevad kaitsemehhanismid ja neid tarbides tugevdame oma immuunsüsteemi.
Edaspidi kirjutan täpsemalt ja pikemalt, mida tasub toiduvaliku puhul teada ja kuidas murevabalt planeerimisega tegeleda ning annan näpunäiteid, mida igapäevaselt kasutada. Tervislik eluviis on lihtne! Anna märku teemadest, mis sind huvitavad ja küsi julgelt. 

Lõpetuseks natuke naerulihastele:


Sinu isiklik treener ja hea tuju mootor,
Mirko Miilits
5187825
mirko@treeniminuga.ee

PS. Lisaks toitumisele hakkab edaspidi tulema kirjutisi teemadel: kaalulangetus, rasvapõletus, treening, alaselja valud ja kuidas neist jagu sada, müüdid toitumisest ja treeningutest, motivatsioon jne. Püsi lainel!
 
Kõik õigused kaitstud © 2014 Treeni Minuga OÜ, All rights reserved.


eemalda mind sellest listist