Copy
AMPI, o.p.s. a PRO-BIO LIGA

Dostali jste zpravodaj od známých? Přihlašte se k jeho odběrům zde.
Prohlédnout tento email v prohlížeči
Na čem pracujeme

BOND v sukních - cesta za poznáním tentokrát do Norska: jak se daří norským zemědělcům?

Evropský projekt Horizon 2020 BOND: Bringing Organization and Network Development to higher levels in the Farming sector in Europe nám pomáhá síťovat zodpovědné agroekologické zemědělce. Tentokrát jsme vyslali na zkušenou Aničku Vejvodovou, ženu s různorodými zkušenostmi v oblasti zemědělství ať už jako úřednice, poradkyně nebo spoluzakladatelky první české bůvolí farmy s výrobou vlastních produktů. Více se dočtete zde

Jaká je cesta k potravinám zblízka?

V říjnu jsme na pražském Biojarmarku uspořádali KPZ fest, kde se během odpoledne odehrálo několik setkání, besed a diskuzí mezi zemědělci a spotřebiteli zapojenými do komunitou podporovaného zemědělství. Ze zkušeností zemědělců je zřejmé, že KPZ je nejen cesta, jak mohou zemědělci zlepšit finanční udržitelnost svého hospodaření, ale že jim může přinést do života mnoho dobrého. Z besed vznikl záznam, odkaz najdete zde.
 

 

CSA Beyond Borders... there is hope also in the Czech Republic!

Na evropské setkání KPZ do Řecka přijelo v listopadu na 300 nadšenců ze 40 zemí světa. Bylo to krásné a silné slyšet, když v úvodu Jocelyn Parrot (URGENCI) vyzýval delegaci z každé země: Is there any hope in your country? A pokaždé mu odpověděl nadšený aplaus. Mezi  všemi i česká výprava a věřte, že nás bylo vidět i slyšet :-). Ale o tom jindy. Zatím si můžete přečíst zprávu z URGENCI zde (v angličtině). 

 

Voices for CSA advocacy

V září proběhlo v Římě úvodní setkání k evropskému projektu Voices for CSA advocacy, kde AMPI zastupoval Tomáš Uhnák. Cílem projektu je posílit celé hnutí komunitou podporovaného zemědělství na místní i globální úrovni tak, aby náš hlas byl víc slyšet a byl respektován. Chceme ukázat, že KPZ přispívá k překonání globálních výzev potravinového systému. Proto je potřeba vytvořit společnou strategii v rámci evropské sítě KPZ (URGENCI). 

AMPI má nový facebook: @asociaceampi 

Nedá se nic dělat. Pokud chcete oslovit širší skupinu lidí, musíte být aktivní na sociálních sítích :-). A tak jsme kromě Facebook účtu KPZky a Školka Kuchyňka zřídili i nový účet pro asociaci AMPI jako takovou. Najdete nás teď na Facebooku pod uživatelským jménem @asociaceampi. Budeme rádi, když nás budete sledovat a pomůžete nám šířit naše poslání: podporovat blízký vztah lidí ke krajině, ve které žijí.

Zúčastněte se průzkumu DYNAversity  

Patříte mezi KPZ zemědělce nebo spotřebitele, kteří se aktivně podílí na ochraně biodiverzity? Prosíme, věnujte 15 minut času vyplnění dotazníku v rámci evropského projektu DYNAversity. Cílem projektu je zjistit, jak může KPZ reálně pomoci  větší pestrosti přírody a krajiny . Dotazník můžete vyplnit do 26. 11. 2018. Odkaz na dotazník (anglicky) zde

Zprávy z KPZ

V Brně vzniká nová KPZka. Přidáte se?

V Brně Sever vzniká nová KPZka, která hledá členy na příští sezónu. Organizátoři zatím oťukávají terén. První beseda už proběhla a jestli vás to zajímá, obraťte se na Kateřinu Pleskovou. KPZka chce navázat  spolupráci s Živou farmou ze Šanova u Znojma. Odkaz najdete zde.

 

Přidejte se do KPZ Pikovice

Jste z Pikovic, Davle a okolí? Chcete odebírat chemicky neošetřenou zeleninu od zemědělce, kterého osobně znáte? Chcete být součástí prima partičky lidí, občas zabořit ruce do hlíny a ukázat dětem, že zelenina roste na poli a ne v regálu supermarketu? Přidejte se do KPZ Pikovice. Podrobnosti zjistíte od koordinátorky Marcely Týfové (marcela.tyfova@email.cz)

 

Dvůr Vyšínek chce obnovit KPZku

Biofarma Dvůr Vyšínek hodlá  od příští sezóny opět obnovit distribuci bedýnek formou KPZ, a proto hledá nové členy KPZ skupin i nová odběrná místa na Slánsku i v Praze. Chcete založit novou odběrnou skupinu tam, kde bydlíte? Podrobnosti zjistíte na www.dvurvysinek.eu nebo pište na zeleninavysinek@seznam.cz.

 

Hledáte nové členy do své KPZky do nové sezóny 2019? Pomůžeme vám s propagací.

