Copy
AMPI, o.p.s. a PRO-BIO LIGA

Dostali jste zpravodaj od známých? Přihlašte se k jeho odběrům zde.
Prohlédnout tento email v prohlížeči
Co se děje v AMPI

Food&More

Máme nový evropský Erasmus + projekt “Food&More – Consumer education for food citizens” (2019 – 2021). Na jeho realizaci se kromě nás podílí také několik dalších evropských organizací, se kterými jsme již spolupracovali. Food and More navazuje na dva předchozí evropské projekty Zapoj se do KPZ (Be part of CSA) a Solid Base, které se zaměřovaly na rozvoj KPZ a dalších solidárních potravinových systémů založených na přímém vztahu mezi zemědělci a spotřebiteli. 

V evropském průzkumu z roku 2018 se ukázala silná potřeba zapojit více aktivních spotřebitelů do organizace těchto iniciativ. Nový vzdělávací program by měl aktivní členy komunit vybavit znalostmi, dovednostmi a nástroji, které jim pomohou posílit motivaci členů, zapojit se aktivně do komunity a utvářet je na principech demokratického rozhodování a otevřenosti.
A jaké konkrétní aktivity a výstupy projekt přinese? Více zde.

Odběratelé a podílníci,  
zapojte se do průzkumu KPZ v ČR!

Po 10 letech rozvoje KPZ u nás přemýšlíme, jak lépe směřovat naše aktivity, aby měly co největší dopad. Víte, že za posledních 5 let stoupl počet KPZ z 20 na 70? Je čas posunout se na další úroveň. Dosud jsme byli v kontaktu zejména s koordinátory a zemědělci jednotlivých iniciativ. Chtěli bychom ale navázat přímý kontakt i s Vámi, podílníky a odběrateli. Jste totiž nezbytnou součástí systému. Právě Vy jste důkazem, že KPZ je životaschopná myšlenka a svým vlastním příkladem jí šíříte dál.
Věnujte 10 minut svého času vyplnění online dotazníku. Vaše upřímné odpovědi nám pomohou lépe pochopit smýšlení a potřeby lidí zapojených do KPZ i situaci jednotlivých iniciativ. Odkaz na online dotazník zde

Výstupy z projektu SolidBase volně ke stažení

Mezinárodní projekt  “SolidBase – Financial Sustainability Education for Solidarity-Based Food System” (2017 – 2019) se zabýval finanční soběstačností solidárních potravinových systémů jakým je například KPZ. Cílem projektu bylo vytvořit praktický vzdělávací program, který nabídne inovativním způsobem nejen potřebné informace, ale i nástroje k zajištění finanční udržitelnosti zemědělců i na ně navázaných potravinových komunit. Materiály ke stažení najdete zde.

Něco se chystá...nový projekt Farmářská škola a Sympozium nového zemědělství

V rámci projektu Food and More a nově také projektu Farmářská škola jsem na naší Komunitní zahradě Kuchyňka natáčeli s Martinem Matějem pozvánku na připravované Sympozium nového zemědělství, které proběhne příští rok 12. a 13. března. O unikázním projektu farmářská škola se více dozvíte v rozhovoru Zpátky k jídlu s Jirkou Prachařem.

Rozvíjejte společně s námi zemědělství příznivé k lidem i planetě

I vy můžete přispět k vytvoření potravinového systému založeného na důvěře a péči. Najděte si svého ekologického zemědělce a KPZ. Mluvte o tématu se svými přáteli, sdílejte články a pište o tom, co vám přináší "jídlo s tváří zemědělce" na sociální sítě.

Připojte se do KPZkoALICE, koalice která propojuje zemědělce a spotřebitele a podpořte její další rozvoj ZDE.

Zprávy z KPZ

Tenkrát na divokém biozačátku aneb jak přišlo KPZ do Čech

Odkud se do České republiky dostalo KPZ? Kdo za tím stál a ještě stojí? Kdo je URGENCY a PRO-BIO LIGA? K čemu je vlastně KPZ dobré a proč nestačí kupovat biopotraviny v obchodě? O tom všem se dozvíte v článku zde na našich nových webovkách.

