|
|
Piše: Ivana Maksić, koordinatorka za socijalnu zaštitu i lokalne inicijative, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije je u februaru ove godine pokrenuo drugu fazu Programa „Lokalne inicijative za povećanje socijalne uključenosti i smanjenje siromaštva“. Konkurs obuhvata dva regiona Srbije: Južna i Istočna Srbija i Šumadija i Zapadna Srbija, odnosno 53 lokalne samouprave. Cilj ovog programa je doprinos socijalnoj uključenosti osetljivih društvenih grupa kroz razvoj inovativnih pristupa socijalnog uključivanja na lokalnom nivou.
U okviru ovog programa biće podržana partnerstva lokalnih samouprava i organizacija civilnog društva kako bi se formulisali i sproveli inovativni pristupi socijalnog uključivanja u pet oblasti: obrazovanje, zapošljavanje, zdravlje i zdravstvena zaštita, socijalna zaštita i stanovanje.
Lokalne inicijative koje će biti podržane treba da nastoje da obezbede bolji kvalitet života za sve građane i građanke u lokalnoj zajednici, a naročito za žene, mlade, Rome i Romkinje, migrante i osobe sa invaliditetom, kroz unapređenje postojećih i uspostavljanje novih inovativnih pristupa odnosno inovativnih mera, usluga i programa. U okviru Programa „Lokalne inicijative za povećanje socijalne uključenosti i smanjenje siromaštva“ lokalnim samoupravama će biti pružena podrška za razvijanje inovativnih mera, usluga i/ili programa, kao i za testiranje razvijenih inovativnih rešenja.
Pod pojmom „društvene inovacije“ Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije podrazumeva nove ideje koje daju rezultate u ostvarivanju društvenih ciljeva i mogu biti neka praksa, proces, usluge, metodologije ili kombinacije svega navedenog, čiji je cilj da se odgovori na prepoznatu nezadovoljenu potrebu u društvu ili društveni problem u lokalnoj zajednici. Imajući ovo u vidu, predložene ideje bi trebalo da odgovaraju na realne društvene potrebe lokalne zajednice i da doprinose saradnji i izgradnji partnerstva između različitih sektora kako bi se eliminisale nejednakosti u lokalnoj zajednici, informisali krajnji korisnici i korisnice o svojim pravima i osnažili za učešće u dijalogu o javnim politikama radi poboljšanja svog životnog položaja.
Prva faza Programa „Lokalne inicijative za povećanje socijalne uključenosti i smanjenje siromaštva“ sprovedena je u periodu 2015–2016. godine. Svrha programa je bila podrška partnerstvu organizacija civilnog društva i lokalnih samouprava u cilju kreiranja, sprovođenja, praćenja i evaluacije strateških i pravnih okvira u oblastima od značaja za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva i uspostavljanje saradnje sa drugim relevantnim akterima iz javnog, privatnog i civilnog sektora, na lokalnom i regionalnom nivou. U okviru ovog programa podržano je 11 lokalnih inicijativa u pet tematskih oblasti – obrazovanje, zapošljavanje, socijalna zaštita, socijalno stanovanje i ruralni razvoj. Više o podržanim inicijativama, najvažnijim realizovanim aktivnostima i njihovim efektima možete videti na veb sajtu Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva.
Sprovođenjem druge faze programa će koordinirati Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, uz finansijsku podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC). Više informacija o javnom pozivu, Smernice za podnosioce predloga projekta i ostala relevantna dokumenta možete potražiti na socijalnoukljucivanje.gov.rs.
|
|
Ekonomski razvoj i zapošljavanje
|
Socijalna zaštita i zdravlje
|
|
Osetljive grupe i ljudska prava
|
|
U utorak, 12. februara, održan je sastanak u Vladi Republike Srbije na kojem je predstavljen Treći nacionalni izveštaj o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva u Republici Srbiji za period 2014–2017. godine, koji je Vlada usvojila 27. decembra 2018. godine.
Izveštaj obuhvata: pregled zakonskog, strateškog i institucionalnog okvira relevantnog za procese socijalnog uključivanja i smanjenja siromaštva, analizu trenutnog stanja u relevantnim oblastima, pregled realizovanih mera i programa, zaključke i osnovne pravce delovanja za naredni period.