Máte fungující KPZku nebo chcete založit novou? Hledáte nové členy nebo zemědělce? Rádi budeme sdílet vaše propagační materiály nebo události  prostřednictvím našeho webu kpzinfo.cz nebo na facebooku KPZky.

 

Pozvánky a inspirace

Spolkový obchod ObŽIVA:
UŽ JE NÁS 50!
Přidáte se taky?


50 hrdinů, 50 odvážlivců, 50 nadšenců. Jsme normální lidé s nenormálním zapálením pro věc a nebojíme se jít do neznáma a být tou změnou, kterou chceme ve světě vidět. Čtvrtina počtu členů potřebných pro založení prvního spolkového bioobchodu se už nalodila. Místa na palubě pořád máme a máme veselo. Čeká nás první setkání všech členů, kde se konečně osobně potkáme, probereme varianty spuštění obchodu a možnosti, co máme. Ještě jste se nestihli přihlásit? Není na co čekat, do prvního setkání členů 3. 12. už dlouho nezbývá. Informace zde.

Mapa Kde.lovimebio

Rádi byste si ulovili bio od místního ekozemědělce, ale nevíte, kde ho hledat? Neradi kupujete biopotraviny ze zahraničí? Zajímáte se o bezobalové nakupování? Pak je tu pro vás naše nová mapa Kde.lovime.bio! Najdete v ní 300 ekozemědělců z celé republiky včetně aktuální nabídky jejich produktů. 

 

Minifestival ekologického zemědělství

sobota 24. 11., 13:00 - 20 hod, Alternativa kulturní institut, Zlín

V letošním roce už je tomu 30 let, co se v České republice začalo EKOLOGICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ rozvíjet!
Zveme Vás na 5. ročník osvětové a vzdělávací akce pro všechny, kteří mají rádi přírodu a kvalitní jídlo, pro příznivce ekologického hospodaření a ekologické produkce potravin. Čekají nás zajímavé prezentace ekozemědělců, výrobců biopotravin i projektů, dokumentární filmy, ochutnávky biopotravin a určitě i zajímavá setkání se zajímavými lidmi.

 

Projekce filmu Happy Farmers a diskuze s tvůrci

čtvrtek 13.12. od 17:00, kulturní dům, Příbor

„Happy Farmers“ je krátký dokumentární film o Happy Farm, zeleninové ekofarmě v jižní Francii. Farma je součástí buddhistického kláštera Plum Village, založeného Thich Nhat Hanhem, zenovým mistrem původem z Vietnamu. Laičtí obyvatelé kláštera založili farmu v roce 2012 na jílovité neúrodné půdě, ale díky jejich zaujetí (a spoustě kompostu) farma každý rok vzkvétá víc a víc. Je ale život v klášteře opravdový život?

Film byl natočen v září 2016 malým štábem z České republiky. Díky podpoře v crowdfundingu proběhlo jeho částečné dofinancování postprodukce. Premiéra se uskutečnila na jaře 2018.

Připojte se k nám na síti

Facebook
Facebook
Email
Email
Přihlásit k odběru
Přihlásit k odběru

Seminář Participativní systémy záruky kvality potravin, pozvánka

středa 28.11., 9:30 - 15:30 hod
Toulcův Dvůr, Praha

Druhý z cyklu čtyř seminářů, tentokrát s názvem "PGS prakticky", je věnován všem, kdo se zajímají o kvalitu potravin. Pokud jste příznivcem ekologického zemědělství, zajímá vás, jak fungují participativní či komunitní metody záruky kvality ve světě a chtěli byste být u zrodu nového způsobu certifikace kvality potravin, pak je náš seminář určen právě pro vás.

Staňte se průkopníky nového způsobu certifikace kvality potravin v ČR!    

Seminář Zakládáme potravinovou komunitu, pozvánka

pondělí 3.12., 18:00 - 20:30 hod
vzdělávací centrum TEREZA, Praha

Seminář pro veřejnost, spotřebitele a zemědělce. Dozvíte se, jaké jsou základní principy KPZ a jaká je jeho současná situace u nás. Ukážeme Vám příklady existujících iniciativ, kde hledat užitečné informace, podporu a inspiraci. Především Vás ale provedeme nezbytnými kroky pro úspěšné založení vlastní iniciativy, abyste svou KPZku mohli nastartovat už příští sezónu.

Seminář Jak zajistit přístup k půdě pro začínající farmáře, pozvánka

úterý 11.12., 18:00 - 20:30  hod
vzdělávací centrum TEREZA, Praha

Zajímá Vás co jsou faremní inkubátory, či jak spotřebitelé mohou přispět k “pěstování nových zemědělců”?  Dozvíte se, jaké jsou hlavní překážky přístupu k půdě a jaká je současná situace nejen u nás, ale i v Evropě. Ukážeme Vám příklady fungování organizací, které podporují začínající zemědělce.

Share
Tweet
Forward
+1
Copyright © 2018 Asociace místních potravinových iniciativ, o.p.s.,


Email Marketing Powered by Mailchimp

Odhlásit se ze zpravodaje    Upravit možnosti přihlášení   Archiv zpravodaje

Vydání zpravodaje finančně podpořilo Hlavní město Praha. Informace v něm uvedené nemusejí odpovídat postojům donora a nenese za ně žádnou odpovědnost.