Drugi nacionalni izveštaj o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva u Republici Srbiji za period 2011 – 2014. godine usvojen je 30. oktobra 2014. godine na sednici Vlade.
Izveštajem su obuhvaćeni: pregled zakonskog, strateškog i institucionalnog okvira relevantnih za procese socijalnog uključivanja i smanjenja siromaštva, analiza trenutnog stanja u relevantnim oblastima, pregled realizovanih mera, zaključci i izazovi i osnovni pravci razvoja za naredni period.
Kliknite da preuzmete Drugi nacionalni izveštaj o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva u Republici Srbiji za period 2011 – 2014.
Vlada Srbije je na poziv Evropske komisije započela izradu Programa reformi politike zapošljavanja i socijalne politike (Employment and Social Reform Program – ESRP). Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom pozvali su zainteresovane organizacije da do 3. novembra 2014. godine dostave komentare na nacrt mera drugog dela Programa reformi politike zapošljavanja i socijalne politike (ESRP).
Nacrt mera predstavlja drugu fazu u ovom procesu. U prethodnoj, prvoj fazi, definisani su ključni izazovi u oblasti javnih politika, koji čine prvu komponentu ESRP-a. Institucionalni kapaciteti i finansijski izazovi za realizaciju mera činiće treću komponentu dokumenta. Ceo proces je otvoren i partneri će u više navrata biti konsultovani i pozvani da se, kroz različite mehanizme konsultacija, aktivno uključe u izradu ovog dokumenta.
Dokument “Okvir za praćenje inkluzivnog obrazovanja u Srbiji” pripremljen je kako bi Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja dobili podršku za objektivno praćenje napretka u oblasti inkluzivnog obrazovanja, a u cilјu dalјeg sprovođenja i unapređenja inkluzivnog obrazovanja u Srbiji na osnovu prikuplјenih podataka.
Dokument sadrži Okvir za praćenje inkluzivnog obrazovanja u Srbiji, razrađen na tri nivoa (nacionalnom, opštinskom i školskom), definisane indikatore i, gde god je to bilo moguće, sadašnje i/ili očekivane vrednosti indikatora; sadrži i smernice za izradu instrumenata uz ilustraciju nekoliko razrađenih instrumenata kojima se registruje splet indikatora.
Okvir za praćenje inkluzivnog obrazovanja u Srbiji nastao je kao rezultat zajedničke inicijative Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, UNICEF-a, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Fondacije za otvoreno društvo i Instituta za psihologiju.
Kliknite da preuzmete dokument "Okvir za praćenje inkluzivnog obrazovanja u Srbiji".
Pitanje integracije Roma jedno je od najvažnijih socijalnih pitanja u kome je Srbija napravila ozbiljne korake, iako još ima prostora za napredak, naročito kada je reč o poboljšanju zdravstvene zaštite, rešavanju stambenog pitanja i završavanju školovanja, ocenjeno je 27. oktobra na skupu posvećenom politikama uključivanja Roma i Romkinja.
Radionicu o politikama uključivanja Roma i Romkinja organizovale su Kancelarija za ljudska i manjinska prava i Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Srbije.
Više informacija o Radionici potražite ovde.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović poručila je 14. oktobra, na skupu "Promocija rodne ravnopravnosti u procesu kreiranja javnih politika na osnovu podataka u Srbiji", da će se naša zemlja u narednom periodu posvetiti stvaranju ambijenta u kojem će svi građani imati jednake uslove zapošljavanja.
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport rekao je da EU podržava usvajanje indeksa za rodnu ravnopravnost u Srbiji, koji je jedan od najosnovnijih instrumenata u procesu kreiranja javnih politika iz perspektive rodne ravnopravnosti tokom evropskih integracija. Rodna ravnopravnost je među ključnim principima u EU, ali i imperativ za ekonomski rast i socijalnu koheziju u svakom modernom društvu, objasnio je Devenport.
Više informacija o skupu "Promocija rodne ravnopravnosti u procesu kreiranja javnih politika na osnovu podataka u Srbiji" potražite ovde.
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije je i ove godine, u saradnji sa udruženjem “Srbija u pokretu”, obeležio Međunarodni dan borbe protiv siromaštva uspešnom realizacijom Beogradskog Ignite-a posvećenog temama socijalnog uključivanja. Tako je 29. Belgrade Ignite pod naslovom “Uključi se 2” – održan 21. oktobra 2014. godine u beogradskom Mixer House-u – bio prilika da se brojni prisutni gledaoci inspirišu na borbu protiv predrasuda kroz petominutne nastupe osam sjajnih prezenterki koje se svakodnevno suočavaju sa raznovrsnim izazovima inkluzije.
Publika je ovom prilikom mogla da, uz prevod na znakovni jezik, sazna više o temama brige o starijima, samohranog roditeljstva, socijalnog preduzetništva, socijalnog uključivanja nakon izlečenja od bolesti zavisnosti, inkluzije mladih sa problemima u ponašanju, inkluzivnog obrazovanja, života osoba s invaliditetom, aktivizma i solidarnosti.
Više informacija o 29. Beogradskom Ignite-u potražite ovde.