Copy
Kui te pilte ei näe, siis palun lubage oma mailiprogrammis piltide esitlus.
Vaata uudiskirja veebibrauseris

Hea laulu- ja tantsupeo sõber!

 

LAULU- JA TANTSUPEO TULI SÜNNIB HEADEST SOOVIDEST 15. JUUNI VARAHOMMIKUL

 

15. juuni päikesetõusul süüdatakse Tartus Raadi mõisasüdame territooriumil XXVI laulu- ja XIX tantsupeo ühine tuli. Tuli süttib peo loojate headest soovidest, mis on pandud kirja või mida lausutakse tule süütamisel.

“Päikesetõusul süütavad austatud tantsujuht Lille-Astra Arraste ning maestro Alo Ritsing pirrust lõkketule Eesti Rahva muuseumi südames Raadi Mõisapargis. Tule süttimist saadab ja annab tulele jõudu tänavuse laulupeo nimiteos “Puudutus”. Lõkkest võetakse tuli laulu- ja tantsupeo tõrvikusse ning tuli liigub loojate käest-kätte, kuni jõuab 2014 aasta peo laulupeo kunstilise juhi Hirvo Surva ja tantsupeo pealavastaja Maido Saareni,” rääkis Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA nõukogu esimees Raul Talmar.

Tule käest-kätte andmist saadab Hando Runneli “Puudutuse ime” ning lõpetusena kõlab mõisapargis Alo Mattiiseni “Sind surmani”.

Raadi mõisapargist liigub tuli edasi Raadi kalmistule, kus tehakse kummardus aja puudutuse jälje jätnud suurkujudele . “Kalmistu väravas jagatakse tuld selleks puhuks käsitisi valmistaud tulelaternatesse  millega viiakse peotulest säde ka haudadele. ERM-i teadurid on ettevalmistanud rännaku ajas kohtumaks aega jälje jätnud Eesti kultuuriloo suurkujudega. Retk lõppeb esimese üldlaulupeo korraldaja Johann Voldemar Jannseni haua juures,” kirjeldas Talmar.

Edasi kulgeb peotule teekond laulupeo kivi juurde, kus on tuld tervitamas Tartu Akadeemiline Meeskoor. Enne Toomemäele minekut peatutakse Laulupeomuuseumis, et seejärel kella kümneks liikuda tulega mööda Roosi tänavat Toomemäele, kus toimus esimesele  laulupeole pühendatud jumalateenistus. Toomkiriku tornist tervitab tuld Tartu Tamme Gümnaasiumi Vilistlasorkester & Sõbrad. Ajaloolise tagasivaate teevad Riina Roose ja Tõnis Lukas ning Tartu Ülikooli Kammerkoor esitab teoseid esimese laulupeolt.

Toomelt liigutakse koos tulega alla Tartu Raekoja platsi, kus on ootamas tuletulijate rattameeskond. Peo loojad annavad tule kahekümneks päevaks hoida tuleteekonna korraldajatele, et tulega taas kohtuda juba 20 päeva pärast Tallinnas.

Raekoja platsil mängivad Tartu Tamme Gümnaasiumi vilistlasorkester, puhkpilliansambel Roheline Raamat, laulavad naiskoor Emajõe Laulikud, Tartu Meeskoor Akadeemiline Emajõgi, Tartu Akadeemiline Meeskoor, TÜ Akadeemiline Naiskoor, A. Le Coq’i kammerkoor ja rahvas. Tantsib ansambel “Tarbatu” Jaanus Randma juhendamisel. Kõigil huvilistel on võimalus oma silmaga vaadata TuleTulemisel osalevaid jalgrattaid ja saatetehnikat.

MUDILASKOORIDE OSALEMISEST LAULU- JA TANTSUPEO RONGKÄIGUS


1999. aastal osalesid üldlaulupeol Tallinna ning 2004. aastal Tallinna ja Harjumaa mudilased. Mõlemal korral oli mudilaskoore peol esinejate hulgas ca 3000. Viis aastat tagasi osalesid üldlaulupeol ligikaudu 3900 esimese ja teise kategooria mudilaskoori lauljat üle Eesti.

Loe lähemalt...

SÜMFOONIAORKESTRID ON 45-AASTASE PAUSI JÄREL VÄLJAS ÜLDLAULUPEOL


Pärast 45 aastast pausi on XXVI üldlaulupeol esindatud eraldi sümfooniaorkestrite liik. Laulupeol osaleva sümfooniaorkestri moodustavad ca 750 pillimängijat, kokku ligi 30 sümfooniaorkestrit. 
Uurisime liigijuht Jüri-Ruut Kangurilt, mida sümfooniaorkestri esinemine laulupeol tähendab, milline on orkestrite tase ning repertuaar.

Loe lähemalt...

ILMUS LAULU- JA TANTSUPEO INGLISEKEELNE TRÜKIS. SAADAVAL ON KA LAULIK-AJALOOÜLEVAADE LAULUPIDUDELT LÄBI AEGADE


10. juunil ilmus Eesti Instituudi trükis, milles tutvustatakse välismaalastele laulu- ja tantsupeo traditsiooni. Raamatupoodides on müügil ka XXVI laulupeo "Aja puudutus. Puudutuse aeg" laulik-ajalooülevaade, mis teeb läbilõike laulupeo repertuaarist läbi aegade, sisaldades igalt laulupeolt ühe teose.