Webinář Potenciál sdílené logistiky pro zemědělce a potravinové iniciativy

středa 23.9. 18:30 - 19:30
 

AMPI a Lovime.bio neustále přemýšlíme, jak podpořit další rozvoj potravinových iniciativ a rodinných ekologicky hospodařících farem. 
Cíl webináře:

  • představit projekt KPZkoALICE – koalice, která propojuje spotřebitele a zemědělce ke vzájemné spolupráci a mapy Kde.lovime.bio a Adresář farmářů
  • představit projekt iBi point jako možnost ekologického řešení sdílené dopravy pro dodavatele (pěstitele, chovatele, výrobce i distributory) a iBi STORE – systém pro propojování místních dodavatelů s maloobchodními prodejnami v segmentu zdravé výživy a kvalitních farmářských a BIO potravin
  • diskutovat o potenciálu spolupráce zemědělců a potravinových iniciativ s iBi
  • představit a diskutovat možnosti zapojení zájemců do pilotního projektu iBi point

Na webinář se můžete registrovat do: 21. 9. 2020 prostřednictvím formuláře zde.

Pozvánky, semináře a inspirace

Seminář Družstevnictví na principech sociální solidární ekonomiky

pátek a sobota 18. a 19. 9.od 13:00 18:00, Praha, Hotel Marianeum


Vytváření světa, ve kterém bude prvořadá udržitelnost a respekt k přírodě včetně lidí, namísto bezohledného soustředění se na finanční zisk. Právě na tom je založená sociální solidární ekonomika (SSE).
Dozvíte se:
• Jak zorganizovat vznik družstva s těmi pravými lidmi
• jak spolurozhodovat demokraticky a rovnostářsky
• Jak založit družstevní podnik
 Více v pozvánce zde

Akce Dožínky ve Droře Kobylisy

pátek 18.9. 16:00 - 20:00, Praha, Dvůr Kobylisy


Zveme Vás na Dožínky ve Dvoře Kobylisy. Budeme společně vyrábět dožínkové věnce, vyzkoušíme si mlácení obilí, mletí mouky i výrobu malých bochánků. Zahraje nám k tomu živá kapela Šoulet, a nebude chybět ani místní občerstvení s dobrým pivem. Přijďte a oslavme společně sklizeň! Pozvánka zde.

Konference Zpátky k jídlu aneb Revoluce začíná od základů

středa 30.9. 8:00 - 17:00 Praha, Národní zemědělské muzeum

 

České zemědělství je v krizi. Řešení ale existují. Chceme pojmenovat, co se děje a jak vážná situace je. Chceme představit základní řešení. Chceme se propojit do hnutí, které nás od agrochemického a potravinářského průmyslu ničícího naši krajinu, vodu a zdraví, vrátí zpět k zemědělství a skutečnému jídlu.

Můžete se těšit na více než desítku přednášející, kteří pracují/zabývají se půdou, zemědělstvím, kvalitou vody, životním prostředím… mezi nimi PharmDr. Margit Slimáková, biokuchařka Hanka Zemanová,  Jan Valeška z Nadace Pro půdu & Lovíme Bio, Renáta Černá o školním vaření, Radka Pokorná z Kokozy a mnoho dalších.

Rychlá registrace: https://zpatkykjidlu.cz/

Akce Pražský biojarmark 2020

sobota 3.10. 9:00 - 17:00, Praha, Národní zemědělské muzeum

 

Jediný pražský farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny! V sobotu 3. října se do Prahy vypraví ekofarmáři z celé republiky, aby na dvorku Národního zemědělského muzea představili to nejlepší a nejčerstvější ze své produkce.

Co vás všechno čeká? Prodejní trh bioproduktů a biopotravin, živá hudební produkce, tančírna, ale hlavně ochutnávky a pravé bioobčerstvení pro milovníky masa, vegany, celiaky nebo příznivce syrové stravy…Více zde.

Připojte se k nám na síti

Facebook
Facebook
Email
Email
Přihlásit k odběru
Přihlásit k odběru
Share
Tweet
Forward
+1
Copyright © 2020 Asociace místních potravinových iniciativ, o.p.s.,


Email Marketing Powered by Mailchimp

Odhlásit se ze zpravodaje    Upravit možnosti přihlášení   Archiv zpravodaje

Vydání zpravodaje finančně podpořilo Hlavní město Praha. Informace v něm uvedené nemusejí odpovídat postojům donora a nenese za ně žádnou odpovědnost.