Copy
AMPI, o.p.s. 

Dostali jste zpravodaj od známých? Přihlašte se k jeho odběrům zde.
Prohlédnout tento email v prohlížeči
Také na "to" čekáte každý rok jak na zjevení? Tu chvíli, kdy uvidíte první květ, ucítíte první vůni a sáhnete si na první zelené lístky? Já tedy ano! A ono se "to" povedlo i tento rok, zázrak. Opět přiletěli ptáci a rána nejsou tak tichá, zní životem, dny se prodlužují a energie a chuť stoupá. Pojďte se s námi podívat na naše cesty, které směřujeme k živému zemědělství.

Máme před sebou další tři měsíce plné aktivit, do kterých Vás rádi zveme. Pravidelné setkávání KPZkoALICE se osvědčilo, proto v něm budeme svěže pokračovat každý druhý čtvrtek v měsíci. Zápisy a videozáznamy z předchozích setkání jsou vám k dispozici. V předjaří se urodila spousta skvělých článků a rozhovorů, které jsou inspirací a dávkou energie do bezeslunných dní. CSA WEEK naše kampaň "Týden pro KPZko" se dostala i k nepolíbeným, a tak se nám na začátku března začaly kupit dotazy, nejen od chtivých spotřebitelů, ale i nových farmářů. Těm byl určitě k ruce náš první webinář "Zapoj se do KPZ" a nově i otevření podpůrné skupiny KPZ nováčci. 

A co nás ještě čeká? Na jaro chystáme společně s URGENCI a dalšími evropskými organizacemi sérii webinářů pro potravinové iniciativy. V květnu bychom chtěli otevřít téma spolkových obchodů a krátkých distribučních řetězců. Věříme, že nás v červnu čeká i řada osobních setkání. Nebudeme však předbíhat a dáme včas vědět.

Hezké jaro

za tým KPZkoALICE vás zdraví

Jana Kožnarová s Šárkou Krčílkovou a Alenou Wranovou
Energie KPZkoALICE roste. Podpořte jí i Vy.

Máme radost, že se nám daří každý měsíc pravidelně setkávat s aktivními tvůrci komunit i příznivci KPZ. Experimentujeme s mentoringem ve skupině "Provázení KPZ nováčků". Chystáme na jaro intenzivní víkendový vzdělávací seminář. Cítíme, jak právě díky tomu energie i spolupráce v KPZkoALICI roste. Hřeje nás zpětná vazba: Moc děkuju za možnost zúčastňovat se online setkání. Jsem ráda za udržování kontaktu s Vámi všemi. Je dobré nahlédnout do pohledu farmářů, někdy to člověka může inspirovat. A těší mě, když slyším, jak to funguje jinde. Zas jsem si dočerpala trochu motivace a na chvíli se občerstvila ve světě, "kde je vše ještě v pořádku". 

Zároveň si uvědomujeme, jak náročné pro nás bude vytrvat a udržet kvalitu i pravidelnost s našimi kapacitami. Ale věříme tomu, co děláme. Rádi bychom posílili tento rok tým. Naším přáním je zdravě růst, sílit společně s vámi a těšit naše i vaše srdce a mysl.

Naše know-how chceme zpřístupnit co největšímu počtu lidí. Dávají-li vám naše aktivity smysl, podpořte je dobrovolným příspěvkem. 

Chci podpořit pravidelná setkávání KPZkoALICE.
Foto: Šárka Krčílková
Co se vyrojilo ještě v předjaří

Provázení KPZ nováčků aneb nebuďte v tom sami


Založit KPZ, to je cesta plná objevování, učení, experimentů i tvoření. Nejen skrze naší FB skupinu KPZkoALICE vám nabízíme podporu, prostor a parťáky při překonávání překážek. V rámci Erasmus+ projektu Food&More testujeme letos podpůrnou skupinu pro KPZ NOVÁČKY, která odstartovala v březnu s 13 účastníky. Celý rok jí budou provázet zkušení KPZ koordinátoři a další poutníci krajinami solidárních potravinových systémů v KPZkoALICI. Více zde.
Přípravná schůzka mentorského týmu KPZ NOVÁČCI: horní řada zleva - Anička Černá (KPZ Mezi domy), Šárka Krčílková (AMPI), Alena Wranová (AMPI), dolní řada zleva - Petra Váchová (KPZ Třináctka), Marcela Týfová (KPZ Pikovice)

Kurz malého zahradníka


Děti se rády hrabou v hlíně, pozorují přírodu a pečují o zvířátka. Proto vznikl ve spolupráci s organizacemi AMPI a Lovime.bio zahradnický kroužek v komunitní zahradě KomPot  👧🧒🌱a první osevní plány malých zahradníků jsou již na světě.
Více zde.
Foto: Šárka Krčílková
Záznamy ze setkání KPZkoALICE na webu

Uteklo vám setkání KPZkoALICE? Nezoufejte. Na webu kpzinfo.cz najdete záznamy z předchozích setkání. 

