Gradovima Leskovcu, Somboru, Smederevu, Loznici i GO Vračar dodeljene su nagrade za doprinos razvoju svih oblika pristupačnosti na njihovoj teritoriji u 2018. godini. Priznanje za kontinuirani rad na razvoju pristupačnosti dobila je opština Svilajnac, dok su pohvale za učešće na ovogodišnjem konkursu dobili grad Vršac, opština Mionica, grad Vranje, GO Pantelej Niš, GO Savski venac Beograd, opština Bela Palanka, grad Zrenjanin, grad Novi Pazar i opštine Raška, Vrnjačka Banja i Paraćin.
Nagrade lokalnim samoupravama za doprinos razvoju pristupačnosti treći put je dodelio Zaštitnik građana u saradnji sa Timom za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije i Stalnom konferencijom gradova i opština – Savezom gradova i opština Srbije, na svečanosti koja je održana u Klubu poslanika u Beogradu.
Aleksandar Bogdanović, koordinator za evropske integracije i međunarodnu saradnju Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, istakao je da je osnovni cilj Tima upravo da se steknu uslovi da svaki građanin i građanka ove zemlje ostvare svoj puni potencijal. „Izazovi su zaista veliki, počevši od preovlađujućih stavova. Koliko god da su male, predrasude prema osobama sa invaliditetom i dalje postoje. Zato je ova nagrada izuzetno značajna u smislu promocije i podizanja svesti da se situacija popravi“, kazao je Bogdanović. On je istakao da barijere nisu samo arhitektonske, već da moramo da govorimo o uklanjanju svih barijera kako bismo omogućili kvalitetniji život u smislu dostupnosti kulturnih sadržaja, informaciono-komunikacionih tehnologija, svega onoga što prožima različite aspekte života, a značajno je za ostvarivanje potencijala svih ljudi.
Kliknite da preuzmete dokument o najčešće korišćenim elementima pristupačnosti (.pdf) koji su pripremili predstavnici/e Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, Zaštitnika građana i Stalne konferencije gradova i opština.
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije sproveo je analizu decilne raspodele potrošnje i prihoda u Srbiji u periodu od 2006. do 2017. godine. Poseban fokus analize usmeren je na položaj najsiromašnijeg decila stanovništva.
Decilna analiza je postupak kojim se ekvivalentna potrošnja, odnosno prihod svih domaćinstava ili pojedinaca rangira od najniže ka najvišoj. Rangirana domaćinstva i pojedinci dele se u deset jednakih grupa, tako da se u prvom decilu nalaze oni čija je ekvivalentna potrošnja/prihod najniži (najsiromašnija domaćinstva), a u desetom najviši (najbogatija domaćinstva). Decili dele ukupnu populaciju na deset jednakih delova, a u zavisnosti od toga da li se posmatra ekvivalentna potrošnja ili prihod, koristi se adekvatna skala ekvivalencije.
Kliknite da preuzmete publikaciju „Decilna analiza potrošnje i prihoda u Republici Srbiji” (.pdf).
Podaci koji prate ovu publikaciju dostupni su u celosti ovde: “Decilna analiza potrošnje i prihoda u Republici Srbji – objedinjeni podaci” (.xlsx).
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja objavljuje zbornik istraživačkih radova mladih istraživača/ica. Zbornik je nastao u okviru „Programa za kreiranje obrazovnih politika na osnovu podataka i rezultata istraživanja“.
Radovi su deo posebne komponente, pod nazivom Program podrške za izgradnju istraživačkih kapaciteta u Republici Srbiji, čiji je cilj uspostavljanje dijaloga između akademske i istraživačke zajednice, kreatora politika i praktičara/ki. Sveobuhvatan dijalog predstavlja jedan od ključnih preduslova za unapređenje procesa odgovornog kreiranja javnih politika i efikasnog korišćenja činjenica i podataka. Program je usmeren na: unapređenje saradnje između donosilaca odluka i naučno-istraživačke zajednice; unapređenje istraživačkih kapaciteta u oblasti obrazovanja; unapređenje kapaciteta zaposlenih u sistemu obrazovanja za prikupljanje, analizu i tumačenje podataka od značaja za donošenje odluka od važnosti za kreiranje obrazovnih politika.
