|
|
Piše: Aleksandar Bogdanović, Koordinator za evropske integracije i međunarodnu saradnju, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije
Početkom maja sve institucije Evropske unije otvaraju vrata zainteresovanim građanima i građankama. Atmosfera donošenja odluka, praćena mnoštvom informacija o samom procesu koji oblikuje njihove živote, može se osetiti na licu mesta u Briselu, Strazburu i Luksemburgu. Ovo je samo jedna od aktivnosti proslave 9. maja, Dana Evrope. Simbolika ovog čina je ukazivanje na vezu između građanki i građana i institucija. Specifičnost ovogodišnje proslave Dana Evrope su predstojeći izbori za Evropski parlament koji su ujedno dodatna prilika da se oseti puls Evrope i zadovoljstvo radom institucija.
Izazovi pred Evropom poput klimatskih promena, međunarodnog poretka, krize kapitalizma, Bregzita, četvrte industrijske revolucije i promene karaktera rada rezultirali su, između ostalog, jačanjem socijalne dimenzije evropskih integracija. Možda je od samog početka, tj. od pedesetih godina XX veka, akcentovan ekonomski segment integracija, ali je svetska ekonomska kriza iz 2008. godine jasno stavila do znanja da je nemoguća dalja integracija bez odgovarajuće socijalne, pa i kulturološke osnove. U tom smislu treba tumačiti reči Žan Klod Junkera, odlazećeg predsednika Evropske komisije, iz 2014. godine da je cilj njegove Evropske komisije pravednija Evropska unija u socijalnom rangu AAA, aludirajući na najpoželjniji status u finansijskom rangiranju.
Pet godina kasnije, u osvit izbora za Evropski parlament, rezultati su donekle vidljivi. Evropski stub socijalnih prava, kao svojevrsni kompas institucijama Evropske unije, državama članicama, ali i socijalnim partnerima, jeste najznačajniji legat aktuelnog sastava Evropske komisije u ovoj oblasti. Ovaj mehanizam omogućava stvaranje boljih uslova života i rada u Evropi u novim okolnostima, jer zakonodavnim inicijativama i koordinacijom učvršćuje, dopunjuje ili proširuje postojeća socijalna prava u pravnoj tekovini Evropske unije.
Dodatno, investiranje u ljudski kapital, naročito kroz procese obrazovanja, obuka i prekvalifikacija, prepoznat je kao važan segment smanjenja siromaštva i povećanja socijalne uključenosti. Pored toga što je mehanizam Garancija za mlade dobio dodatna finansijska sredstva, vredan pomena je Novi program veština za Evropu koji daje okvire saradnje u pogledu jačanja ljudskog kapitala, zapošljivosti i konkurentnosti kako bi se uskladile ponuda i tražnja na tržištu rada.
Proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji odvija se u drugačijim okolnostima u odnosu na period ulaska država istočne i centralne Evrope. Globalne turbulencije i evropska previranja osećaju se i u Srbiji, koju nije zaobišao trend nesigurnosti i rasta nejednakosti. Kako se navodi u Trećem nacionalnom izveštaju o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva u Republici Srbiji za period 2014-2017. godine, Gini koeficijent, koji meri nejednakost, ima znatno veću vrednost od proseka EU 28, s tim što najnoviji podaci Eurostata za Srbiju ukazuju na smanjenje nejednakosti u poslednje dve godine za koje su podaci dostupni.
U prostorijama Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije istaknuta je Čerčilova poruka da je optimista onaj ko u teškim situacijama vidi priliku. U tom smislu, opisano stanje treba videti kao podsticaj svim akterima i nadležnim institucijama da ulože dodatni napor u proces pristupanja Srbije EU. Vlada Republike Srbije je upravo objavila izveštaj o sprovođenju Programa reformi politike zapošljavanja i socijalne politike (eng. Employment and Social Reform Programme – ESRP) kako bi se video strateški napredak, ali i uočili izazovi i identifikovale naučene lekcije Srbije u ovom procesu. Takođe, učinjen je i napor da se ispuni merilo, tj. izradi Akcioni plan za Poglavlje 19, kako bi se ono uskoro otvorilo. Mnogo toga je već učinjeno, ali ostaju brojni zadaci za odlučioce i odlučiteljke, institucije, socijalne partnere, lokalne zajednice i druge aktere.
