Copy
AMPI, o.p.s. 

Dostali jste zpravodaj od známých? Přihlašte se k jeho odběrům zde.
Prohlédnout tento email v prohlížeči
Milí příznivci živého zemědělství,

víte, že dnes 13. listopadu je Světový den laskavosti? Chtěly jsme sebe i vás potěšit a připravily jsme pro vás speciální laskavý zpravodaj. A proč laskavý?
Rovnou na začátek otevřeně přiznáváme, že máme rády hravé a kreativní příležitosti, jak ostatním přiblížit tu naši vášeň nejen pro komunitou podporované zemědělství. Dokážeme se snadno nadchnout a vrhnout mnohdy i hlava nehlava za něčím novým, co nám bytostně už jen při pomyšlení dává smysl. Radost i zarputilost občas vystřídá vyčerpání a zklamání. Proto se poslední dobou snažíme připomínat si laskavost. Všímat si ji kolem nás v mnohdy zdánlivě banálních momentech a dopřát si ji také jen samy pro sebe. A tento i pro zdraví důležitý moment chceme dnešním mimořádným laskavým číslem vyslat k vám, našim čtenářům. Přizvaly jsme si k tomu laskavé tipy a inspirativní laskavé lidi. Příjemné laskomilné čtení.

za laskavý KPZkoALICE tým v AMPI vás zdraví
Šárka, Alena a Jana

Foto: Martin Matěj pro Lovime.bio
Laskavé výzvy

Sedm osobních výzev k laskavosti

Neboli sedm možných způsobů, jak si připomínat náhodné laskavosti v běžném životě.

 1. Pošlete jen tak bez ohledu na sváteční příležitosti povzbuzující milé přání někomu z přátel či rodiny. Zvláště ručně psaný pohled či dopis v dnešním online světě potěší dvojnásob.
 2. Nechť se běžnou součástí vašeho každodenního života stanou i drobné chvíle laskavosti, smíchu a potěšení. Slavte je po celý rok, nejen, když je Světový den laskavosti.
 3. Alespoň jednou za den si dovolte vystoupit z komfortní zóny. Berte se s nadhledem a sledujte, komu jste vykouzlili úsměv na rtech a srdečnou radost.
 4. Objevujte umění upřímného komplimentu – dávaní i přijímání – s přáteli, kolegy v práci, s nejbližšími, ale i lidmi, které neznáte. Pochválit se, i například za to, co není vidět na první pohled, nemusí zůstat opomenuto.
 5. Ozvěte se některému členovi z rodiny, se kterým jste delší dobu nebyli v kontaktu.
 6. Dopřejte šálek oblíbeného horkého nápoje někomu z přátel, ale i osobě neznámé, nebo jen tak sami sobě.
 7. Přešlapuje ve frontě za vámi někdo hodně nervózní? Pusťte ho mávnutím ruky s vlídným úsměvem před sebe. Nečekané laskavosti dokáží rozehrát nečekané reakce ;-).

 
Laskavostem se meze nekladou a je na každém z nás, jaké způsoby si zvolíme a budeme si jimi dělat radost.

Volně inspirováno https://www.randomactsofkindness.org/world-kindness-day

Zachraňme včely a zemědělce


Evropský parlament před dvěma týdny odhlasoval návrh Společné zemědělské politiky, který nezahrnuje rozšiřující ekologické požadavky. O to víc bychom my, jako jednotlivci, měli dát najevo, že si přejeme laskavou péči o krajinu. Chcete-li skoncovat s pesticidy a podpořit ekologicky hospodařící zemědělce, připojte se svým podpisem k Evropské občanské iniciativě „Save Bees and Farmers“. Více informací o iniciativě zde.
Chci podepsat petici
Laskavé rozhovory a inspirace

Nohy v trávě. Ruce v blátě. Hlava v oblacích. 

Svůj vztah k sobě a světu si začínáme vytvářet ještě dřív, než se narodíme. A jestli náš vztah bude laskavý, záleží na prostředí a lidech, kteří nás obklopují. Jak v AMPI říkáme: vzděláváme všechny generace. S nohama v trávě, s rukama v blátě a s hlavou v oblacích začínáme v naší Zahradní školce Kuchyňka, pokračujeme s našimi vzdělávacími programy na školách a své si u nás najdou samozřejmě i dospěláci, ať už spotřebitelé či zemědělci.