Loe lähemalt...

LAULUPEO TEOSE LOOMISEKS ON LAEKUNUD PALJU ILUSAID MÕTTEID


Laulupeo kodulehel ja Facebookis käib kampaania, mille eesmärgiks on leida sõnu, mida lauljad Tauno Aintsi ja Jaan Pehki loo “Minu isamaa” keskel võiksid inimeste arvates lavalt hüüda. Esimese nädalaga on inimesed saatnud terve hulga ilusaid mõtteid.
Kuula lugu ja ütle ka sina oma sõna sekka! Sinu sõnad võivad saada osaks Laulupeo ajaloost! 

Loe lähemalt...

JÄLGI LAULU- JA TANTSUPEO TULETULEMIST TULE TV-ST


15. juunist 4. juulini 2014 toimuval  TuleTulemisel “Külast-külla, käest-kätte” viivad kohalikud koorid, tantsurühmad ja orkestrid peotule peolinna teatesõiduna jalgratastel. TuleTV kaudu saab 20 päeva kestva otseülekande jookusl vaadata tule liikumist läbi Eesti ning kaasa elada oma sõpradele ja tuttavatele, kes tuld viivad.

Loe lähemalt...

TERVISE ABC LAULU- JA TANTSUPEOLISELE


Laulu- ja tantsupidu toovad Tallinnasse kokku kümneid tuhandeid inimesi. Suurüritusele kohaselt on oluline pöörata tähelepanu kõikide piduliste heaolule ja tervisele. Laulu- ja tantsupeo meditsiiniteenistuse juht Erik Velleramm on pannud kokku sellekohased soovitused

Loe lähemalt...

LAULU- JA TANTSUPIDU JÄÄB MEENUTAMA MIINA HÄRMA MEENEMÜNT


Eesti Pank emiteerib esmaspäeval, 16. juunil Miina Härma loomingule pühendatud meenemündi, mis jääb ühtlasi meenutama tänavuaastast XXVI laulu- ja XIX tantsupidu „Aja puudutus. Puudutuse aeg“. 
Miina Härma oli rahvusliku liikumise tegelane, kel oli oma panus Eesti 145 aasta pikkuses laulupeotraditsioonis kui ka rahvuslipu sünnis 130 aastat tagasi. 

Loe lähemalt...

LAULU- JA TANTSUPEOLISTELE MÕELDES TOIMUVAD MÄNGUFILMI “RISTTUULES” LISASEANSID


1. ja 2. juulil näidatakse kinos “Sõprus” laulu- ja tantsupeolistele mõeldes mängufilmi “Risttuules”. Seansside algus ON mõlemal päeval kell 15.00 ja 19.00 ning piletid on müügil Piletilevis ja kino Sõprus kassas. 

Loe lähemalt...

TULETOOJAD OOTAVAD INIMESI TULD TEE ÄÄRDE TERVITAMA


Laulu- ja tantsupeo tuli liigub külast külla mööda maanteid ja külavaheteid jalgrataste teatesõiduna. Igas tulevahetuse paigas antakse peotuli käest kätte üle järgmisele koorile, tantsurühmale või orkestrile. Loe tuleteeliste jagatud praktilisi soovitusi  tulega kohtumiseks ja tule tervitamiseks. 

Loe lähemalt...

JÄLGI LIIKLUS- JA PARKIMISKORRALDUST LAULU- JA TANTSUPEOL


Laulu- ja tantsupidu tähendavad pealinnas liikujatele mitmeid olulisi muudatusi tavapärases parkimis- ja liiklemiskorralduses. Allolev ülevaatlik info annab aimu, mis toimub liikluses laulu- ja tantsuväljaku ümbruses ning mida toob kaasa peo rongkäik. Liiklusskeemidega info leiab ka Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA kodulehelt.

Loe lähemalt...

LAULU- JA TANTSUPEO SÄRGID JÕUDSID EESTISSE


Sel nädalal jõudsid Bangladeshist Eestisse 23 000 XXVI laulu- ja XIX tantsupeo ametlikku särki. Uuest nädalast jõuavad need müüki Maksimarketitesse ja suurematesse Konsumitesse üle Eesti.
Omniva toimetab särke juba usinalt esimeste tellijateni ning uuest nädalast saab neid osta ka ETK poodidest. Kõik laulu- ja tantsupeo särgid valmistati väärtustava taaskasutuse meetodil.

Loe lähemalt...

LAULU- JA TANTSUPEOLE ON MÜÜDUD REKORDARV PILETEID


Selle aasta laulu- ja tantsupeole on müüdud üle 60 000 pileti. Tantsupeo kolme kontserdi 30 000 piletit on välja müüdud, kuid laulupeo kontsertidele on veel pileteid saada.
Laulupeo laupäevaõhtusele kontserdile on müüdud ligikaudu 16 000 pileti ja pühapäevasele kontserdile on ostetud üle 16 500 pileti.

Loe lähemalt...
Eemalda mind listis    Uuenda uudiskirja seadeid