Copy


 
Global Compact Türkiye’den Haberler
UN Global Compact’in küresel çapta başlattığı Genç SKH Yenilikçileri Programı için son başvuru tarihi 31 Temmuz.
UN Global Compact’in küresel çapta başlattığı Genç SKH Yenilikçileri (GSY) Programı’nın başvuru süreci başladı. 11 ülkede eş zamanlı başlatılan Genç SKH Yenilikçileri Programı, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH)’ne ulaşmak için iş dünyasında inovasyonu teşvik etmek amacıyla tasarlanan, 35 yaş altı genç profesyonellere (Yenilikçiler) yönelik, hızlandırılmış bir mesleki gelişim programıdır.  Program, liderlik ve fark yaratma potansiyeli taşıyan profesyonelleri harekete geçiriyor ve geleneksel iş modellerini yeniden düşünmeye, yeni iş fırsatları ortaya çıkarmaya davet ediyor. Genç Yenilikçiler, 10 aylık program süresince, şirketlerinde tespit ettikleri bir soruna yönelik, katma değer yaratacak somut çözümler üretmek amacıyla sürdürülebilir iş modelleri, girişimler ve ürünler üzerinde çalışacaklar. Programın son başvuru tarihi ise 31 Temmuz 2019. Devamı
Global Compact Türkiye 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı Gerçekleşti.
(İstanbul, 6 Mayıs 2019) Global Compact Türkiye’nin 7. Olağan Genel Kurul toplantısı, 6 Mayıs 2019 tarihinde Zorlu PSM Sky Lounge toplantı salonunda gerçekleştirildi. UN Global Compact Başkan Yardımcısı Paul Polman’ın konuk konuşmacı olarak yer aldığı Genel Kurul toplantısının açılış konuşmasını Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin yaptı. 2019 – 2022 dönemi yeni Yönetim Kurulunun belirlendiği toplantıda, Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığına Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Cemal Dördüncü seçildi. Devamı
Global Compact Türkiye, Fortune Türkiye'nin Haziran ayı sayısında yer aldı. 
UN Global Compact Başkan Yardımcısı Paul Polman, Global Compact Türkiye eski ve yeni Başkanları Mustafa Seçkin ve Ahmet Cemal Dördüncü ile gerçekleştirilen röportajda dünyada ve Türkiye'deki sürdürülebilirlik gündemi konuşuldu. 
Özel Sektör Kuruluşları için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) Eğitimi Bursa’da Gerçekleşti.
(Bursa, 22-23 Mayıs & 12-13 Haziran 2019)
Global Compact Türkiye, özel sektör kuruluşlarında toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin farkındalığı artırmak ve Kadının Güçlenmesi Prensiplerinin (WEPs) uygulanmasını desteklemek amacıyla, 22-23 Mayıs ve 12-13 Haziran 2019 tarihlerinde, Rollmech Automotive ev sahipliğinde, Bursa’da bir eğitim düzenledi. 4 günlük eğitim kapsamında; WEPs ilkelerinin kurumlarda uygulanma yöntemleri, WEPs ilkelerine ilişkin proje fikirleri ve bu ilkelerin raporlanması gibi konular ele alındı. Devamı
Global Compact Türkiye 2018 Yılı Faaliyet Raporu yayımlandı.
Global Compact Türkiye’nin 2018 yılı çalışmaların içeren faaliyet raporu yayımlandı. Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.
Global Compact Türkiye’nin yeni internet sitesi hayata geçti.
Global Compact Türkiye’nin yenilenen internet sitesi aranan tüm bilgilere en hızlı ve kolay biçimde ulaşılabilmesini sağlarken, değişen tasarım ve arayüzü ile kullanıcı dostu ve modern bir  görünüme kavuştu. Devamı.
Kadının Güçlenmesi Platformlarından Haberler
Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi İzmir Platformu İlk Toplantısını Gerçekleştirdi.
(İzmir, 26 Haziran 2019) Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu’nun ardından ikinci Platform olan Kadının Güçlenmesi İzmir Platformu; ESİAD ve İZİKAD işbirliği ve Sun Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Jimmy Key Yönetim Kurulu Başkanı Günseli Ünlütürk ve Yaşar Holding CEO’su Dr. Mehmet Aktaş’ın eşbaşkanlığı ile 5 Mart 2019 tarihinde kuruldu. Platformun ilk toplantısı WEPs ilkelerine imza atan 13 firma temsilcisi ile birlikte 26 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşti. Devamı
Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu STK’ları Dinledi.
(Bursa, 25 Haziran 2019) Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu üye firmaları sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek işbirliği fırsatlarını görüştü. Devamı
UNGC Gündemi
UN Global Compact, Scienced Based Target Iniative ve WeMean Business yayımladıkları ortak basın bülteniyle küresel sıcaklık artışını 1,5 °C’de sınırlamak için daha iddialı iklim hedefleri belirlenmesi yönünde iş dünyası liderlerine çağrıda bulundu.
UN Global Compact, Bilim Tabanlı Hedefler Girişimi (SBTi) ve We Mean Business’ın oluşturduğu koalisyon, BM Genel Sekreteri’nin İklim Eylem Zirvesi’nde ortaya koyduğu iklim değişikliği konusunda atılacak adımlarda özel sektörün önemine ve net sıfır gelecek sürecinin hızlanmasına ilişkin ortak bir basın bülteni yayımladı. Bu çağrıyla, iş dünyası liderleri, küresel sıcaklık artışının sanayi öncesi seviyesi olan 1,5 °C’nin üzerine çıkmaması için bilime dayalı hedefler koyma ve sürdürülebilir iş yapma modelleri geliştirme konusunda iklim hareketine katılmaya davet edildi. Devamı
UN Global Compact tüm dünyada yeni SKH Öncüleri’ni (SDG Pioneers) arıyor.
Bu yılki SKH Öncüleri (SDG Pioneers), UN Global Compact’in insan hakları, iş gücü, çevre ve yolsuzlukla mücadele konusundaki 10 İlkesi'ni uygulayarak şirketlerinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ni (SKH) ileriye taşımak için çalışmalara imza atan 35 yaşındaki genç profesyoneller arasından seçilecek. Küresel hedefleri yerel iş uygulamaları haline getirme mottosundan hareketle, UN Global Compact tarafından her yıl, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni iş dünyasında ileriye taşımak için sürdürülebilir iş yapma şekillerini stratejilerinin bir parçası haline getirmeye çabalayan bir grup iş dünyası liderine SKH Öncüleri (SDG Pioneers) unvanı veriliyor. Devamı
UN Global Compact P4G’nin (Partnering for Green Growth) Yönetim Kurulunda yer aldı.
2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ni desteklemek amacıyla P4G girişimine katılan UN Global Compact CEO’su Lise Kingo, 2030 yılına kadar Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne ulaşma konusundaki ortak çıkarların ilerletilmesinde UN Global Compact’in P4G ile kurduğu yenilikçi işbirliği yaklaşımından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. P4G, “açlığa son”, “temiz su ve sıhhi koşullar”, “erişilebilir ve temiz enerji”, “sürdürülebilir şehir ve yaşam alanları” ve “sorumlu tüketim ve üretim” olmak üzere beş Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi'ni odağına alan kamu- özel ortaklıklarını hızlandırmak için kurulmuş bir küresel platformdur. Devamı
BM Genel Sekreteri, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için yeni bir CEO ittifakını açıkladı: “Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Yatırımcılar İttifakı”
Dünyanın dört bir yanındaki büyük şirketlerin CEO'larından oluşan “Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Yatırımcılar İttifakı” sürdürülebilir kalkınmaya yönelik yatırımların önündeki engellerin kaldırılması ve uzun vadeli yatırımların ölçeklendirilmesi için geliştirilecek çözümler üzerinde özel sektör liderlerinin öngörülerini değerlendirmeyi amaçlıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, UN Global Compact imzacısı CEO’ları bu ittifaka katılmaya davet etti. Devamı.
Yaklaşan Etkinlikler
- 9-18 Temmuz 2019: High-Level Political Forum (New York, ABD)
- 23 Eylül 2019: Secretary-General’s Climate Forum (New York, ABD)
- 24-25 Eylül 2019: SDG Business Forum/ UN Genel Kurul Haftası (New York, ABD)
- 21- 25 Ekim 2019: International Labour Standards and
   Corporate Social Responsibility (İtalya)