Dan Evrope je prilika da se ukaže na dostignuća, ali ujedno i otvore pitanja o budućnosti evropskog projekta. Mir, demokratija i socijalno blagostanje, i pored svojih nesavršenosti, predstavljaju zaveštanje prethodnih generacija koje su gradilie Evropsku uniju. Izazov sadašnje generacije je da očuvaju, a budućih da unaprede ovaj jedinstveni koncept društvenog uređenja za dobrobit svih građana i građanki koji žive na tlu Evrope. Ishod izbora za Evropski parlament trasiraće dinamiku promena u narednih pet godina. Srbija ima svoju ulogu u ovom procesu i zato je važno da svi njeni resursi budu usmereni u ovom pravcu.
|
|
Ekonomski razvoj i zapošljavanje
|
Socijalna zaštita i zdravlje
|
|
Osetljive grupe i ljudska prava
|
|
Širom sveta Međunarodni praznik rada obeležava se u znak sećanja na dan kada su radnici i radnice u Čikagu štrajkom i protestima počeli da se bore za osmočasovno radno vreme i bolje uslove rada. Tim povodom podsećamo se na neke od najuspešnijih priča, aktivnosti i inicijativa u oblastima zapošljavanja, preduzetništva i uključivanja osetljivih grupa u ekonomske aktivnosti. Ove inspirativne primere naših saradnika i saradnica: blogera/ki, predstavnika/ca organizacija civilnog društva, studenata/kinja imali smo prilike da čujemo, podržimo i/ili objavimo na sajtu Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije.
U okviru projekta „Podrška inovativnim pristupima za povećanje zapošljavanja i zapošljivosti mladih“ u saradnji sa lokalnim partnerima i uz podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju nastavili smo sa razvojem modela i prilika za profesionalni razvoj i uključivanje mladih u svet rada. O uspešnim primerima iz ovog projekta možete saznati više na stranici E2E: Uspešne priče.
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva se posebno bavio analizom podataka u oblasti rada i zapošljavanja kroz izradu Trećeg nacionalnog izveštaja o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva za period 2014-2017. godine, kao i kroz pripremu Indeksa društvenog razvoja gradova i opština.
Odabrane blogove, uspešne priče, Ignite transkripte i širi izbor publikacija iz oblasti rada i zapošljavanja koje preporučujemo potražite ovde.
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije je u saradnji sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije sproveo analizu nastavnih planova i programa i udžbenika za predmet Srpski jezik od I do IV razreda osnovne škole, kako bi se ispitala uključenost rodne perspektive u nastavni materijal i dokumenta kojima se programira nastava.
Analiza je sprovedena u periodu od oktobra 2017. do juna 2018. godine i obuhvatila je nastavne planove i programe od I do IV razreda i udžbeničke komplete tri izdavača čiji su udžbenici najzastupljeniji u školama u Srbiji (Klett, Eduka i Novi Logos). Predmet srpski jezik je izabran zbog toga što podrazumeva najveći fond časova i obuhvata teme koje se tiču različitih aspekata društvenog i porodičnog života koje su pogodne za podsticanje diskusije o položaju žena, rodnim ulogama i stereotipima.
Kako je ova analiza pokazala, iako postoje pozitivni primeri u čitankama i nastavnim listovima, kao što su korišćenje rodno neutralnog ili rodno osetljivog jezika, prikazivanje muško-ženskih parova u nestereotipnim aktivnostima, učestvovanje i dečaka i devojčica u kućnim poslovima, kao i prikazivanje devojaka u sportskim dresovima i sa medaljama oko vrata, jasno je da je potrebno uložiti dodatne napore kako bi se nastavni materijal obogatio rodno relevantnim sadržajima koji bi podstakli razgovor i ohrabrili učenike i učenice da zauzmu kritički stav prema strukturnoj utemeljenosti rodnih odnosa u našem društvu.
Kliknite da preuzmete studiju „Rodna analiza nastavnih programa i udžbenika za srpski jezik od prvog do četvrtog razreda osnovne škole” (.pdf).