Kada je reč o unapređenju istraživačkih kapaciteta u oblasti obrazovanja, cilj je da se podstaknu istraživači/ice na početku karijere da koriste postojeću istraživačku građu i različite dostupne izvore podataka Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i drugih relevantnih institucija.
Kliknite da preuzmete Zbornik istraživačkih radova koji je nastao u okviru Programa za kreiranje obrazovnih politika na osnovu podataka i rezultata istraživanja (.pdf).
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije je 24. maja 2019. godine u Beogradu održao jednodnevnu Inicijalnu radionicu za aplikante (jedinice lokalne samouprave i njihove partnere na projektu (lokalne organizacije civilnog društva) iz Šumadije i Zapadne Srbije i Južne i Istočne Srbije) čiji su predlozi projekata (Kompletne prijave) izabrani za podršku u Fazi 1: Podrška testiranju razvijenih inovativnih rešenja, u okviru „Programa lokalnih inicijativa za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva – Podrška razvoju inovativnih modela za socijalno uključivanje – LIP 2”.
Na radionici je bilo blizu 30 predstavnika i predstavnica jedinica lokalne samouprave i organizacija civilnog društva koji će kroz Fazu 1 LIP 2 programa: Podrška testiranju razvijenih inovativnih rešenja, biti podržani u okviru 4 tematske oblasti i to: obrazovanje (Grad Pirot, Opština Lebane, Opština Bela Palanka, Grad Novi Pazar, Opština Raška); socijalna zaštita (Opština Surdulica, Grad Užice, Grad Kraljevo, Opština Bojnik); zapošljavanje (Opština Majdanpek, Opština Ražanj, Opština Nova Varoš, Opština Čajetina); i zdravlje (Grad Zaječar, Opština Sjenica).
Cilj Inicijalne radionice bio je da se učesnici/e podsete šta bi trebalo da budu rezultati njihovog rada tokom četiri meseca podrške kroz Fazu 1, i osvrnu na predloge projekata i predložene aktivnosti, faktore uspeha, ugovaranje i tehničke detalje.
Više informacija i materijale korišćene tokom realizacije Inicijalne radionice potražite ovde.
Objavljen je novi, 53. broj magazina „Liceulice”, posvećen mogućnostima koje mladi imaju na tržištu rada u Srbiji, kao i njihovim stavovima i vrednostima.
Broj je rađen u saradnji sa Timom za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije (SIPRU), a u velikoj meri se oslanja na istraživanje „Mladi u Srbiji 2018/2019”, koje je sprovela Fondacija „Fridrih Ebert”. U okviru temata o mladima imate priliku da pročitate i intervju sa autorima popularne serije „Jutro će promeniti sve“, koja na slikovit način pokazuje kako više nije „sve lako kad si mlad“ i koje su to nove brige koje pritiskaju generaciju koja napušta relativnu bezbrižnost dvadesetih i kreće ka svetu odraslih.
Od tekstova u stalnim rubrikama, novi broj donosi Pismo meni mlađem filozofa, književnog kritičara i prevodioca Ivana Milenkovića, osvrt na složenu jezičku istoriju Jugoslavije poznatog lingviste Ranka Bugarskog (Jugoslavija za početnike), kritički pogled na drastične sankcije zbog neodazivanja na skrining preglede, kojima Zakon o zdravstvenom osiguranju preti da ošteti upravo najsiromašnije građane/ke i žitelje/ke neformalnih naselja, dok se novi tekst iz rubrike Mala škola medijske pismenosti bavi prikrivenim oglašavanjem u komercijalne i političke svrhe.
Više informacija potražite na www.liceulice.org