  • Živý nebo psaný záznam setkání KPZkoALICE najdete v sekci Setkávání zde.
  • Kalendář plánovaných setkání do konce roku najdete zde
  • Zapište se do databáze kontaktů KPZkoALICE, abychom vám mohli posílat informace z aktuálního dění a pozvánky na setkání přímo na váš email. 
Chci být s KPZkoALICÍ v kontatku
K přečtení i poslechu - našich TOP 5

O co určitě nesmíte přijít?

1. Rozhovor, který vedla na Radiu Wave Tereza Špinková s Tomášem Uhnákem a Dávidem Koronczi o tom, jak "Poznávat svět nejen skrze vědu, ale i jídlo"

2. Víte, kdo byl "active beauty" měsíce března? No přece asociace AMPI a KPZ v článku Šárky Krčílkové: "Podporujeme blízký vztah lidí ke krajině, ve které žijí".

3. Příběh jedné z pražských KPZ – KPZ Mezi domy. Díky Aničce Černé a Martině Lesákové za sdílení vašeho příběhu, který krásně ukazuje, že komunitou podporované zemědělství je mnohem, mnohem "Víc než jen jídlo"

4. Článek “Jak pěstovat jídlo pro komunitu” jsme publikovali v Selské revue 1/2021, abychom zemědělcům sdruženým v Asociaci soukromého zemědělství (ASZ) představili systém komunitou podporovaného zemědělství.

5. O rození nové generace zemědělců napsal Tomáš Uhnák strhující článek "Staň se farmářem aneb Změna začíná vzděláváním".
Foto: Radim Seydl
Kapka živé vody pomáhá Živé farmě

V minulém zpravodaji jsme psali o příběhu Živé farmy, která se dostala do velkých nesnází. Liborovi se podařilo získat 180 tis. Kč, což představuje 2/3 potřebné částky a dostat se z nejhoršího. Posledních pár nocí Libor strávil u ohně v sadu, aby ochránil před mrazem stromy v květu a letošní úrodu meruněk. Jeho hlas zněl proto v telefonu unaveně, ale nadějeplně: "Chtěl bych všem moc poděkovat, bez těch lidí by to Živá farma nepřežila. Chci jim napsat osobně, ale dneska mi už hlava nefunguje."  DĚKUJEME všem, kteří jste poslali a posíláte stále kapku živé vody pro Živou farmu. 

Mezi podporovateli Živé farmy vidíme jména aktérů KPZ hnutí z různých koutů republiky. Těší nás, že tato předjarní zahřívací vlna laskavosti trochu pomohla roztát ledy ve fungování malých ekologických zemědělců čelících nepřízni. Že nasadila pupeny spolupráce, ze kterých raší nové větvičky. Právě v tom tkví velká síla, kterou chceme v KPZkoALICI rozvíjet.     
Fandíme ptákům a Konipasům zvláště

K předjaří a prvnímu aprílu patří i oslava Mezinárodního dne ptactva, což jsou důležití obyvatelé nejen zemědělské krajiny. A kromě toho, že jsou mnozí ptáci i vítanými posly jara, mohou být i symbolem pro další z nedílných součástí živého zemědělství. Aneb když jeden skvělý nápad, co k nám přiletěl od Jany a Martina Rosenbaumových z farmy Lukava, znásobí energii díky spolupráci s AMPI a Nadací Pro půdu. Vznikne tak unikátní záměr spojující produkční biofarmu, inovativní využití koní v hospodaření a školící zázemí pro začínající zemědělceCentrum Konipas. Do Jindřichovic pod Smrkem oficiálně přilétl "Konipas" a těší se, že bude moci i koně pást. Těšit se můžete i vy na pořádně pestrý příběh plný KPZ, začínajících praktikantů i zkušených zemědělců. Příležitost uplatnit se najde každý ;-).
Foto: Alena Wranová
Aktualizace údajů v ADRESÁŘI FARMÁŘŮ

Je vaše KPZ nebo farma registrovaná v Adresáři farmářů? Společně s Hnutí DUHA vás vyzýváme k aktualizaci údajů. Staňte se administrátorem svého místa a pomozte především uživatelům mapy usnadnit cestu propojení zemědělců a spotřebitelů. Pouze včasnou aktualizací a udělením souhlasu se zpracováním osobních údajů může být zachováno vaše místo na mapě.
Pokud nemáte správcovství, napište na jana@asociaceampi.cz svůj email, kterým vstupujete do registrace a jméno KPZ, které je vaše. Správcovství vám přidělíme.
Své údaje aktualizujte přímo v adresáři farmářů.
Naším posláním je podporovat blízký vztah lidí ke krajině, ve které žijí a která je živí. Učíme a podporujeme s radostí. 
asociace AMPI

Připojte se k nám na síti

AMPI
AMPI
KPZky
KPZky
YouTube
YouTube
kpzinfo
kpzinfo
Chci se přihlásit k odběru
Chci podpořit AMPI aktivity
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Copyright © 2021 Asociace místních potravinových iniciativ, o.p.s.,


Email Marketing Powered by Mailchimp

Odhlásit se ze zpravodaje    Upravit možnosti přihlášení   Archiv zpravodaje

Vydání zpravodaje finančně podpořilo Hlavní město Praha. Informace v něm uvedené nemusejí odpovídat postojům donora a nenese za ně žádnou odpovědnost.