Krajem februara 2019. godine, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije pozvao je jedinice lokalne samouprave iz Šumadije i Zapadne Srbije i Južne i Istočne Srbije da u partnerstvu sa lokalnim organizacijama civilnog društva postanu inicijatori društvenih inovacija koje stavljaju ljude u centar, unapređuju svakodnevni život svih građana i građanki i menjaju odnose u društvu, prepoznavajući nove načine saradnje i spremnost za stvaranje novih veza koje podstiču međusektorsku saradnju, a u cilju odgovaranja na ključne društvene potrebe osetljivih društvenih grupa u njihovim lokalnim zajednicama.
S tim u vezi, u Beogradu su 15. i 16. aprila 2019. godine organizovane dve jednodnevne obuke za podnosioce koncepata projekata u okviru javnog poziva „Unapređenje položaja osetljivih društvenih grupa kroz razvoj inovativnih modela za socijalno uključivanje na lokalnom nivou“ koji su prošli prvi krug evaluacije, na teme: društvene inovacije i projektna logička matrica. U obuci je učestvovalo blizu 40 predstavnika i predstavnica jedinica lokalne samouprave i organizacija civilnog društva.
Program lokalnih inicijativa za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva – Podrška razvoju inovativnih modela za socijalno uključivanje – LIP 2 sprovodi se po drugi put od strane Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, uz finansijsku podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC). Program se realizuje u cilju unapređenja položaja osetljivih društvenih grupa (žene, mladi, Romi/Romkinje, migranti/kinje, osobe sa invaliditetom), posebno onih koji žive u ruralnim i izuzetno siromašnim područjima, kroz unapređenje postojećih i uspostavljanje novih/inovativnih pristupa odnosno inovativnih mera/usluga/programa u lokalnim zajednicama.
Više o Programu lokalnih inicijativa za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva možete saznati ovde.
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije je u saradnji sa Poverenikom za zaštitu ravnopravnosti sproveo obuku namenjenu novinarima i novinarkama o rodno osetljivom izveštavanju i afirmativnom medijskom predstavljanju osetljivih grupa.
Cilj ove obuke je bio da novinari i novinarke kroz analiziranje primera dobre i loše prakse u izveštavanju o ženama, Romima i Romkinjama, osobama sa invaliditetom i LGBTI zajednici nauče da prepoznaju diskriminatorno i stereotipno izveštavanje i budu osnaženi da u budućnosti na afirmativan način predstavljaju pripadnike i pripadnice osetljivih grupa.
Osim Tamare Skroze, koja je držala trening, obuci su prisustvovale Anđela Čeh iz udruženja građana „Egal“, Lana Nikolić, novinarka i voditeljka na Radio Beogradu 202, i Nataša Tasić Knežević, operska pevačica, koje su sa prisutnim novinarima i novinarkama podelile svoja iskustva u odnosu sa medijima i istakle zbog čega je važno objektivno i nediskriminatorno izveštavati o LGBTI zajednici, osobama sa invaliditetom i Romima i Romkinjama. Prisutnima se obratila i Maša Mileusnić iz grupe „Novinarke protiv nasilja nad ženama“, koja je ukazala na situaciju u pogledu izveštavanja o nasilju nad ženama i predstavila razloge zbog kojih je grupa nastala kao i planove za naredni period.
Kliknite da preuzmete Priručnik za izveštavanje o osobama sa hendikepom (.pdf), koji je za potrebe ove obuke pripremila Lana Nikolić.
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije je 24. i 25. aprila sproveo dvodnevnu obuku o upravljanju projektnim ciklusom namenjenu predstavnicima i predstavnicama organizacija civilnog društva koje se bave temama koje se tiču socijalnog uključivanja.
Cilj ove obuke je bio da predstavnici i predstavnice organizacija civilnog društva steknu osnovna znanja o tome šta podrazumeva projektno planiranje putem matrice logičkog okvira, razumeju unutrašnju projektnu logiku, steknu osnovne veštine za razvijanje svih elemenata logičke matrice i razumeju važnost monitoringa i evaluacije za praćenje i izveštavanje o efektima projekta.
Više informacija o konkursima i raspoloživim fondovima međunarodnih i domaćih donatora, kao i državnih institucija, možete potražiti i pratiti na sajtu Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, u rubrici Konkursi, kao i u Vodiču kroz potencijalne izvore finansiranja, koji je dostupan na linku: vodic.gradjanske.org.
|
|
|
|
|
|
|