Copy
AMPI, o.p.s. a PRO-BIO LIGA

Dostali jste zpravodaj od známých? Přihlašte se k jeho odběrům zde.
Prohlédnout tento email v prohlížeči
Co se děje v AMPI
jednou učešete bůvola... a začnou se dít ve vašem životě zázraky

Solid Base: vyhlížíme brzký konec projektu a chystáme se na Hackaton do Freiburgu


V polovině listopadu proběhne jedno z posledních společných setkání před závěrem evropského projektu Erasmus+, “SolidBase - Financial Sustainability Education for Solidarity-Based Food System”, kde hledáme cesty, jak podpořit finanční soběstačnost solidárních potravinových systémů, kterými je i naše/Vaše KPZko.

Na interní setkání skupiny navazuje Hackaton, setkání světa "hekrů, zemědělců a KPZ aktivistů", kteří skrze workshopy propojí své dosavadní vědomosti a zkušenosti z proběhlých testovacích seminářů. Představíme vyvinuté IT aplikace pro správu KPZ, budeme konfrontovat své praktické zkušenosti a zpětnou vazbu od účastníků z proběhlých seminářů se zkušenostmi našich partnerských organizací z Maďarska a Německa. Seznámíme se s novými online nástroji, které by mohly pomoci s  budováním komunit.

Proč je důležité podporovat malé zemědělce aneb La Via Campesina v Praze


Na prodloužený víkend jsme tu měli super vzácnou návštěvu. Debatě v rámci Pražského Biojarmarku o společné zemědělské politice vtiskla světový rozměr Ramona Duminicioiu, koordinátorka evropské odnože La Via Campesina - největší světová organizace hájící práva drobných rolníků. Máme radost, že se toto téma díky Ramoně a jednomu novináři z Economie (kterému pro kvalitní rozhovor nebylo líto sobotního odpoledne) konečně dostalo i do mainstreamových médií. 

Přečtěte si http://bit.ly/2P8L3Np
 

Chcete koupit půdu a hospodařit na ní ekologicky?

 

Skvělý rozhovor s naším AMPI ředitelem: Jan Valeška, hlavní strůjce KPZkového hnutí u nás, o tom, jak je to tady s půdou, jak (ne)snadné je získat pozemek a začít šetrně hospodařit, o reliktech minulosti a nejisté, byť snad i nadějné budoucnosti našeho zemědělství. 

Více čtěte na http://bit.ly/2niZN0y
 

Společná zemědělská politika a vize zemědělství v České Republice


V pondělí 30. září u nás bylo rušno! Uskutečnil se náš dlouho připravovaný National Workshop v rámci BOND Project ke společné zemědělské politice. Na půdě Informační centrum OSN v Praze se sešli vážení hosté z řad politiků, neziskovek, zemědělců i široké veřejnosti.👨‍💼👩‍🌾🤵 O "CAPu" (Common Agricultural Policy) i o vizi zemědělství v ČR promluvil Adrian Bebb z Friends of the Earth Europe, Jiří Šír z MZe, Madeleine Coste z Slow Food Metropolitan Brussels, Jiří Lehejček z IFOAM EU i náš pan řídící Jan Valeška. 

Více v příspěvku.
 
Zprávy z KPZ

Seminář: Jak společně lépe rozhodovat a komunikovat / 8. 12. Praha


Jak společně lépe rozhodovat a komunikovat“, je čtvrtý a poslední z připravovaných testovacích seminářů evropského projektu Erasmus+,  “SolidBase – Financial Sustainability Education for Solidarity-Based Food System”, kde hledáme cesty, jak podpořit finanční soběstačnost solidárních potravinových systémů, kterými je i naše/Vaše KPZko! 


Jak rozhodovat v komunitě společně? Jaký je rozdíl mezi řešením, které vznikne na základě volby a konsensu? Jak připravit a vést setkání komunity? Jak předcházet a řešit konflikty? Jak dávat a přijímat zpětnou vazbu? A jak spolu komunikovat tak, abychom si opravdu rozuměli? Tohle jsou otázky, které často řeší nejen každá iniciativa komunitou podporovaného zemědělství, ale i každý z nás. 

Zveme Vás na seminář, kde se budeme učit, jak si lépe porozumět. Budeme sdílet příklady z naší koordinátorské praxe a řešit to, co nás v komunikaci v KPZku nejvíce pálí. Vytvoříme si prostředí, v němž se budeme učit z vlastních prožitků a zkušeností. Jednou z průvodkyní seminářem bude i zkušená lektorka nenásilné komunikace Helena Kurzweilová.

Kdy: v neděli 8.12.2019 od 10:30 - 18:00
Kde: Praha / místo bude upřesněno


Seminář je určen především pro koordinátory, zemědělce i členy iniciativ komunitou podporovaného zemědělství. Maximální kapacita semináře 20 lidí.

Na seminář se můžete přihlásit prostřednictvím formuláře zde. Seminář chceme přizpůsobit co nejvíce potřebám účastníků, proto máte ve formuláři možnost vyjádřit, jaké z témat vás nejvíc zajímá. 