- 14-15 Ekim 2019: Making Global Goals Local Business, (Beyrut, Lübnan)
- 25-27 Kasım 2019: UN Forum on Business and Human Rights (Cenevre, İsviçre)
UN Global Compact Akademi
Sürdürülebilirlik alanındaki ilk e-öğrenme platformu olan UN Global Compact Akademisi şirketlere; sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak, iş risklerini azaltmak ve sürdürülebilir büyüme kaydetmek için gerekli bilgi ve becerileri geliştirme imkânı sunuyor. UN Global Compact Akademisi oturumları yalnızca katılımcı seviyesindeki üyelere açık  olarak tasarlandı. Akademi oturumlarının tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Devamı.
Temmuz Ayı Oturumları
UN Global Compact Kütüphanesinden
Global Goals,
Ocean Opportunities Raporu


UN Global Compact tarafından yayımlanan ve 300 iş, sivil toplum ve akademi temsilcisiyle istişare edilerek geliştirilen “Global Goals, Ocean Opportunities” raporuna göre şirketler okyanus sağlığını koruma ve iyileştirme çabalarından büyük fayda sağlayabilirler. Sağlıklı, üretken ve iyi yönetilen bir okyanus, işletmelerin ve küresel ekonominin büyümesi için önemli fırsatlar sağlıyor. Devamı.
İnsan Onuruna Yakışır İş ve Kapsayıcı Büyüme: İş Dünyasında Sosyal Diyalog Vaka İncelemesi (Achieving Decent Work and Inclusive Growth: The Business Case for Social Dialogue)

ILO işbirliğiyle hazırlanan rapor istikrarın, eşitliğin, üretkenliğin, sürdürülebilir işletmelerin ve kapsayıcı büyümenin geliştirilmesinde sosyal diyalogun potansiyel rolünü vurgularken, bu konudaki başarılı örneklere de yer veriyor. Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.
Küresel Fırsatlar Raporu 2019 (Global Opportunity Explorer 2019)

UN Global Compact tarafından yayımlanan Küresel Fırsatlar Raporu Serisinin 5.’si, 6 farklı sektörden seçilen şirketlerin iklim risklerini iklim fırsatlarına nasıl dönüştürdüğünü analiz ediyor. Raporların tamamına buradan ulaşabilirsiniz.
21. Yüzyılda İşletme Okulları Sıralaması (Business School Rankings in 21st  Century)

UN Global Compact tarafından, Aviva Investors ve Cambridge Üniversitesi işbirliğiyle yayımlanan bu rapor, işletme okullarının sıralamasının güncel durumuna genel bir bakış sunarken işletme okulu eğitimlerinin 21. yüzyılın ihtiyaçları ile uyumlaştırılmasına yardımcı olacak 20 eylem planı içeriyor. Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.
2030 Gündeminin Finansmanı- Başlangıç Rehberi (Financing the 2030 Agenda- An Introductory Guidebook)

UNDP tarafından 2030 Gündemi'nin finansmanı konusunda ülke düzeyinde artan talebe cevap vermek amacıyla hazırlanan bu rehber UNDP'nin bu alanda sunduğu araç ve hizmetlere de yer vermektedir.Rehbere bu linkten ulaşabilirsiniz.
Scienced Based Targets Initiave (SBTI)

Scienced Based Targets Initiave (SBTi), kurumsal iklim hareketini teşvik etmekte ve tüm sektörlerden şirketleri bilime dayalı emisyon azaltma hedefleri belirleyerek liderliklerini göstermeye çağırmaktadır. SBTi tarafından yayımlanan bu eylem rehberi çağrısı, girişime katılma aşamaları için izlenmesi gereken süreç hakkında bilgi veriyor. Rehbere buradan ulaşabilirsiniz.
Sosyal Denetimde Cinsiyet Eşitliği Rehberi (Gender Equality in Social Auditing Guidance)

Bu rehber, toplumsal cinsiyete duyarlı sosyal denetim için gerekli olan temel adımları tanımlamaktadır. Rehber aynı zamanda cinsiyet konusunun denetimlere etkin bir şekilde nasıl dahil edileceğine dair öneriler, pratik tavsiyeler ve ilgili örnekler sunmaktadır. Rehbere buradan ulaşabilirsiniz.
En Güncel UNGC Raporu Yayımlayan Üyeler 
Yeni Üyeler
- ACE Danışmanlık
- Artı Mimarlık Mühendislik 
- Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri
- Bilim Kahramanları Derneği 
- Çalık Denim 
- Çalık Enerji 
- Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi 
- Dow Türkiye
- Egon Zehnder 
- GAIN İnşaat Sanayi 
- KPMG Türkiye
- PESEN Tel Örgü
- PURPOSE- Sustainable Ideas
- Tele Yapım İletişim Hizmetleri 
- WPP Türkiye
www.globalcompactturkiye.org
Copyright © 2019, Global Compact Türkiye
Tüm hakları saklıdır. All rights reserved.

E-mail listesinden ayrılmak ve bültenlerimizi almak istemiyorsanız lütfen buraya tıklayınız