AMPI nabízí příležitost vzdělávání pro všechny generace:

 • Podívejte se, jak se na Kuchyňce v létě učili včelařit naši nejmenší zde.
 • Objednejte si ekovýchovný program pro mateřskou, základní nebo střední školu zde.
 • Prozkoumejte informační zdroje na našem webu komunitou podporovaného zemědělství kpzinfo.cz 
 • Najděte si vzdělávací program ve Farmářské škole zde.

Foto: Zahradní školka Kuchyňka

Učíme a podporujeme s radostí. Naším posláním je podporovat blízký vztah lidí ke krajině, ve které žijí, a která je živí.
- - -  Asociace AMPI  - - -

Vzdělávat mladé ekozemědělce

Jirka Prachař

Když v poslední době zmíníme sousloví Farmářská škola, hodně lidí zbystří a začnou se nadšeně ptát, co se chystá a kdo je vlastně otcem myšlenky. Ano, Jirka Prachař z AMPI se rozhodl sdílet vlastní zkušenosti a podporovat začínající zemědělce, aby počet laskavých správců zemědělské krajiny vzrůstal. A jakou vidí další budoucnost: "Jasně vidím, že cestou do budoucnosti je biodynamické a ekologické zemědělství, jinudy to nepůjde. A leckdo vidí, že tohle se musí změnit. Zároveň si ale myslím, že každý model, který vznikne, nemusí být univerzální a všude aplikovatelný. Jde o to, aby lidi začali mít zájem o původ potravin, o přírodu a o sebe navzájem." Celý rozhovor s Jirkou si můžete přečíst zde

Foto: Tomáš Uhnák

Laskaví zemědělci v akci

Představujeme vám jedno z videí, které jsme vytvořili v evropském projektu BOND. Vystupují v něm zemědělci, kteří jsou pro nás symbolem změny, symbolem nového a živého zemědělství. Jak říká Míla Hillgertová, zakladatelka Komunitní zahrady KomPot, statku Kytky od potoka i AMPI: "Mně by přišlo skvělý, kdybychom jako zemědělci v sobě probouzeli víc lásky. K půdě, k přírodě a vůbec k zemědělství jako řemeslu. Aby se hlava spojila se srdcem, protože pak člověk dělá ta dobrá rozhodnutí a vlastně se to začne dařit všechno." Podívejte se na video s laskavými zemědělci, kteří mění svět zde

Foto: Kytky od potoka

Jsem půdě vděčná a třeba to půda ví

Alena Malíková

Alena Malíková je jedním z průkopníků, kteří stáli u zrodu komunitou podporovaného zemědělství u nás. Svou laskavost a empatii vnáší nejen do AMPI, ale i do Nadace pro půdu či Družstva Victorina Loca. V nedávném rozhovoru řekla: "Současnou dobu můžeme označit jako transformační, jako dobu změny paradigmatu, kterou lze charakterizovat citátem Alberta Einsteina: “Žádný problém není možné vyřešit na stejné úrovni vědomí, na jaké vznikl”, co tedy člověk může udělat pro půdu – je změnit svůj přístup k ní; učit se ji vnímat – poznávat ji všemi smysly, ptát se, co půda potřebuje, a učit se být jí vděčný." Rozhovor s Alenou vás pohladí zde.

Foto: Nadace pro půdu

Stát se spolutvůrcem laskavého zemědělství 

Jak můžeme my, spotřebitelé, projevovat každý den svou laskavost k půdě, krajině a životu? Můžeme se stát součástí komunitou podporovaného zemědělství. Jak říká Honza Valeška, ředitel AMPI: "Šetrné ekologické zemědělství vyžaduje něco víc než jen přijít, koupit si a zase odejít. Vyžaduje dlouhodobost, péči, vztah. A to tam musíme vložit i my spotřebitelé. Čistě prakticky to může znamenat třeba to, že zaplatím zemědělci férovou odměnu na celou sezónu dopředu a s důvěrou přijmu to, co bude výsledkem jeho péče. Může to znamenat, že si nebudu kupovat kilo mrkve nebo dvě brokolice, ale místo toho dám konkrétnímu člověku možnost dobře pečovat o kus země, o půdu, oživovat jí, starat se dobře o zvířata, o zaměstnance, o komunitu, která je na statek navázaná… Vědomě si beru odpovědnost za to, jak celý systém vypadá. Stávám se jeho spolutvůrcem." Podívejte se na rozhovor s Honzou v sérii Zpátky k jídlu zde.