KDE: Ještě hledáme příjemné místo pro tento seminář s kapacitou max. 20 lidí, v širším centru Prahy, finančně příznivé...pokud o nějakém takovém příjemném místě víte, ozvěte se na jana@asociaceampi.cz.
 

Jak kdo zaseje, tak taky sklidí - Pole sv. Prokopa

 

O naše Pole U Sv. Prokopa, které máme v péči od pražského Magistrátu, je evidentně dobře postaráno😃 Z téhle spolupráce máme opravdovou radost!
V říjnu si u nás na poli třeťačky a třeťáci z jinonické waldorfské ZŠ pohnojili a zorali svoje políčko. Poté ho povláčeli bránami a zaseli na něj ozimé žito a pšenici. Razíme heslo: po práci legraci. A tak jsme po zasetí pouštěli draky. Zkrátka moc fajn den na poli 😉😎.


Více si přečtěte v příspěvku.
 

Bůvolí farma Ohař

 

Nedělní Den otevřených vrat na buvolí farmě se opravdu vydařil. Slunce zářilo, pár desítek nových stromků díky nám stojí podél buvolího políčka, zatloukli jsme sedátka pro dravce a hlavně na vlastní oči a ruce poznali celou tu slavnou a jedinou buvolí farmu Ohar Farm se všemi jejími obyvateli.
Ještě jste neochutnali buvolí labneh - sýr, který zvítězil v letošním klání o nejlepší biopotravinu roku?

Více si přečtěte v příspěvku.
 

Aktualizace údajů na "adresáři farmářů"


Už máte své KPZko zapsané v Adresář farmářů? Ještě ne? Tak honem do toho!!!
Adresář farmářů je totiž v novém kabátě a na nové doméně. Proto si ověřte a aktualizujte své údaje, jak už o Vašem KPZku nebo farmě.

V příspěvku najdete podrobné informace, jak na to!
 
Pozvánky a Inspirace

Jak na městské pěstování a komunitní zahrady

pondělí 11. listopadu 2019 v 18:00 až 20:00 Komunitní zahrada Kotlaska

Zelená města jsou to, po čem toužíte? Chcete si vypěstovat vlastní komunitní zahradu a dozvědět se víc o tom, jak může fungovat a co přinese nejen komunitním zahradníkům, ale i svému okolí a městu? Pak to bude právě pro vás. 

Vstup je volný, tak se nezapomeňte co nejdřív registrovat tady:
https://eshop.kokoza.cz/workshopy-zdarma/jak-na-mestske-pestovani-a-zahrady/

Více o akci v pozvánce.

Vraťme život do krajiny


Málokterá kampaň poslední doby souzní tak mocně s dlouhodobými cíli AMPI, jako právě tahle🌳🍀💚💛 Víme, že je nás skutečně hodně, kdo cítí, že je důležité, aby se do naší zemědělské krajiny vrátil život...že už nechceme jen ty nedozírné pusté lány monokultur postříkané tunami pesticidů. V listopadu hodláme předat ministrovi zemědělství Tomanovi petiční archy s minimálně 50 tisíci podpisy, a proto potřebujeme i Vaši podporu. 

Jedinečná šance ještě podepsat - nepromeškejte https://birdlife.cz/petice-za-krajinu/!

Více na 👉 http://bit.ly/2OAcm2L 

Připojte se k nám na síti

Facebook
Facebook
Email
Email
Přihlásit k odběru
Přihlásit k odběru

Cesty ke sdílení nejen jídla

středa 27. listopadu 2019 v 17:30 až 19:00 Městská knihovna v Praze 

K jednomu společnému cíli může vést mnoho různých cest. Svoje cesty, které propojuje chuť sdílet v rámci komunity, využívat lokální zdroje, chovat se zodpovědně k přírodě a co nejméně plýtvat hmotným i nehmotným, představí zástupci iniciativ Pralets, Na Ovoce, CooLAND a Spolkový obchod obŽIVA a Asociace místních potravinových iniciativ AMPI.

Více info v pozvánce.

Prolomit sucho II 

sobota 2. listopadu 9 - 18; neděle 3. listopadu 13 - 16, Impact Hub Brno

Druhý díl vzdělávacího festivalu ze série “Prolomit sucho” představí publiku vztah zemědělství a sucha a zemědělce jako nejvýznamnější krajinotvorné činitele.

Kde: Impact Hub Brno, Cyrilská 7

Více si přečtěte v pozvánce.

Share
Tweet
Forward
+1
Copyright © 2019 Asociace místních potravinových iniciativ, o.p.s.,


Email Marketing Powered by Mailchimp

Odhlásit se ze zpravodaje    Upravit možnosti přihlášení   Archiv zpravodaje

Vydání zpravodaje finančně podpořilo Hlavní město Praha. Informace v něm uvedené nemusejí odpovídat postojům donora a nenese za ně žádnou odpovědnost.