Procesom pripreme Trećeg nacionalnog izveštaja koordinirao je Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva pri Kabinetu predsednice Vlade Republike Srbije. U proces konsultacija uklјučeni su predstavnici i predstavnice Vlade, Narodne skupštine i drugih institucija na nacionalnom i lokalnom nivou, civilnog društva, socijalnih partnera, nezavisni eksperti i ekspertkinje, kao i šira javnost.
Podršku u izradi Trećeg nacionalnog izveštaja o socijalnom uklјučivanju i smanjenju siromaštva u Republici Srbiji, kao i celokupnom procesu socijalnog uklјučivanja i smanjenja siromaštva pruža Vlada Švajcarske kroz Švajcarsku agenciju za razvoj i saradnju u okviru projekta „Podrška unapređenju socijalnog uključivanja u Republici Srbiji” (faza 3).
Kliknite da preuzmete Treći nacionalni izveštaj o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva u Republici Srbiji za period 2014-2017. na srpskom jeziku (.pdf).
Postanite inicijator društvenih inovacija koje stavljaju ljude u centar, unapređuju svakodnevni život svih građana i građanki i menjaju odnose u društvu, tako što ćete prepoznati nove načinе saradnje i biti spremni za stvaranje novih veza koje podstiču međusektorsku saradnju, a u cilju odgovaranja na ključne društvene potrebe osetljivih društvenih grupa u vašim lokalnim zajednicama.
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije (SIPRU), uz finansijsku podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC) objavljuje poziv za podnošenje predloga projekata (koncepаtа projekata) u okviru Programa lokalnih inicijativa za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva – Podrška razvoju inovativnih modela za socijalno uključivanje – LIP 2, u cilju unapređenja položaja osetljivih društvenih grupa (žene, mladi, Romi/Romkinje, migranti, osobe sa invaliditetom), posebno onih koji žive u ruralnim i izuzetno siromašnim područjima, kroz unapređenje postojećih i uspostavljanje novih/inovativnih pristupa odnosno inovativnih mera/usluga/programa u lokalnim zajednicama.
Ovo je otvoreni poziv za dostavljanje koncepta projekta. Inicijalno će se ocenjivati samo koncepti projekata, a podnosioci predloga projekta čiji koncepti projekata budu ocenjeni sa najviše bodova, biće pozvani da podnesu kompletne prijave.
Više informacija o propozicijama Javnog poziva i konkursnu dokumentaciju potražite na socijalnoukljucivanje.gov.rs
Zaštitnik građana, u saradnji sa Timom za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije i Stalnom konferencijom gradova i opština – Savezom gradova i opština Srbije, dodeljuje nagradu gradovima, opštinama i gradskim opštinama koji su u 2018. godini najviše doprineli razvoju svih oblika pristupačnosti na svojoj teritoriji, odnosno u svom okruženju.
Na ovaj način, Zaštitnik građana želi da promoviše primere dobre prakse u oblasti pristupačnosti na lokalnom nivou, kao i da ostvari bolju međusobnu saradnju sa gradovima i opštinama u Republici Srbiji u cilju utvrđivanja stanja u oblasti pristupačnosti i uzroka zbog kojih se, u punoj meri, ne primenjuju propisi koji garantuju prava na pristupačnost javnih objekata, službi i usluga osobama sa invaliditetom i teškoćama u kretanju ili komunikaciji. Takođe, ova inicijativa će pružiti značajne informacije za formulisanje preporuka i planova za unapređivanje pristupačnosti u okviru nadležnosti gradova, opština i gradskih opština.
Rok za slanje prijava ističe 20. marta 2019. godine. Više informacija o propozicijama Javnog poziva i konkursnu dokumentaciju potražite na socijalnoukljucivanje.gov.rs
Preuzmite brošuru „Nagrada za doprinos razvoju svih oblika pristupačnosti 2017/2018” (.pdf) koju je pripremio Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije u saradnji sa Zaštitnikom građana i Stalnom konferencijom gradova i opština.
|
|
|
|
|
|
|