Foto: Martin Matěj pro Lovime.bio

Nejen o hojnosti

Tereza Kulhánková

Spolek Hojnost vznikl jako jedna z prvních iniciativ KPZ v Čechách v roce 2012. Do poslání si napsali: "Chceme tvořit síť hojnosti založenou na místních lidech a přírodě. Hojnost je prostorem pro “emancipaci konzumenta", kdy se z pasivního příjemce stává spolutvůrcem celého procesu, jenž má možnost a sílu rozhodovat, které potraviny, výrobky a služby bude využívat." 

Za těch 8 let vyrostla Hojnost do krásy a její aktivity rostou dál, do hloubky i do šířky. Poslechněte si nadějeplný rozhovor s Terkou Kulhánkovou zde.

Mapy laskavých potravin a zemědělců


Možná jste si právě teď po přečtení všeh laskavých rozhovorů řekli, že si konečně chcete najít svého laskavého místního zemědělce, od kterého budete kupovat potraviny. Poradíme vám, kde začít s hledáním. 

Adresář farmářů
V mapě najdete zemědělce, místní potravinové komunity, obchody i trhy.

Kde.lovime.bio - mapa českých biopotravin 
V mapě najdete několik set ekologických zemědělců a míst, kde si můžete koupit jejich biopotraviny.
 
Laskavé pozvánky 

Laskavé setkání KPZkoALICE

online kdy 27. 11. od 18 do 19:30 hod.


Jak řekla, v rozhovoru série Zpátky k jídlu, Terka Kulhánková ze spolku Hojnost: "Pokud chcete, aby něco bylo, pravděpodobně jste to vy, kdo to má začít. Pak je dobré vyslat tu myšlenku do světa. Když už jste tři, je to víc než jen jeden a ve slabé chvíli vás může někdo zastoupit. Proto je důležité budovat komunitu a důvěru a inspirovat se. V tomhle pro mě dobře funguje i AMPI a jejich Newsletter a síťování."

A tak bychom vás, zemědělce a spotřebitele, lidi zapojené do potravinových komunit, chtěli potkat a sdílet, jaká byla ta právě končící sezóna, co chystáme v AMPI pro vás, do čeho se můžete zapojit a jak dále rozvíjet KPZkoALICI. Je to první ze setkání, která bychom chtěli pořádat pravidelně.
Chci se registrovat na setkání

Plýtvání potravinami v číslech aneb jak neplýtvat

online konference 23. 11. od 9 do 13:30 hod.


Co vede spotřebitele a zemědělce k zapojení do komunitou podporovaného zemědělství? S jakými výzvami se potýkají iniciativy KPZ? Může přispět KPZ a podobné iniciativy k omezení plýtvání potravinami? V AMPI jsme zpracovali výsledky z průzkumů v projektech Be part of CSA (2015), SolidBase (2018) a Food&More (2020) a jejich výsledky budeme prezentovat na konferenci Sociologického ústavu  AV ČR. Vstup je zdarma. Více informací a registrace zde

Changemaker Summit: Rediscovering Certainty

online konference 17. - 19. 11.


Ashoka je organizace, která pomáhá komunitám měnit svět, aby byl laskavější. V polovině listopadu Ashoka pořádá konferenci, kde se můžete potkat se sociálními inovátory z celého světa a nachytat spoustu inspirace i energie. Přihlásit se můžete na celý třídenní program za plné vstupné, ale i na jediný den, kde si volíte výši dobrovolného vstupného sami. Více informací zde.

Laskon 2020

online konference laskavosti 13. a 14. 11.


Jak pomocí laskavosti zlepšit své zdraví, psychickou pohodu, mezilidské vztahy i osobní efektivitu? To se dozvíte na konferenci laskavosti. Pozor, začíná už dnes odpoledne, ale registraci ještě můžete stihnout na webu laskon.cz.

Potěšil vás zpravodaj?

Připojte se k nám na síti

AMPI
AMPI
KPZky
KPZky
YouTube
YouTube
kpzinfo
kpzinfo
Chci se přihlásit k odběru
Chci podpořit další vydání
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Copyright © 2020 Asociace místních potravinových iniciativ, o.p.s.,


Email Marketing Powered by Mailchimp

Odhlásit se ze zpravodaje    Upravit možnosti přihlášení   Archiv zpravodaje

Vydání zpravodaje finančně podpořilo Hlavní město Praha. Informace v něm uvedené nemusejí odpovídat postojům donora a nenese za ně žádnou odpovědnost.